Reakcia na nešťastie v Tatrách – opatrenia na podporu vzniku a prevádzku záchrannej chovnej stanice pre hlucháňa


3455   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
TMR je pripravená podporiť vznik a prevádzku záchrannej chovnej stanice pre hlucháňa, Tetrov

V uplynulých dňoch sa vyskytla v médiách informácia o hlucháňovi, ktorý bol nájdený na zjazdovej trati nad lokalitou Štart v Tatranskej Lomnici. Vzácny vták sa mal stať obeťou zrážky s lanom lanovky. Prevádzkovateľ strediska prípad neberie na ľahkú váhu a je pripravený podieľať sa na záchrane a zveľadení populácie tohto chráneného druhu v Tatrách. Chce preto podporiť vznik a prevádzku záchrannej chovnej stanice pre hlucháňa.

Tetrov hlucháň je reprezentantom fauny, pre ktorého pri prelietavaní predstavujú problém ploty, elektrické vedenia. Jeho výskyt ovplyvňuje zmenšujúca sa plocha porastov pralesovitého typu, ale aj premnožené medvede likvidujúce mraveniská, predátori, turistika či zberači plodov. Nešťastný prípad úhynu hlucháňa po údajnom náraze do lana lanovky v minulých dňoch  je druhým zdokumentovaným prípadom vo Vysokých Tatrách za 11 rokov.

„Je nám to ľúto, že ochrana prírody nás o incidente neinformovala ihneď. Mohli sa hodnoverne zisťovať ďalšie detaily, preverovať videozáznamy. Vždy, keď si to situácia v areáli horského strediska vyžadovala alebo vyžaduje, keď boli potrebné konzultácie týkajúce sa fauny alebo flóry, sme sa usilovali komunikovať a nájsť najlepšie možné riešenie v súčinnosti s ochranármi, lesníkmi a samosprávou. Rovnako postupujeme a chceme postupovať aj v tomto prípade,“ vracia sa k udalosti riaditeľ horského strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský.

Neprehliadnite:
Ako zabrániť ničeniu hniezd pri zatepľovaní budov? Citlivé a racionálne riešenie sa našlo

Lanové dráhy sú súčasťou horských stredísk ako základná infraštruktúra, ktorá poskytuje služby turistom. No slúži aj na ekologické zásobovanie prevádzok či vedeckých inštitúcií resp. v niektorých prípadoch aj na prepravu záchranárskych zložiek. Stret hlucháňa s lanom lanovky prevádzkovateľ horského strediska nepodceňuje. A to v situácii, keď zrejme nikto nespočíta, koľko jedincov končí pod kolesami áut alebo beztrestne v rukách tých, ktorí ich následne po vypreparovaní ponúkajú na predaj.

Konkrétne opatrenia

„Sme pripravení na reálne a konštruktívne kroky a finančne podporiť vznik a prevádzku záchrannej chovnej stanice pre tento vzácny druh vtáka. Vnímame to ako konkrétny spôsob, ako môžeme prispieť k záchrane a zvýšeniu populácie hlucháňa pod Tatrami. Ak to ide u susedov v Poľsku, ktorým sa podarilo odchovať a do prírody vypustiť stovky hlucháňov, prečo by to nemohlo fungovať aj u nás? Veríme, že takáto stanica by dokázala odchovať a vypustiť do voľnej prírody niekoľkonásobne viac hlucháňov, ako sú tie dva zdokumentované prípady ich nešťastných kolízií v horskom stredisku Vysoké Tatry,“ uviedol Dušan Slavkovský.

Vysoké Tatry sú miestom, na ktorom vedľa seba existuje chránená príroda, mesto resp. tatranské osady so svojími obyvateľmi a službami, podnikateľské subjekty, návštevníci. V záujme všetkých by sa mala nájsť spoločná reč a transparentný dialóg. Symbolickým testom pripravenosti všetkých subjektov na spoločné riešenia sa tak môže stať práve hlucháň a zriadenie navrhovanej záchrannej chovnej stanice.

Foto: Shutterstock
Zdroj: TMR


TagsTMR