Rozhľadne sú zaujímavým prvkom krajinnej architektúry a častým cieľom výletov za novými zážitkami

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Rozhľadne

Rozhľadne sa stali vyhľadávaným cieľom turistov. Na jarné turistické výlety láka prírodná scenéria v súlade so zaujímavými architektonickými dielami, akými rozhľadne nesporne sú. Tie krajinu dopĺňajú a umocňujú z nej vizuálny dojem. Za ideálneho počasia vyčaria pocit spokojnosti z nekonečného výhľadu a aj umelecký zážitok zo samotného architektonického diela farebne decentne kolorovanej prírodnej scenérie ročného obdobia.

Panoramatický pohľad do 3 krajín

Zaujímavej dominanty sa pred niekoľkými rokmi dočkalo hlavné mesto SR. V mieste niekdajšieho prísne stráženého vojenského priestoru vyrástol objekt, ktorý svojou architektúrou pripomína modlivku – ako symbol tunajšej unikátnej fauny a flóry. Výhľad z rozhľadne zaujímavého tvaru na vrchu Devínska Kobyla je výnimočný už aj tým, že ponúka široký pohľad na rozhranie 3 krajín. Na vrchol Devínskej Kobyly sa dá dostať z viacerých strán. Ako východiskový bod je najlepšie turistické rázcestie Dúbravská hlavica. Je dostupné červenou značenou trasou z Karlovej Vsi, alebo žltou značenou trasou z Dúbravky. K rázcestiu sa dostanete aj po asfaltke, ktorá viedla do vojenského komplexu a dá sa pri ňom i parkovať. Z Dúbravky je ideály prístup autom po Plachého ulici. Za rázcestím sa nachádza závora a hoci asfaltka pokračuje, ďalej sa musí pokračovať peši.

Neseďte doma a navštívte rozhľadne na Slovensku, Vyhliadkova veza Devinska Kobyla

Rozhľadna na Devínskej Kobyle GPS: 48.18946N, 16.99491E

Jánošíkovo Terchovské srdce

Ideálne vyhliadkové miesto nájdete aj priamo v srdci rázovitej obce Terchová. Rozhľadňa má výšku 30 metrov a je celoročne bezplatne dostupná. Z jej najvyššieho podlažia môžete pozorovať okolie, centrum obce, kostol, dolinu Obšivánka, Oravcové, sochu Juraja Jánošíka alebo Tiesňavy, či majestátny Veľký Rozsutec a Malý Rozsutec. Je ľahko prístupná a prídete sem priamo z centra obce. Autorom návrhu rozhľadne je známy ľudový umelec Alojz Mucha – člen terchovského zoskupenia bratov Muchovcov. Inšpiráciou bola šibenica, ktorá tu skutočne stála počas nakrúcania filmu o Jánošíkovi v roku 1935. A prečo Terchovské srdce? Výsadbou smrekovca opadavého má po čase vzniknúť Terchovské srdce. Pripomínať bude potrebu ochrany prírody. Inšpiráciou pre autora myšlienky bola terchovská pieseň: To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí…

Rozhľadne Terchovské srdce

Terchovské srdce je veľké… GPS: 49.26142, 19.02784

Neprehliadnite:

Kúpeľný ostrov, Piešťany
Kúpeľný ostrov v Piešťanoch je oáza zdravia a účinný liek proti stresu

Pohľad na Moravu z Kysúc

16 metrov vysoká vyhliadková veža Bobovec ponúka nádherné výhľady na vrchy Malej Fatry a Martinské hole. Nemusíte sa ani veľmi namáhať a dovidíte z nej až na Lysú horu – najvyšší vrch Moravskosliezských Beskýd. Dostanete sa sem priamo z obce Stará Bystrica po žltej turistickej značke. Názov rozhľadne pochádza z pomenovania pre známu strukovinu, ktorá sa v tomto regióne pestovala v hojnom množstve. Po príchode k objektu máte možnosť obdivovať jej rozprávkovú konštrukciu, kochať sa výhľadmi, ale aj obdivovať umelecké diela v podobe anjelov. Rozhľadňa je osvetlená, takže jej nezvyčajný tvar vyniká nad obcou aj počas noci.

Vyhliadkova veza bobovec rozhladna

Na Moravu čo by si kameňom dohodil… GPS: 49.365479N, 18.871282E

Rarita nad Krupinou

Vartovka je slovenská rekordérka medzi rozhľadňami. Jej 13-metrová výška ju síce nezaraďuje k tým najvyšším, no je absolútne najstaršou vežou na území dnešného Slovenska. Veža sa týči nad Krupinou približne od roku 1564. Vtedy neslúžila turistom. Plnila úplne iný účel – ako vojenská strážna veža. Vojsko z nej pozorovalo, či sa do ich kraja neblíži nebezpečenstvo v podobe nájazdov tureckých vojsk. Z rozhľadne si môžete vychutnávať výhľady na Krupinskú planinu, ktorú zo západu ohraničujú Štiavnické vrchy. Na Vartovku z obce Krupina vedie žltá turistická značka. Cesta k nej trvá asi hodinu a dostanete sa sem aj autom.

Vyhliadkova veza Vartovka Krupina

Od roku 1564 stráži a pamätá aj turecké nájazdy… GPS: 48.349274N, 19.079137E

Sud plný zážitkov

Netradičnú vyhliadkovú vežu nájdeme v známej vinohradníckej obci obci Malá Tŕňa na juhovýchode Slovenska. Konštrukcia v podobe dreveného suda je šťastný architektonický počin. Korešponduje s históriou regiónu Tokaj, ktorý je známy výrobou obľúbeného vína. Hoci bola 12-metrová vyhliadková veža postavená len nedávno, po dvoch rokoch ju verejnosť oprávnene vníma ako symbol Tokajskej vinohradníckej oblasti. S nenáročným prístupom ponúka okrem výhľadu na vinohrady a susedné Maďarsko aj dokonalý priestor na oddych. Miesto je obľúbeným útočiskom pre cyklistov aj turistov s deťmi. Je magnetom a výrazným dominantným vizuálnym prvkom celej oblasti.

Vyhliadkova veza Tokaj

12-metrový sud plný zážitkov… GPS: 48.26354N, 21.41286

Naše uvedené tipy sú iba torzom z možností výletov po slovenských rozhľadniach za nevšednými zážitkami, kde sa vzácne snúbi harmónia prírody a fantázia ich tvorcov.

Text: redakcia
Foto: archív redakcie a pixabay

 


TagsVýlet