Mačka – náš miláčik a nový člen rodiny. Výbava pre mačky? Žiadna veda, s nami to zvládnete…


2460   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
mačky

Náš miláčik a nový člen rodiny: mačka. Ako sa treba pripraviť na jej príchod do rodiny? O čo sa musíme postarať, aby boli prvé chvíle nového člena domácnosti pohodové a príjemné? Prečo by sme mali hneď od začiatku zaobstarať krmivo pre mačky, pelech, podstielku alebo škrabadlo? Aké krmivo máme kúpiť? Čo môžeme očakávať počas prvých dní po kúpe mačky? Odporúčame: vytvorte si nákupný zoznam potrebnych vecí, ktoré by mal obsahovať každý kvalitný zoo obchod.

Rozhodli sme sa! Do nášho domu sa nasťahuje mačka! Očakávanie nového člena domácnosti je zvyčajne zdrojom veľkej radosti, no niekedy prináša aj úzkosť, najmä ak je to prvý mačací miláčik v našom živote. Jednou z vecí, na ktoré by ste mali myslieť skôr, ako sa vyberieme navštíviť zoo obchod fera.sk, je kompletná výbavička pre mačku. Aby vám nič dôležité neuniklo, pripravili sme pre vás zoznam produktov. Ak máte príležitosť, je vhodné poradiť sa o potrebných pomôckach s chovateľom (ak kupujete čistokrvnú mačku), alebo s pracovníkmi útulku, ak sa rozhodnete adoptovať si túlavú mačičku.

Nevyhnutná výbava pre mačky

Pred príchodom mačky do nášho domova by sme mali zhromaždiť príslušenstvo, ktoré bude potrebovať takmer od prvého momentu v novom domove. Prvoradá je prepravka – bez ohľadu na to, odkiaľ mačku vezmeme, budeme ju musieť bezpečne prepraviť domov. Aj keď ide o malé mačiatko, jedinou vhodnou voľbou je prepravka. Zodpovedný chovateľ alebo dobrovoľník, od ktorého mačku kupujeme nám nedovolí vziať mačku na rukách alebo v košíku. Okrem toho bude prepravka potrebná počas celého života domáceho maznáčika – napríklad na ceste k veterinárovi.

mačky

Mačka a podstielka

Druhou nevyhnutnou položkou v našom nákupnom zozname by mala byť podstielka. Ak si kupujeme alebo adoptujeme mačiatko, odporúča sa otvorená vanička na podstielku s nízkym okrajom. Uzavreté podstielky totiž môžu malú mačku zo začiatku stresovať a tak len ťažko dosiahneme jej pohodlie. Pred kúpou podstielky sa oplatí opýtať, či mačka už predtým používala nejaký špecifický typ podstielky a kúpiť rovnaký, aby si nemusela zvykať na viacero nových vecí naraz. Ak vaša mačka doteraz nepoužívala podstielku, je dobré hneď kúpiť takú, ktorú budete používať dlhodobo. Ak ide o vašu prvú mačku radi by sme vás varovali – niektoré mačky môžu pri podstielkach byť vyberavé. Ak vidíte, že mačiatko sa po niekoľkých dňoch doma stále nerado zdržiava na podstielke, nájdite zoo obchod a skúste kúpiť iný typ podstielky – bentonitový, kukuričný, drevený, silikónový. Výber je naozaj veľký. Pri kúpe podstielky a vaničky nezabudnite kúpiť aj lopatku. Bude nevyhnutná na vynášanie odpadu.

