Tekov – kraj na Pohroní, brána medzi hornatým stredným Slovenskom a nížinami dolného Pohronia


7294   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Tekov – kraj, ktorým si tíško meandruje rieka Hron svojím severojužným tokom. Tvorí malebnú a širokú rovinu s bohatými riečnymi usadeninami štrku, piesku, hliny, úrodnej ornice a zvyškami lužného lesa. Keď sa rozhliadnete po širokom okolí, uvidíte ako otvorenú úrodnú pláň chráni zo severu Slovenská brána – predel medzi hornatým stredným Slovenskom a nížinami dolného Pohronia.

Tekov - Kraj na Pohroní, Horšianska dolina

Z východnej strany oblasť lemujú výbežky Štiavnických vrchov, Kusá hora – svedok krutých tureckých a tatárskych nájazdov – a priľahlá Ipeľská pahorkatina, prerušovaná vápencovými kopami vyvierajúcej termálnej vody. Po stáročia tú najznámejšiu miestni obyvatelia nazývajú Šiklóš alebo oficiálne Vápnik.

Tekov - Kraj na Pohroní, Panoráma zo Šiklóša

Tekov - Kraj na Pohroní, Levický hrad

Keď sa rozhliadnete pozornejšie, postrehnete zvyšky starobylých hradísk v oblasti Slovenskej brány a najznámejšiu historickú dominantu oblasti a mesta Levice, Levický hrad. Opevnenia vo svojej dobe chránili územie pred nepriateľskými nájazdmi ako aj južnú prístupovú cestu do stredovekých banských miest Pukanec, Nová Baňa, Banská Štiavnica. V oblasti na dolnom toku zaiste nájdete aj krásne kaštiele a panské pivnice. Navštevoval ich aj Franz Schubert počas svojho pôsobenia v meste Želiezovce.

Tekov - Kraj na Pohroní, Kaštieľ _v_Želiezovciach

Neprehliadnite:
Veľkonočné tajomstvá regiónu Tekov

Tekov - Kraj na Pohroní, dom bojovej slavy Kalna nad Hronom

Novodobé dejiny sa intenzívne písali aj na tomto kúsku Slovenska. Počas poslednej ofenzívy ruskej armády tu počas zimy v roku 1945 stál front. Rieka Hron sa stala na pár mesiacov veľkým bitevným poľom. Dnes to pripomínajú mnohé pomníky a pietne miesta v obciach na dolnom toku rieky. Neváhajte navštíviť jedno z najznámejších miest na dolnom toku rieky – Dom bojovej slávy v obci Kalná nad Hronom. Takáto možnosť sa naskytne napríklad aj počas atraktívneho a vyhľadávaného splavu rieky. Jednoducho, čakajú na vás zaručene nezabudnuteľné zážitky, na ktoré budete spomínať ešte dlho. Taký je Tekov – kraj, kde je Slovenská brána otvorená pre každého…

Foto: OOCR Tekov, Mesto Levice
Zdroj: www.regiontekov.info