Jarné upratovanie – ako ho zvládnuť bez stresov a bez námahy? Odpoveď poznáme: pomocníci z Oravy!


749   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
jarné upratovanie Orava

Jarné upratovanie je v tomto čase veľmi aktuálne. Veľká noc je totiž za dverami a nastal čas na dôkladnú jarnú očistu domácnosti. Prinášame vám pár tipov. Ako zvládnuť jarné upratovanie bez zbytočných naháňačiek? Akých pomocníkov by ste mali k práci prizvať, aby vám prácu uľahčili? Dnes môže byť aj upratovanie relax a zábava a vy sa sa pri upratovaní vôbec nenadriete. Ideme na to…

Nie ste na to sama, rodina je spoľahlivý tím

Hoci je jarné upratovanie náročné, dá sa zvládnuť aj cez víkend. Umyť okná, povymetať prach z kútov, vytepovať koberce, odtiahnuť chladničku. Aj na týchto miestach sa treba zbaviť špiny, upratať v skriniach, vyriadiť v špajze a kuchynskej linke – na jedného človeka je to roboty viac než dosť. Preto sa skúste s touto prácou podeliť s ostatnými v rodine. Tento teambuilding je osožný nielen kvôli budovaniu zodpovednosti a deľbe kompetencií v rodine, ale aj pre pocit spoľahnutia sa jeden na druhého.

Jarné upratovanie


Nestresujte sa, plánujte s nadhľadom

Alfou a omegou je upratovanie detailne naplánovať. Každý člen domácnosti musí mať pridelenú úlohu s konkrétnym časom, dokedy by mala byť úloha hotová. Reálne odhadnite, koľko času vám zaberie triedenie vecí, umývanie okien, drhnutie kúpeľne a toalety a ďalšie práce. Ujasnite si, ktorou miestnosťou začnete a ktorou skončíte. Odporúčame vám, aby poslednou miestnosťou na upratovanie bola kúpeľňa. Pri upratovaní všetkých izieb chodíme do kúpeľne napúšťať vodu, po handru a podobne, takže hrozí, že si už upratanú kúpeľňu zase zašpiníme.


Najprv triedenie, nakoniec dlážka

Celé upratovanie začnite triedením vecí v skriniach. Zatiaľ čo dávate bokom oblečenie, ktoré už nebudete vy ani ostatní členovia domácnosti nosiť, staršie deti si zatiaľ môžu vytriediť hračky, s ktorými sa už nehrajú, a knihy, ktoré už prečítali. Nepotrebné veci nevyhadzujte. Skúste ich predať, alebo porozmýšľajte, ako by ste im našli nové zmysluplné využitie. Poličky v skriniach utrite čistiacim prostriedkom, veci pekne poskladajte a úhľadne uložte. Medzi oblečenie vložte vonné vrecúška či mydlo, aby to v skrini krásne voňalo. A potom sa pustite do upratovania izieb. V každej miestnosti postupujte odvrchu dole. Povymetajte prach z rohov a kútov, dôkladne utrite stropné svietidlá, vyčistite žalúzie a dôkladne umyte okná.

Neprehliadnite:

správnu životosprávu

Podporte správnu životosprávu svojho psa a váš miláčik sa vám zavďačí a lásku 100-krát opätuje 

Pomocníci na vysávanie, pranie a čistenie čalúnenia

Na vysávanie je ako stvorený extratichý a výkonný vreckový vysávač Orava Volcano-1 s príkonom 700 W a akčným rádiom 9,5 metra. Do boja s neporiadkom je vybavený bohatým príslušenstvom – klasickou hubicou, parketovou i škárovou hubicou, turbo hubicou na vysávanie vlasov a zvieracích chlpov v domácnosti a okrúhlou kefovou hubicou, ktorá vám umožní detailne povysávať čalúnenie, koberce v ťažšie dostupnom priestore aj prach z nábytku a klávesnice počítača. Hoci je extra výkonný, môže sa pochváliť hlučnosťou len 72 dB. Pri vysávaní nezabudnite ani na miesta, kde sa najviac usádzajú prach, roztoče a mŕtvy hmyz – za skriňami, pod posteľou, pod gaučom.

jarné upratovanie s Oravou

Aj bytový textil by mal byť v tip-top stave

Závesy, záclony, posteľnú bielizeň a obrusy vyperte v automatickej práčke. Ak vám už stará doslúžila, zaobstarajte si spredu plnenú SLIM práčku s kapacitou 6 kg Orava WMO-612 X, ktorá má 15 pracích programov, funkciu Odložený štart. Svojou cenou určite nezruinuje váš rodinný rozpočet. Na dôkladné vyčistenie gauča, veľkých vankúšov v obývačke, ale aj visiacich závesov sa hodí ručný naparovač Orava Steameasy, ktorý silou pary s teplotou 55 stupňov Celzia textílie nielen vyhladí, ale aj vyčistí – zbaví ich roztočov, baktérií aj zápachu.

jarné upratovanie


Na čo by ste tiež nemali zabudnúť

V kuchyni odstráňte usadenú špinu a mastnotu z kachličiek aj digestora a vyčistite elektrickú rúru. Ak stíhate, rozmrazte chladničku a mrazničku, poriadne ich vyumývajte a vytrieďte potraviny, ktorým skončila doba trvanlivosti. V kúpeľni vydrhnite miesta, kde sa zvyknú množiť plesne – na okrajoch vane a umývadla. Vyleštite sprchový kút a z kachličiek odstráňte usadený vodný kameň, ak máte príliš tvrdú vodu. Na rýchle odstránenie omrviniek, spadnutých vlasov či chlpov domáceho miláčika môžete použiť výkonný ručný vysávač Orava VY-224 B, s ktorým skrotíte všetky nečistoty, ba dokonca ním dokážete vysať aj vyliate tekutiny.

Orava čistenie


Aby v domácnosti panovala aj láskyplná atmosféra

Hor sa do upratovania! Ale nebuďte na seba a svojich rodinných pomocníkov príliš prísna. Aj pri pracovnom nápore buďte milá, pochváľte svojich pomocníkov aj za malé úspechy pri upratovaní. Motivuje ich to k tým väčším. Ak je vám jasné, že plán sa rúca a nestihnete urobiť všetky naplánované aktivity, niektoré pracovné činnosti škrtnite. Môžete ich predsa v pohode spraviť aj po Veľkej noci.

Foto: Orava, pexel.com a pixabay

Blesková Veľkonočná súťaž s Oravou!

Veľká noc klope na dvere a jeden vyžrebovaný čitateľ/ka môže vyhrať hodnotný darček – pracovitého pomocníka na upratovanie v cene 79 eur!

Súťažná otázka: Akou hlučnosťou sa môže pochváliť extra tichý vreckový vysávač Orava Volcano-1?


Vybrať si môžete z možností:

a) 95 dB
b) 72 dB
c) 88 dB
 
Napíšte nám do komentára na facebooku, aké upratovacie pomôcky značky Orava používate pri domácich upratovacích prácach. 

Súťaž bude vyhodnotená 26.3.
 

Viac informácií nielen o pomocníkoch na upratovanie, ale aj o iných šikovných elektrospotrebičoch do kuchyne, na zábavu aj na úpravu vzhľadu či pre zdravie nájdete na:

www.orava.eu