Dioptrické okuliare, zimné obdobie a trápenie s ich zahmlievaním. Ako zatočiť s týmto problémom?


2098   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
okuliare v zime zahmlievanie

Dioptrické okuliare a chladnejšie počasie sa príliš v láske nemajú. S príchodom zimy začína aj jedno z najproblematickejších období v roku pre všetkých ľudí, ktorí nosia dioptrické okuliare. Pokles teploty totiž spôsobuje nadmerné rosenie sklíčok okuliarov. Na prvý pohľad sa môže zdať, že nejde o nijako výnimočnú a problémovú situáciu.

Opak je však pravda. Zahmlené okuliare v nevhodnom okamihu môžu byť nebezpečné pre vás i vaše okolie. Týka sa to najmä šoférovania, či pohybu v neznámom teréne. Človek je však tvor vynaliezavý, preto sa postupom času začal zaujímať o rôzne techniky, vďaka ktorým možno predísť tomuto neveľmi príjemnému fyzikálnemu javu.

Fyzika okolo nás

Najčastejšími dôvodmi zahmlených okuliarov je náhla zmena okolitej teploty. Či už pri prechode z chladného exteriéru do vykúrenej miestnosti, alebo pri tak banálnych činnostiach, akými sú napríklad otvorenie umývačky, či pitie kávy alebo čaju. Aj tieto bežné aktivity môžu ľuďom, ktorí nosia okuliare, spôsobovať vrásky na čele. Okuliare sa môžu ľahko zarosiť aj pri vydychovaní, v ktorom sa vzduch dostáva do kontaktu s vašimi okuliarmi. 

dioptrické okuliare v zime

Okuliare sa môžu ľahko zarosiť aj pri vydychovaní, v ktorom sa vzduch dostáva do kontaktu s vašimi okuliarmi. Tie sa následne zaparia a znižujú kvalitu videnia. Pánske či dámske dioptrické okuliare, fyzikálne javy si nevyberajú a nerobia rozdiely. Ak však pochopíte princíp javu, môžete proti nemu efektívne zakročiť.

Spreje a špeciálne roztoky

Na trhu je množstvo dostupných roztokov a sprejov, vyvinutých tak, aby zamedzili zaroseniu šošoviek okuliarov. Fungujú na princípe ochranného filmu, ktorý nanesením na sklíčka okuliarov znižuje tvorbu oparu. Táto technológia je dobre známa u lyžiarov, snowboardistov, ale aj plavcov a potápačov. Dávajte si však pozor, aby bol výrobok určený na dioptrické okuliare. Agresívne zložky niektorých roztokov, napríklad čističe na odhmlievanie svetlometov, celkom určite poškodia šošovky vašich okuliarov. Zároveň dbajte na to, aby roztok neprišiel do kontaktu s pokožkou.

Neprehliadnite:

Starostlivosť o pleť

Aj vás trápi suchá pokožka? Známa kozmetika La Roche-Posay ponúka riešenia k spokojnému životu


Čaro mydlovej vody

Rada, ktorá pravidelne koluje internetovými diskusnými fórami znie až príliš jednoducho. Nepotrebujete k tomu nič iné, len mydlovú vodu. Okuliare sa odporúča umyť vo vlažnej mydlovej vode a najlepšie je vodu nechať uschnúť bez utierania handričkou. Ak ale nemáte dostatok času na to, aby ste čakali, kým vaše okuliare vyschnú, môžete ich vysušiť mäkkou handričkou. Dávajte si však pozor na zloženie mydla. Nemalo by obsahovať povrchovo aktívne látky (tenzidy a surfaktanty), ktoré rozpúšťajú nečistoty. Tie totiž poškodia povrch šošoviek, najmä ak na nich máte nejakú špeciálnu úpravu alebo filter. Čistenie mydlom radšej využite len vtedy, ak nemáte inú možnosť. 

Dioptrické okuliare a zimné obdobie

Správne osadené okuliare

Uvažovali ste niekedy nad tým, ako majú byť okuliare osadené na vašej tvári? Mali by byť bližšie pri očiach alebo naopak práve o niečo ďalej? Vo väčšine situácií na tom asi úplne nezáleží a podstatné je to, aby ste sa cítili počas nosenia okuliarov príjemne. Cez zimu je však výhodnejšie mať okuliare o niečo ďalej od očí, a to z dôvodu lepšej cirkulácie vzduchu, čo má za následok menej rosenia. Taktiež sa vyhnite dvíhaniu okuliarov na čelo. V zime vám z oblasti hlavy uniká teplo, ktoré urýchli proces rosenia. (BaDi)

Ilustračné foto: pexels.com