Neprehliadnite:

Dokonalé psie Vianoce, Ikar
Dokonalé psie Vianoce a zázraky naozaj existujú. Stačí len veriť… Bruce Cameron to dokázal

Mačka a krmivo

Treťou veľmi dôležitou a možno najdôležitejšou vecou je krmivo pre mačky a pochúťky pre mačky. Tento bod musíme bezpodmienečne konzultovať s predchádzajúcimi opatrovateľmi nášho nového člena rodiny. Ak si kúpime mačku od dobrého chovateľa, s najväčšou pravdepodobnosťou od neho dostaneme aj krmivo. V ideálnom prípade by mačiatko malo počas prvých dní jesť rovnaké krmivo ako predtým. Až po niekoľkých dňoch môžeme postupne zmeniť druh krmiva. To isté platí aj pre pochúťky. V každom zoo obchode nájdeme veľa zaujímavých pochúťok. Predtým ako sa rozhodneme zakúpiť niektorú z nich, mali by sme však mačku najskôr nechať zvyknúť si na nové prostredie.

Zmena stravy

Pre mačku to môže znamenať ďalšiu záťaž pre organizmus. Veď samotný nový domov je pre ňu už aj tak veľkým stresom. Nemajte strach, budete mať ešte veľa rokov na rozmaznávanie svojho domáceho miláčika! Pri krmive nemôžme zabudnúť na misky. Na začiatok si stačí zaobstarať malú sadu misiek na jedlo a vodu. Internetový zoo obchod ponúka všetky tieto potreby a vy si môžete vyberať zo širokej ponuky.

mačka v rodine


Výbava pre mačky – čo by sa mohlo hodiť

Pelech alebo domček pre mačky je často dôležitou súčasťou mačacieho života. Nie je však nutnosťou. Zo skúseností vieme, že mačky si na začiatku aj tak vyberajú vlastné miesto na spanie. Niekedy im stačí deka na pohovke, no stáva sa aj to, že prvé dni trávia za skriňou alebo pod posteľou. Je dobré, ak si môžu vybrať špeciálne pripravený pelech, no nebuďte prekvapení, ak sa mu budú po celý svoj mačací život vyhýbať. Ak chcete zvýšiť šancu na úspech, vyberte si uzavretý pelech, ktorý mačke umožní schovať sa alebo si vyberte model s vysokou poličkou; mačky vo všeobecnosti najradšej trávia čas vo výške.

Škrabadlo je dôležité

Škrabadlo pre mačky je ďalšou položkou, ktorá vyvoláva diskusiu aj medzi skúsenými majiteľmi mačiek. Sú mačky, ktoré ho s radosťou používajú. Sú aj také, ktoré je ťažké presvedčiť, že škrabadlo nie je v ničom horšie ako kreslo, záclony alebo pohovka. Určite sa však oplatí skontrolovať, do ktorej skupiny patrí váš mačací miláčik.

mačka v záhrade

Mačací život plný hier

Hračky – akékoľvek loptičky, maškrty, rybárske prúty – teda všetko, čo môže malej mačke spestriť každodenný život si určite zaobstarajte do svojej novej výbavičky. Spoločné hranie je dobrou formou skrotenia mačky a vzájomného sa zblíženia. Ak chcete svojej mačke kúpiť väčšiu hračku v zoo obchode, kúpte jej tunel. Mačky ho vo všeobecnosti rady používajú a na začiatku im môže poskytnúť bezpečný úkryt.

Výbava pre mačky – čo môže počkať?

Zoznam výbavy môže zahŕňať aj také položky, ako sú doplnky na starostlivosť – kefy, hrebene a kozmetika, výživové doplnky, ochrana proti kliešťom alebo prípravky na odúčanie. Tie však môžu určite počkať niekoľko týždňov. To isté platí pre predmety, ako sú postroje, obojky a vodítka. Počas prvých týždňov by mačka nemala príliš opúšťať dom, aj keď s ňou nakoniec plánujete ísť na prechádzku.
Náš nový miláčik a člen rodiny si zaslúži patričnú starostlivosť a pozornosť. Zavďačí sa vám svojou láskou a prítulnosťou. Nezabúdajúc ani na liečivý rozmer a odbúravanie stresu, ktorý môže poskytnúť iba živé zvieratko. Starostlivosť o mačičku m
ôže byť naozaj skvelá aktivita a liek pre celú rodinu! (WP)

Foto: archív redakcie