Výlet na Hrad Ľubovňa, kde už celé stáročia rezonuje odkaz Sebastiana Lubomírskeho

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Výlet na Hrad v Starej Ľubovni sa rozsvieti modrou, povedomie o autizme

Hrad Ľubovňa a tamojší skanzen je skvelý tip na výlet do okolitej prírody po zimnom spánku. Tento historický svedok totiž patrí k turisticky najatraktívnejším hradným areálom na Slovensku. Ročne ho navštívi viac ako 200 tisíc návštevníkov. Samotný Hrad sa týči nad mestom Stará Ľubovňa a bol postavený koncom 13. storočia. Náš výlet sa začína…

Trocha histórie nezaškodí… 

Areál Hradu prešiel rôznymi prestavbami v 16. a najmä v 17. storočí, keď získal súčasnú barokovú podobu. Spája sa najmä so šľachtickým rodom Lubomírskych. Sebastian Lubomírski patril v Poľsku i v celej strednej Európe k popredným bojovníkom a rešpektovaným štátnikom. Na svoj nový hrad si priviedol manželku Annu Branickú. Nový majiteľ Sebastian mal s hradným areálom veľké plány. Chcel z neho urobiť sídlo hodné skutočných kráľov. Veď práve jeden z jeho potomkov sa kráľom mohol stať. Začal s barokovou prestavbou hradu, no tú dokončil neskôr až jeho syn Stanislav Lubomirski. Ale to by sme už rozprávali iný príbeh. 

Dvere otvorené naozaj všetkým návštevníkom

Od roku 2011 sa napríklad pred objektmi skanzenu nachádzajú trojrozmerné makety umožňujúce prehliadku zrakovo postihnutým návštevníkom. V priestoroch vybraných objektov je možná prehliadka vnútorných priestorov a exponátov opatrených popismi. Celkovú informovanosť o histórii objektov a múzea ľudovej architektúry dopĺňa tlačený sprievodca v Braillovom písme.
Sprístupnenie hradu nepočujúcim od roku 2013 spočíva vo využívaní moderných technológií umožňujúcich vloženie videozáznamu obsahujúceho prerozprávaný sprievodný text do posunkovej reči. Virtuálny záznam si návštevníci môžu stiahnuť pomocou aplikácie v mobilnom telefóne, ktorá umožňuje čítanie QR kódov.

Neprehliadnite: 

Severovýchodná časť Slovenska

Severovýchodná časť Slovenska je prameň na podporu duševných fyzických síl.
Poďme sa z neho napiť… 

 

Aktuálne obdobie jarných prázdnin môže byť pozvánkou na príjemnú prechádzku, jarný výlet na hrad za poznaním. Na malých i veľkých návštevníkov tu čaká nadostač zaujímavých poznatkov. Čerpať z nich sa dá celé roky. Ak sa chcete o tom presvedčiť, najlepšie je naplánovať si návštevu tejto historickej pamiatky v čarovnom kúte Slovenska. Príležitosťou môžu byť práve aktuálne jarné prázdniny.

Foto: Shutterstock a archív redakcie
Video: Matúš Saloň

www.hradlubovna.sk