Otužovanie a ľadový kúpeľ láka čoraz viac. Ako urobiť prvé kroky do ľadovej vody za zdravím?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
ľadový kúpeľ, Otužovanie Dobšiná, lexikon.sk

Otužovanie a ľadový kúpeľ sú moderné formulky zdravého životného štýlu. Patriť k odvážlivcom, ktorým neprekáža doslova ľadová voda je – podľa niektorých štúdií – zaručená cesta k zdraviu. So záujemcami o tento životný štýl sa akoby vrece roztrhlo. Možno ste sa rozhodli patriť do tejto zaujímavej komunity odvážlivcov a chystáte sa prelomiť poslednú bariéru. Čo by ste mali vedieť a ako na to? 

Príslušnosť k tzv. ľadovým medveďom má množstvo výhod, ktoré vaše zdravie ocení; od posilnenia imunity až po chudnutie. Je však otužovanie naozaj vhodné pre každého a je s ním možné začať len tak? Aj tu platí, že je dobré mať najprv dostatok informácií a nepodliehať iba chvíľkovému ošiaľu a módnemu trendu. Je preto dobré poznať manuál otužovania, ktorý určite oceníte pred prvým ľadovým kúpeľom.

Novinka, ktorá nie je novinkou

Otužovanie nie je žiadnou novinkou. Ide o to, že sa –  akoby nanovo – táto aktivita rozšírila medzi širokú skupinu ľudí. Nie je sa však čomu čudovať. Medzi hlavné benefity otužovania patrí posilnenie imunitného systému jedinca, získanie väčšieho množstva energie, zníženie rizika zápalov, dokonca môže pomôcť aj pri chudnutí. Ak ste sa rozhodli, že sa pridáte k ľadovým medveďom s ľudským prístupom a začnete s otužovaním, odporúčame riadiť sa nasledujúcimi radami.

Ľadový kúpeľ, otužovanie, zdravie, imunita

Čo by ste mali vedieť, ak chcete začať s otužovaním?

Začnite postupne, privykajte telo na chlad. Otužovanie nie je o tom, kto sa odváži do ľadovej vody ako prvý a ani o tom, či vydržíte najdlhšie z celej skupiny. Dajte si na to pozor, obzvlášť ak ste vo fáze začiatočníka. Človek, ktorý s otužovaním len začína, by mal byť opatrný. Je dobré sa na chlad začať pripravovať. Pomôže, ak začnete spávať pri pootvorenom okne alebo si znížite teplotu v spálni. Taktiež je dobré, ak sa začnete sprchovať studenou vodou. Ak budete svoje telo postupne pripravovať na chlad, samotné otužovanie v zimnom zamrznutom jazere hoci v tej ďalšej sezóne nebude takým obrovským šokom. Dovtedy treba postupne zvládnuť tieto rady.

Ľadový kúpeľ, Chcete patriť k ľadovým medveďom

Úvodná rozcvička vás povzbudí

Ak už máte úvodné fázy privykania na chlad za sebou, nastal pre vás deň D. Ešte predtým, ako vleziete do ľadovej vody, je vhodné sa krátko rozcvičiť. Už v plavkách si môžete trošku zabehať alebo pocvičiť. Cieľom tejto rozcvičky nie je sa prehriať, ale vyrobiť si dostatočné telesné teplo. Vďaka nemu sa povrch tela rýchlejšie a ľahšie prispôsobí aktuálnej vonkajšej teplote.

Otužovanie v ľadovej vode – zhlboka dýchajte

Pri kontakte s ľadovou vodou sa vám zvýši tepová frekvencia. Náhla zmena teploty pôsobí na telo ako šok, preto je dôležité upokojiť sa a zhlboka dýchať, aby sa tep ustálil. Takéto vedomé dýchanie vám pomôže lepšie zvládnuť náročnú situáciu a prispôsobiť sa chladu. Je dobré, ak začnete zhlboka dýchať ešte pred tým, ako vojdete do vody. Na hlboké nádychy a výdychy nezabúdajte ani vo vode.

Neprehliadnite:

wellnessujeme
Wellnessujeme na ceste k zdraviu.
Námetom môže byť aj v zime niekoľko tipov pre všetky vekové skupiny

Zmerajte si, ako dlho budete vo vode

Pri otázke, ako dlho zostať vo vode, majú otužilci rozdielne názory. Niektorí sa riadia teplotou vody a k tomu si prirátajú ďalších pár minút. Iní si zas postupným skúšaním našli, koľko minút je pre nich vyhovujúcich a tento čas dodržiavajú. Za vhodný čas pre začiatočníka sa považujú približne 3 minúty. Dôležité však je sledovať a počúvať svoje telo. Ak sa objaví triaška, je čas, aby ste z vody vyšli von.

ľadový kúpeľ, otužovanie

Ľadový kúpeľ a záverečné cvičenie

Keď vyjdete z vody, určite sa nezačnite hneď osušovať uterákom. Najlepšie, čo môžete urobiť, je zahriať sa pohybom. Skáčte, dajte si niekoľko kľukov, jumping jackov alebo utekajte na mieste. Je to dôležité preto, aby sa rozprúdila krv v tele. Po cvičení sa dobre osušte a oblečte.

Ľadový kúpeľ a motivácia na záver

Pravidelným otužovaním si môžete vybudovať silnú imunitu a lepšie zvládať, ba dokonca sa vyhnúť chrípke, prechladnutiu či iným chorobám. Pre dámy tiež môže byť zaujímavý fakt, že pomocou otužovania sa dá bojovať proti celulitíde. Otužovanie môže pomôcť aj ľuďom, ktorých trápia kilá navyše, pretože majú vysoký metabolický vek. Vystavovanie sa chladu výrazne zrýchľuje metabolizmus, čo je dôležitá súčasť chudnutia. Patriť k ľadovým medveďom je nespochybniteľné a správne rozhodnutie na ceste za zdravím. A na nej by nemali byť žiadne prekážky…

Foto: archív redakcie a pixabay