Výlet do rozprávky: Krížny vrch – miesto troch chotárov, staručké viničné domčeky a poviedky zahalené rúškom tajomstva


6131   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Krížny vrch – miesto troch chotárov, staručké viničné domčeky a poviedky zahalené rúškom tajomstva, vinic

Krížny vrch – tajuplné miesto plné zaujímavých faktov a poviedok, ktoré je stále zahalené rúškom tajomstva. Keď sa ocitnete na tomto mieste, máte pocit, akoby ste sa vrátili späť do minulosti, priam do rozprávky. Pri pohľade na staručké viničné domčeky – tunajší ich volajú hajloky – srdce však trochu zakrváca. Zub času sa na nich výrazne podpísal. Napriek tomu sú jedinečnou ukážkou stavieb našich predkov a dôkazom ich umu a pracovitosti.

Krížny vrch – miesto troch chotárov, staručké viničné domčeky, historické hajloky

Lokalitu radi navštevujú nielen Levičania

Vinohradnícka lokalita Krížny vrch sa nachádza len necelé 2 km od centra mesta. Ak stojíte na levickom námestí, vyberte sa na severozápad, na najbližší kopec, kde sa nachádza Kalvária. Aj tu sa istotne zdržíte. Očarí vás totiž panoramatický výhľad na región Tekov. V roku 2007 vzniklo Občianske združenie Patrimonium Servandi, ktorému sa podarilo obnoviť Kalváriu do súčasného stavu.                                                                                                                                                                              

Neprehliadnite:
Objavujeme ďalšie tajomstvá Tekova: Kalvária v Leviciach a nad ňou neprehliadnuteľný kríž.

krásne orgovány na Kriznom vrchu

Z Kalvárie môžete pokračovať popri židovskom cintoríne na Krížny vrch, kde sa prenesiete do iného sveta –  vinárskeho, kde dominujú zaujímavé a stále funkčné viničné domčeky. Na jar by Krížny vrch mohli premenovať aj na Orgovánový vrch, keďže silnú vôňu orgovánu – ktorá ho lemuje – cítiť už zďaleka. Na to si však musíme znova počkať až do jari…

Krížny vrch je známy už od stredoveku

Jeho význam vzrástol počas tureckých vojen. Levice sa vtedy stali cisárskou protitureckou pevnosťou a vojenská posádka patrila medzi stálych a dôležitých odberateľov vína. Krížny vrch patrí do Tekovského regiónu a z pohľadu vinohradníctva do Nitrianskej vinohradníckej oblasti. Jeho čaro vytvára vyše 70 ha viníc a približne 250 hajlokov. Medzi najznámejšie odrody hrozna, ktoré sa tu pestujú sú Pesecká leánka (Feteasca Regala), Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Frankovka modrá, Cabernet sauvignon, André, Svätovavrinecké, Otelo a i. Krížny vrch, to nie sú len vinohrady a viničné domčeky, hajloky. Nachádzajú sa tu štyri pamiatky a každá z nich má svoj príbeh. Ten sa dočítate na malých tabuľkách osadených v ich blízkosti.

Neprehliadnite:
Poznáte Kraj čilejkárov? Tradície so živým folklórom a ďalšími lákavými námetmi na jesenné dni

V roku 2011 vytvorilo mesto Levice v spolupráci s vinohradníkmi náučných chodník, ktorý sa tiahne okolo celj lokality Krížny vrch. Jeho nenáročný terén umožňuje spoznávať zaujímavú vinohradnícku lokalitu aj tým najmenším. Návštevníci sa prostredníctvom informačných tabúľ dozvedia informácie o histórii, flóre a faune Krížneho vrchu.

Pohľad na vinice na Krížnom vrchu

Chodník je vhodný pre peších ako aj cykloturistov a má štyri zastavenia ukryté medzi vinicami: sochu sv. Urbana, ručne kopanú 36 metrov hlbokú stále funkčnú studňu, kamenný kríž a Mariánsku kaplnku (stojí na hranici troch chotárov – Levíc, Podlužian a Hronských Kľačian). Zatiaľ neoznačenou piatou pamiatkou je malý hájnický domček susediaci pri kaplnke. Ide o posledný existujúci hájnický domček, v ktorom kedysi býval hájnik. Jeho úlohou bolo strážiť krížnovršské vinice. Vo viniciach totiž nesmel nikto bývať, nesmeli sa sem vodiť zvieratá, nesmeli sa tu pohybovať cudzí ľudia a platil tu zákaz poľovania.

Marianska kaplnka

Vinohradníkom sa postupne podarilo oživiť túto výnimočnú a z časti aj zabudnutú lokalitu Levíc. Stalo sa pomaly tradíciou, že každý rok (koncom mája), sa pri kamenej studni konajú oslavy Dňa sv. Urbana, patróna vinohradníkov.

oslavy sv Urbana

Ak sa rozhodnete spoznávať túto malebnú časť Slovenska a plánujete výlety po Tekove, nezabudnite sa pri návšteve zastaviť aj v lokalite Krížny vrch. Istotne túto návštevu neoľutujete. Veď – ako sami miestni vinári hovoria – len zaklopte a my vám dáme ochutnať z nášho vínka. Ten čas je práve tu; treba prísť, treba vidieť, treba zažiť!

Zdroj, foto:
Mesto Levice
www.levice.sk
Združenie vinohradníkov Krížny vrch Levice
www.zvkvlevice.sk