Zimná turistika iba pre náročnejších? Vrch Vtáčnik za námahu odvážnych kráľovsky odmení

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Sopečné pohorie Vtáčnik

Zimná turistika v sebe skrýva neopakovateľné čaro. Pokoj spiacej prírody, ticho a (možno aj) pod nohami vŕzgajúci sneh. Toto ponúka pohorie Vtáčnik. Je sopečného pôvodu a rovnomenným názvom svojho vrcholu, je neobyčajne atraktívne miesto a turistický cieľ aj v tomto ročnom období. Nachádza sa na hranici Trenčianskeho a Banskobystrického kraja, presnejšie okresov Prievidza a Žarnovica.

Pohorie sľubuje neúnavným nadšencom turistiky nádherné celodenné túry. Ich bonusom je poznanie, že ešte nie sú zasiahnuté priveľkou návštevnosťou. Túra je síce o niečo namáhavejšia a iba pre najnáročnejších, no výstup na vrchol Vtáčnika odmení každého. Očaria vás nevšedné výhľady do širokého okolia a nádherná krajina. Tento zimný výstup čaká…

Najskôr niekoľko dôležitých poznatkov…

Pohorie Vtáčnik patrí do celku Slovenského stredohoria. Na západe, severe a severovýchode je ohraničený Hornonitrianskou kotlinou, na východe Kremnickými vrchmi a Žiarskou kotlinou, na juhu Pohronským Inovcom a Tríbečom. Najvyšší vrch rovnakého mena (Vtáčnik – 1345,8 m n. m.) pokrýva miestami ihličnato-listnatý les, ponúka možnosť širokého výhľadu do okolia. Za dobrého počasia tu na turistov čakajú výhľady na neďaleké mestá – Žiar nad Hronom, Prievidza, Zemianske Kostoľany, Nováky, prípadne za úplne ideálneho bezoblačného počasia, sa dá zazrieť aj vzdialenejší Bojnický zámok.

Zimná turistika, Sopečné pohorie Vtáčnik

Ak počasie praje, voľba je jasná…

Pod Vtáčnikom je učupených niekoľko dediniek, z ktorých je možný nástup na hrebeňovku Vtáčnikom po červenej značke. Z obce Ostrý Grúň je napríklad asi dvojhodinový nenáročný výstup po žltej značke na Rúbaný vrch k hrebeňovke. Častejšie je využívaný náročnejší výstup z obce Kľak po zelenej značke Partizánskou dolinou; vedie priamo na Vtáčnik.

Zimná turistika, Sopečné pohorie Vtáčnik

Neprehliadnite:

Rúbaný Vrch
Vrch Vysoká v Malých Karpatoch je vďačný cieľ turistov.
Zimná pozvánka do malokarpatského objatia lesov

To nie je všetko…

Východiskami peších túr na Vtáčnik môžu byť aj obce Lehota pod Vtáčnikom, Kamenec pod Vtáčnikom či Bystričany. Dá sa ísť aj od Handlovej, vystúpiť na Veľký Grič a pokračovať po hrebeni smerom na juh. Hrebeň od Rúbaného vrchu (1097 m n.m.) po Vtáčnik ponúka prechod Kamennými vrátami s možnosťou výhľadu do okolia a Kláštorskou skalou (1278 m n.m.) i skalným mestečkom.

Zimná turistika, Kláštorská Skala, Vtáčnik

Zimná turistika má svoje pravidlá

Ale pozor! V oblasti Kamenných vrát sa drží sneh vždy dlho do jari aj keď inde už zmizol. Na zimnú a pomaly sa blížiacu jarnú túru sa preto treba starostlivo pripraviť. Do ťažkých terénnych podmienok sa treba naozaj dokonale pripraviť a nič nepodceniť.

Väčšina túr na Vtáčnik zaberie minimálne 5 hodín intenzívnej kondičnej chôdze. V pohorí Vtáčnik sa nachádzajú aj mnohé náročné a veľmi zaujímavé cyklotúry; o nich niekedy nabudúce.

Text: redakcia
Foto: M. Strihovský

Publikované v spolupráci: www.roy.sk