Mesiac knihy: novinka o priateľstve a materinskej túžbe – Všetko, čo (ne)chcem


3833   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Všetko, čo (ne)chcem, novinka pre ženy , Albatrosmedia

Nová kniha etablovanej slovenskej autorky Evy Hraškovej hovorí o dvoch rozdielnych snoch a dvoch príbehoch. A o dvoch ženách, ktoré by si ich najradšej vymenili.
Kniha – Všetko, čo (ne)chcem je o priateľstve, najmä však o materinskej túžbe. Práve vychádza vo vydavateľstve Lindeni.

Autorka siedmich kníh opäť otvára tabuizované témy. „Sú to témy, ktoré v čitateľoch zanechajú hlbšiu stopu,“ hovorí autorka Eva Hrašková. „Surogácia, teda náhradné materstvo, ktoré tvorí podstatnú časť dejovej línie, je u nás zatiaľ neznámy pojem, čo je ovplyvnené aj tým, že tak, ako v mnohých ďalších krajinách Európskej únie či celého sveta, nie je povolené, dokonca má právne prekážky. Povedala som si, prečo toto tabu, hoci len v knižnej podobe, neprelomiť?“

Lákavé tabu témy

Autorku vždy lákali a priťahovali príbehy, ktoré sú niečím odlišné a pútavé. Na problematiku surogačného materstva, teda prenájmu maternice, natrafila náhodou. Zaujala ju však natoľko, že sa zrazu o ňu začala často potkýňať. „Akási americká herečka sa vďaka nemu stala matkou, na Ukrajine otvorili novú kliniku zameranú na pomoc ženám, ktoré nikdy nebudú môcť porodiť vlastné dieťa. Som človek zvedavý a začala som pátrať po tom, prečo sa na Slovensku o tejto problematike mlčí. Prišla som na to, že – okrem morálnych prekážok – má táto kontroverzná problematika aj prekážky legálne. Uvedomujúc si, že sila ženy a jej túžba po materstve môže byť natoľko silná, že zlomí všetky bariéry, som zrazu v mysli celkom presne videla príbeh Liany, jej najlepšej kamarátky Niny a kontrast v ich životoch… Každá z nich mala to, po čom túži tá druhá,“ vysvetľuje autorka vznik knihy Všetko, čo (ne)chcem.

Neprehliadnite:
Mesiac knihy: Richard Pupala najlepší v Anasoft litera.
Odporúčame poviedky Ženy aj muži, zvieratá

Príbeh, ktorí dusí…

V knihe má Nina tesne pred tridsiatkou a túži vycúvať zo vzťahu, ktorý ju dusí. Dve čiarky na tehotenskom teste ju stavajú pred najvážnejšie rozhodnutie jej života. Floristka Liana sa vysnívaných dvoch čiarok nikdy nedočká. Tvári sa, že je nad vecou. Až kým jej manžel nepríde s uleteným nápadom, aby pohľadali ženu, ktorá im dieťatko vynosí. Lenže otázka prenájmu maternice, ktorá u nás nie je povolená, sa im dostáva pod kožu a ako prílivová vlna sa valí na ich psychiku aj vzťah. Nina a Liana až v tých najťažších životných situáciách zisťujú, že aj v tej najväčšej tme dokáže láska zrodiť svetlo nádeje, ak jej to sami dovolíme.

Všetko, čo (ne)chcem, Eva Hrašková, román pre ženy, tabu témy

Dovetok na záver

„Usilovala som sa, aby príbeh nebol plytkým rozprávaním hlavných hrdiniek, práve naopak. Kým Liana má všetko a navonok je zmierená s tým, že aj život bez detí má zmysel, Nina bojuje s existenčnými problémami. Prebíja sa v nefunkčnom vzťahu.
To ju privedie až na hranicu otázky, či dokáže prežiť v súčasnom svete slobodná matka s dieťaťom odkázaná len na štátne dávky, bez akejkoľvek pomoci a podpory okolia.
Všetko, čo (ne)chcem je tradičný ženský román, takže by po nej mohlo siahnuť široké ženské publikum,“ dodáva Eva Hrašková.

Viac na: www.albatrosmedia.sk


TagsKnihy