Lekár radí: oddych a správne lieky potlačia chrípku do pár dní a toto nesmie chýbať vo vašej lekárničke


440   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
lekárnička, chrípky

Lekár radí, ktoré lieky potlačia horúčku, bolesť hrdla, svalov, únavu či kašeľ. Chrípka každoročne postihne 5 až 15 % celkovej populácie. Jej príchod nám pripomínajú aj nadchádzajúce chladné mesiace. Ako bojovať s chrípkou, ale aj s o niečo menej závažným nachladením? Tieto rady pomôžu pri rýchlom uzdravení.

Čo je chrípka a ako ju odlíšiť od nachladnutia?

Hoci sa zdá, že je chrípka banálne ochorenie, nie je tomu tak. Ide o vysoko nákazlivé a rýchlo sa šíriace infekčné ochorenie dýchacích ciest, ktoré môže mať aj vážny priebeh s komplikáciami, najmä u starších osôb, tehotných žien, malých detí či ľudí s chronickými ochoreniami. Šíri sa vzduchom, a to najmä od začiatku októbra do konca apríla.

Aj napriek tomu, že si ľudia chrípku zamieňajú s nachladnutím, medzi týmito dvomi ochoreniami je značný rozdiel. Chrípku okrem náhleho nástupu sprevádza aj vysoká horúčka nad 38°C, bolesti svalov, kĺbov, hrdla, hlavy, dráždivý kašeľ (zvyčajne suchý – neproduktívny) a nádcha. Naopak, nachladnutie nie je sprevádzané teplotou, ani výraznými bolesťami svalov či kĺbov a zvyčajne ustúpi po pár dňoch.

Nozokomiálne nákazy

Počet prípadov chrípky stúpa

Podľa European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) bolo počas minuloročnej chrípkovej sezóny na ochorenie vyšetrených 81 800 vzoriek, z čoho 19 538 (24 %) vzoriek bolo pozitívnych. Oproti sezóne 2021/2022 sa tak počet ochorení zvýšil štvornásobne. Podľa aktuálnych dát Flu News Europe, ktoré odrážajú mesiace júl až september, hlási začínajúcu chrípkovú sezónu Slovensko už teraz. „Tento rok očakávame výraznú chrípkovú sezónu. Dodržiavanie hygienických opatrení a podpora imunitného systému sú kľúčovými prvkami v ochrane pred vážnymi komplikáciami chrípky,“ upozorňuje MUDr. Marek Pytliak.

Neprehliadnite:

Trávenie času v prírode
Trávenie času v prírode. Motivujte sa benefitmi, ktoré vám to môže priniesť


Ako najefektívnejšie bojovať s príznakmi chrípky či nachladnutia?

Zabrániť prepuknutiu chrípky či nachladnutiu v tele môžete včasnou a najmä správnou prevenciou. Medzi nevyhnutnosť patrí:

  • Dopĺňanie vitamínu C: Vitamín C, teda kyselina askorbová, posilňuje obranyschopnosť nášho organizmu a zároveň je dobrým antioxidantom. Medzi najbohatšie zdroje tohto vitamínu patria napríklad šípky, plody rakytníka, ale aj paprika či citrusové plody.
  • Hygiena rúk: Dôležité je dodržiavať správne hygienické návyky, ako je časté umývanie rúk teplou vodou a mydlom. Tým sa znižuje riziko prenosu infekcií.
  • Otužovanie: Preventívne otužovanie stimuluje imunitný systém, čo pomáha organizmu efektívnejšie bojovať proti infekciám, vírusom a baktériám.
  • Očkovanie

Lekár radí

Ďalšie rady a kroky k zdraviu

Samotná liečba chrípky či nachladnutia však spočíva v potláčaní príznakov. Antibiotiká na chrípku neúčinkujú, pretože liečia iba baktériové, nie vírusové ochorenia. Na zmiernenie teploty, bolesti či horúčky sa odporúčajú účinné látky paracetamol, ibuprofén a kyselina acetylsalicylová. Popri znižovaní zvýšenej teploty, zmierňovaní bolesti a liečení zápalov sa kyseline acetylsalicylovej pripisujú aj ďalšie vlastnosti a to znižovanie rizika infarktu či mozgovej porážky, či dokonca spomalenie rastu rakovinových nádorov,“ upresňuje MUDr. Marek Pytliak. Účinná látka kyselina acetylsalicylová je napríklad v liekoch ako Acylpyrin, Aspirín či Anopyrin.

 

lekár radí

Na rady lekára netreba zabúdať…

Práve spomínané lieky v kombinácii so zdravou stravou a dostatočným dopĺňaním vitamínov a minerálov, či už v podobe ovocia a zeleniny, alebo vo forme potravinových doplnkov, dopomáhajú k rýchlemu uzdraveniu a posilneniu imunity. Dôležité je však podotknúť, že pri dlhodobo neustupujúcich príznakoch je potrebné navštíviť lekára, ktorý urobí všetky potrebné vyšetrenia a nasadí vhodnú liečbu, vrátane antivirotík.

Lekár radí: njlepšou prevenciou je očkovanie

Medzi stále najúčinnejšie opatrenie, ktorým sa môžeme vystríhať chrípke, je očkovanie. Nakoľko sa vírusy každým rokom menia, je potrebné ho absolvovať každoročne. Ideálnou dobou je začiatok októbra až koniec novembra, teda pred chrípkovou sezónou, pretože protilátky sa vytvárajú 2 až 3 týždne. „Očkovaním sa do tela neinjekujú látky na zlikvidovanie vírusu, ale také, ktoré naučia imunitný systém, ako zničiť vírus sám,“  vysvetľuje odborník MUDr. Marek Pytliak. Účinnosť očkovania je 70 až 90%, pričom u starších ľudí jeho účinnosť mierne klesá. Aj napriek tomu očkovanie stále vedie k 60 % zníženiu počtu hospitalizácií u ľudí starších ako 65 rokov. (DI)

Viac na: www.acylpyrin.sk