Tichá hrozba a štvrtá najčastejšia príčina vzniku rakoviny u žien: HPV vírus. Keď pasívne čakanie škodí!


1618   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
tichá hrozba , HPV vírus

Tichá hrozba zdravia žien – HPV vírus! Je nenápadný, zato veľmi nebezpečný. Na Slovensku je každoročne diagnostikovaných bezmála 600 nových prípadov tohto zákerného ochorenia a asi 200 žien naň každý rok zomiera. Tu pomôže jedine dobrá rada: nevynechávajte a nepodceňujte preventívne prehliadky krčka maternice u gynekológa.  

Podľa štatistík ESMO (European Society for Medical Oncology) postihuje karcinóm krčka maternice predovšetkým mladšie ženy v produktívnom veku. Viac ako polovica prípadov tohto karcinómu sa vyskytuje u žien mladších ako 45 rokov. Celosvetovo ide o štvrtú najbežnejšie rakovinu u žien a druhú najčastejšiu príčinu úmrtia žien na zhubný nádor. Smutnú štatistiku je pri tom možné zvrátiť. Prvým krokom k zníženiu úmrtnosti žien na rakovinu krčka maternice je prevencia. Nepodceňujte pravidelné návštevy gynekológa na preventívnych prehliadkach.

HPV

Podľa údajov Ligy proti rakovine existuje malá skupina žien (predstavuje približne 10-20 %), ktorých imunitný systém nie je dostatočne výkonný, prípadne bola infekcia vírusom natoľko masívna, že s ňou telo nezvláda bojovať. V horizonte niekoľkých rokov môže preto dochádzať k zmenám na bunkách, ktoré môžu prejsť zo štádia prekancerózy do rakoviny krčka maternice.

Aj tu platí dobrá rada nad zlato: prevencia

V rámci prevencie ochorení rakoviny krčka maternice či rakoviny prsníkov sú pravidelné prehliadky u gynekológa nutnosťou. Napriek tomu ich mnoho žien zanedbáva. Každá žena, ktorá absolvovala preventívne vyšetrenie u gynekológa, vie, že jeho súčasťou je aj cytologický odber z krčka maternice. Ide o nebolestivé vyšetrenie, pri ktorom gynekológ zrealizuje odber buniek z krčka maternice špeciálnym odberovým kartáčikom /cytobrusch/.

Neprehliadnite:

 

zdravý životný štýl

Zbavte sa bolesti chrbtice. Stačí, ak urobíte pár dobrých krokov a svet bude krajší!

Čo môžu ukázať výsledky cytológie?

Cytologické stery sa spracuvávajú a vyšetrujú v cytologickom laboratóriu. Rozdelené sú do kategórií, ktoré majú pre gynekológa zásadný význam, pretože sú základom jeho klinickej úvahy, na základe ktorej odporúča interval nasledujúcej kontroly.

Deflagyn

Tichá hrozba a čakanie na zázrak? Vlastná aktivita je potrebná

V prípadoch vyššie uvedených sa volí stratégia watchful waiting, t. j. vyčkávanie a sledovanie v priebehu ďalších štyroch až šiestich mesiacov. Po zvolenom období sa vykoná ďalší kontrolný ster. Čas medzi prvým a kontrolným sterom je pre väčšinu žien psychicky náročný. Pritom výsledok ďalšieho steru môže ukázať, že šlo len o dočasný problém. Pacientka však nemusí len pasívne vyčkávať. Môže konať tak, aby zvýšila pravdepodobnosť negatívneho výsledku v kontrolnom stere. Ak predpokladáme, alebo máme potvrdenú prítomnosť HPV infekcie, je veľmi vhodné využiť toto obdobie „inteligentným“ čakaním. Na podporu zlepšenia cytologických nálezov typu ASCUS alebo LSIL môže pacientka použiť vaginálny gél  DeflaGyn®.  Prípravok prichádza na trh v novom ekologickejšom balení – nové balenie obsahuje aplikačnú súpravu 150 ml a 2 aplikátory na opakované použitie.

Text: redakčne upravené
Medzititulky: redakcia

Foto: Shuttertock, pixabay a archív redakcie