Severovýchodná časť Slovenska je prameň na podporu duševných i fyzických síl. Poďme sa z neho napiť…


827   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Región Šariš, Hrad Zborov

Severovýchodná časť Slovenska ponúka zaujímavosti hodné pozornosti domácich i zahraničných turistov. Pýchou regiónu sú napríklad liečivé singletracky a cyklocesty v okolí Bardejova prepojené na slovenskú časť cyklookruhu Aquavelo. Okolitá prírodná scenéria a historické a kultúrne dedičstvo je studnicou na načerpanie nových duševných i fyzických síl. Najlepšou radou je pozvánka za zážitkami na spoznávanie unikátnej fauny, flóry i rozmeru ľudskej tvorivosti. Tej sa tu medze nekladú, začíname v Bardejove.

Unikátny Bardejov

Mesto Bardejov sa právom hrdí opakovanými prvenstvami v súťaži o Najkrajšie mesto Slovenska. Návštevníci tu môžu obdivovať Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou – prvou stavbou renesancie na území Slovenska, v ktorej je umiestnená expozícia Šarišského múzea. Na námestí je aj atrakcia na fotografovanie s turistami – socha kata. Medzi klenoty patrí Židovské suburbium – Stará synagóga v Bardejove. Stará synagóga bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970, mikve a bet hamidraš v roku 2000. V tom istom roku bolo historické jadro mesta Bardejov spolu so židovským suburbiom zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Severovýchodná časť Slovenska

Bardejovské Kúpele špička slovenského kúpeľníctva

Bardejovské Kúpele sú obľúbeným miestom oddychu, liečby i kultúrneho života. Priťahujú predovšetkým návštevníkov z Prešovského a Košického kraja. Lákadlom sú predovšetkým dva wellness komplexy a v lete aj vonkajší bazén. Väčšie Wellness SPA – bazénový a saunový svet je v hoteli Ozón a menšie v hoteli Alexander.

Severovýchodná časť Slovenska
Bardejovské Kúpele, a. s., majú najširšie indikačné zameranie spomedzi všetkých slovenských kúpeľov. Liečia sa tu onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest, choroby pohybového ústrojenstva a ženské ochorenia. Osem prameňov je zavedených do krytej temperovanej kolonády, kde sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr.

Neprehliadnite:

Výlety po Slovensku
Výlety po Slovensku sú neodolateľné: krásne doliny aj očarujúce výhľady sú nekonečné

Svidník a okolie

Centrálnym bodom služieb pre celý okres je mesto Svidník, ktoré je administratívnym centrom, sú tu múzeá, informačné centrá a služby. Veľkým lákadlom je aquapark Aquaruthenia. Okolie Svidníka má čo ponúknuť hlavne v oblasti poznávacej a vojenskej turistiky (Duklianske bojisko).
Ďalej je tu ,,Park tmavej oblohy“ vhodný na ekoturistiku a astroturistiku, pozorovanie oblohy a prírody. Drevené chrámy východného obradu sú zasa vhodné pre poznávaciu turistiku, duchovnú obrodu a náboženský turizmus. Perspektívu tu má aj agroturistika a gastronómia postavená na regionálnom kulinárstve.

 

Severovýchod Slovenska

Ulička Johna Lennona v Bardejove

Najkratšia ulica a najmenší park sú stále iba neoficiálnymi, ale majú atmosféru výnimočnosti Ulička Johna Lennona, priľahlý parčík a dom v centre Bardejova, za bazilikou sv. Egídia, sú dielom miestneho fanúšika Beatles Pavla Zajaca. Na fasáde jeho rodinného domu sú trojrozmerné grafiky a kované umelecké diela. V suteréne domu je galéria venovaná Beatles a Johnovi Lennonovi. Každoročne sa tu pri príležitosti Lennonovej tragickej smrti stretávajú v neformálnej atmosfére jeho obdivovatelia, aby mu vzdali hold. Atmosféra spomienky je výnimočná a neopakovateľná. Začiatky parčíku siahajú do socializmu, keď takéto iniciatívy boli pre vtedajší režim nežiadúce. Uličku vyhľadávajú okrem Slovákov hlavne Poliaci a Česi.

Severovýchodná časť Slovenska

Lávka priateľstva v Bardejovských Kúpeľoch

Lávka priateľstva bola v čase vzniku v roku 2011 jednou z piatich najdlhších drevených lávok na Slovensku. Meria 54,2 metra, výška veže je 11,6 metra. Jej autorom je Ivar Otruba. Svojou netradičnou dĺžkou sa stala vyhľadávanou atrakciou regiónu Šariš a častým cieľom fotografovania. Na kompletnej rekonštrukcii sa v roku 2022 podieľala  OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov. Lávka priateľstva je tiež súčasťou náučného chodníka SISI v Bardejovských Kúpeľoch.

Severovýchodná časť Slovenska

Obnovené fontány v Bardejovských Kúpeľoch

Na severovýchode Slovenska pribudla aj ďalšia fotogenická atrakcia. OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov financovala obnovu nefunkčných fontán v Bardejovských Kúpeľoch, v parku pred kúpeľným domom Alžbeta (Park Sisi), vrátane zemných prác, obnovy šachty, recyklačnej nádrže a technológie. Bardejovské Kúpele sú plné zaujímavej drobnej architektúry i impozantných stavieb.

Severovýchodná časť Slovenska

Severovýchodná časť Slovenska je rajom cykloturistov

Severovýchodná časť Slovenska je častým cieľom cykloturistov, ktorí majú v Bardejove a okolí rôzne trasy spájajúce viacero stredísk. Sieť navzájom prepojených piatich liečivých singletrackov – Rodinný, Napoleon, Čerešenka, Herkules a Kráľovský a dve nadväzujúce cyklotrasy Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov a Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch, poskytujú dostatok možností športového a turistického vyžitia. V rekreačnej zóne mesta Bardejov na Toplianskej ulici môžete navštíviť Skatepark, ktorý je plynulo prepojený s Pumptrackom.

Rozhľadňa severovýchodPumptrack ŠarišPark Tmavej oblohy

 

 

 

 

 

Viaceré exteriérové atrakcie sú výborným lákadlom ovplyvňujúcim rozvoj cestovného ruchu v okrese Bardejov a v regióne Šariš. Všetky vekové kategórie tu nájdu dostatočné možnosti na oddych a relax. A určite aj niečo navyše!

Text a foto: OOCR “ŠARIŠ” – Bardejov
Viac na: www.visitbardejov.sk

 

logo MinDopravylogo

OOCR Šariš Bardejov

 

 

 

 

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky