Fajnšmekri sa dočkali! Unikátna faktografia – historicky najúspešnejšia slovenská stíhacia Letka 13 v spomienkach


9656   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Stano Bursa: Letka 13 – Najúspešnejšia slovenská stíhacia letka v histórii (1939 – 1944)

Reprezentačná kniha Letka 13 od znalca leteckej histórie Stanislava Bursu prináša ucelený pohľad na doteraz tabuizovanú a prehliadanú tému. Postihuje pôsobenie slovenského stíhacieho letectva v čase 2. svetovej vojny. Venuje sa anabáze slávnej letky 13 od jej vzniku v roku 1939 a zaznamenáva všetky jej rozhodujúce míľniky. Cez nasadenie na východnom fronte, presun na Slovensko k obrane vzdušného priestoru až po jej tragický zánik v roku 1944. Nechýbajú fakty aj o následnom pôsobení niektorých jej príslušníkov v SNP.

Neprehliadnite:
Nič mi nebolo nemožné, lebo som chcel! Odkaz M. R. Štefánika súčasníkom je veľkou výzvou

Kniha opisuje život príslušníkov letky objektívnym pohľadom bez ideologizujúceho balastu. Veľkým prínosom knihy je aj ucelený zoznam stíhacích pilotov letky s ich životopisnými medailónmi. Kniha navyše zachytáva aj osudy iných príslušníkov, ktorí pôsobili s letkou 13 (kuriéri, protilietadloví delostrelci, mechanici  pod.). 

Pár faktov o autorovi

Stano Bursa (nar.1963) sa už viac ako 30 rokov vo svojom voľnom čase bádateľsky zameriava na osudy príslušníkov slovenskej Letky 13 a hlavne jej ročného nasadenia na východnom fronte. Jeho knihy sú popretkávané osudmi dnes už zabudnutých hrdinov či obyčajných ľudí. Získavajú tak veľmi osobný rozmer, autor históriu poľudšťuje, dáva jej konkrétne životné príbehy, tváre a mená.

Pár faktov o svedectve slovenských letcov

Publikácia Stana Bursu Letka 13 svojim rozsahom 375 strán a vyše 800 fotografií je skutočne výnimočným dielom v danej oblasti na Slovensku. Je výsledkom desaťročia trvajúcej mravenčej práce autora nielen v archívoch, ale aj v teréne s vtedy ešte žijúcimi pilotmi alebo ich rodinami. Mnohé fotografie ale i informácie sú publikované vôbec po prvýkrát.

Stano Bursa: Letka 13 – Najúspešnejšia slovenská stíhacia letka v histórii (1939 – 1944)

Cena tejto vzácnej publikácie je 29 € a záujemci o ňu môžu využiť ponúkanú službu:
v prípade posielania poštou po úhrade platby na účet Balneologického múzea v Piešťanoch, alebo v prípade platby na faktúru je poštovné 3,90 € a v prípade dobierky je poštovné 5,70 €.

Knihu si môžete objednať na:
www.balneomuzeum.sk
balneomuzeum@zupa-tt.sk
Tel. č.: 033/7722875
0903 173 304
0902 618 740


TagsKnihy