Slovenské impresie II. je výstavný projekt v Galérii Danubiana. Oživuje výnimočnosť ľudových krojov

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Slovenské impresie II.

Slovenské impresie II. sú nesporne jedinečným výstavným projektom, ktorý spája dve významné slovenské autorky – Katarínu Vavrovú a Jacqueline Rudavsky. Obe umelkyne zaujali a inšpirovali slovenské kroje, ktorých detaily, fragmenty a časti invenčne vnášajú do svojich diel. Odklínajú a oživujú tak výnimočnosť a originalitu ľudových krojov, spájajú minulé so súčasným.

Folklórna téma a inšpiratívne motívy

Katarína Vavrová sa predstavuje súborom malieb, v ktorých prevažuje folklórna téma. Jej intenzívny dotyk a záujem o ľudové umenie nie je náhodný. Datuje sa rokom 2018, keď vytvorila obrazy Slovenské impresie a v spolupráci s Ľubomírom Feldekom vznikli ilustrácie ku knihe Slovenské piesne. Inšpiratívne motívy z krojov prenáša i naďalej do svojich magických figurálnych obrazov, ktorých pôvodná ikonografia sa nemení. Len jej typické ušľachtilé, nežné, krásne, preduchovnené ženské a detské tváre, postavy sú zahalené, ozvláštnené krásnymi detailmi a motívmi z krojov (najmä čepcami).

Slovenské impresie II.


50 samostatných výstav

Katarína Vavrová  sa narodila v Bratislave. Študovala v rokoch 1984 – 1990 na VŠVU v Bratislave, v oddelení knižnej ilustrácie u prof. A. Brunovského a  K. Ondreičku. V roku 1989 absolvovala študijný pobyt na Academii delle Belle Arti v Perugii v Taliansku. Od roku 1993 realizovala viac ako 50 samostatných výstav a zúčastnila sa na mnohých spoločných prehliadkach výtvarného umenia doma i v zahraničí. Za svoje poeticko-imaginatívne diela získala viacero prestížnych medzinárodných a domácich ocenení. Jej diela sú zastúpené v mnohých zbierkach na Slovensku a vo svete. Venuje sa maľbe, grafike, kresbe a ilustrácii. Autorka žije v Limbachu.

Slovenské impressie II.

 

Výrazový potenciál šperkov

Šperky Jacqueline Rudavsky vznikajú invenčnou kombináciou viacerých netradičných materiálov, ako je kov, kameň, plast, koženka, koža, strieborný drôt a rôzne recyklované materiály. V najnovšej kolekcii rozširuje výrazový potenciál šperkov – citlivo do nich aplikuje staré časti, fragmenty a detaily krojov, ktoré sú už nepoužiteľné, aby vytvorila zaujímavý dialóg historického a moderného odkazu. A vo svojich nápadoch ide ešte ďalej. Do nádherných a nadčasových fotografií Karola Plicku, výtvarníka, ktorý invenčne odkryl podoby Slovenska, vnáša svoj moderný šperk. Šperky a fotografie prostredníctvom fotokoláže veľmi citlivo spája Ondrej Rudavský. Túto pozoruhodnú výstavu inšpirovanú ľudovým odevom, kde sa historický kontext spája s aktuálnym pohľadom, vizuálne obohatí aj originálny kroj a čepce zo súkromnej zbierky Ing. Stanislava Talapku, PhD.

Slovenské impressie II.


„Len silné ženy nosia veľké šperky“

Bratislavská rodáčka Jacqueline Rudavsky v rokoch 1982 – 1986 študovala na ŠUP v Bratislave, odbor sochárstvo u prof. Gavulu a Košťála. V deväťdesiatych rokoch sa presídlila do kanadského Vancouveru, kde navštevovala jednoročnú školu zlatníctva, potom žila v New Yorku a od roku 2004 so svojím manželom Ondrejom Rudavským a dcérou v Los Angeles. V roku 2010 rodina prichádza späť na Slovensko, kde realizuje projekt vlastnej galérie a múzea – Rudavsky´s Magic garden. V roku 2023 vydala knihu o šperkoch pod názvom „Len silné ženy nosia veľké šperky“. Žije v Bratislave.

Neprehliadnite:

Históriu fotografie tvoria medzi sebou súperiace tendencie a túžby 


Ako sa k nám dostanete?

Automobil: GPS: N 48.029444 ˚E 017.224444˚
Bratislava centrum > Petržalka, Panónska cesta (alebo Dolnozemská cesta) > Rusovce > smer Dobrohošť
Autobus: linka č. 90, od Nového SND do Danubiany každú hodinu.
Podrobnosti nájdete v cestovnom poriadku.

Text: Galéria Danubiana
Medzititulky: redakcia
Foto: Galéria Danubiana

logo Danubiana

 

 

 

Viac na: www.danubiana.sk