Bežkovanie je čoraz obľúbenejším zimným športom. Kde nájdete tie najlepšie bežkárske možnosti?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
bežkovanie Horehronie

Bežkovanie je v aktuálnej zimnej sezóne – po koncoročnej nepriazni počasia – opäť dostupnejšie pre milovníkov zimných športov, bielej stopy zvlášť. Obľúbené lyžiarske strediská na južnej strane Nízkych Tatier sú totiž už dlhé roky populárnou destináciou nielen domácich, ale aj zahraničných lyžiarov. Čoraz obľúbenejším zimným športom sa tu stalo bežecké lyžovanie – bežkovanie. Región Horehronie má na rozvoj tohto zimného športu priam ideálne podmienky. Aj aktuálny zima na Horehroní sa nesie aj v tejto sezóne predovšetkým v znamení bežkovania.

Hore Hron, dolu Hron…

Na Horehroní je niekoľko zaujímavých lokalít. Ponúkajú profesionálne upravené bežkárske trate. Obľúbeným bežeckým areálom je napríklad lokalita Pohanské v Mýte pod Ďumbierom. Združenie cestovného ruchu Nízke Tatry juh tu spolu so Stodolou Pohanské upravuje pre návštevníkov až 26 kilometrov trás na niekoľkých okruhoch rôznej obtiažnosti. Trasy vedú ponad Mýto pod Ďumbierom alebo priamo na Čertovicu.

Bežkovanie na Horehroní je tohtoročnú zimnú sezónu stále populárnejšie


Čertovsky dobrá lyžovačka všade vôkol

Zabežkovať si môžete aj na spomínanej Čertovici. Tu sú vysoko položené upravované bežecké trate s krásnymi výhľadmi na Nízke Tatry a Horehronské podolie. V tejto sezóne skúste vybehnúť napríklad na Mýtňanskú bežkársku trať. Spája sedlo Pohanské s obcou Jarabá až po Čertovicu s možnou zastávkou pri horskej útulni Líška. Touto jedinečnou, približne 10 km dlhou traťou strednej náročnosti, sa prepojili dve obľúbené destinácie na bežecké lyžovanie. Profesionálne upravované trate vhodné pre klasický i korčuliarsky štýl bežkovania nájdete napríklad aj na golfovom ihrisku Tále. Z dôvodu environmentálne citlivého územia golfového ihriska zároveň platí pre bežkárov zákaz vybočovania z trás a zároveň zákaz vstupu pre peších turistov.

Neprehliadnite: 

Zimná turistika, Bardejovské kúpele, Šariš

Bardejovské Kúpele – výborný tip na cestu za zdravím pri prekonávaní zdravotných problémov


Bežkovanie je pasia a
Stredné Slovensko je raj bežkárov

Medzi jedinečné lokality patrí tiež Hrončianska dolina medzi obcou Čierny Balog a Hronec, ktorou od leta vedie nový asfaltový cyklochodník. Ten sa v zime mení na bežeckú trať dlhú 6 km. Za optimálnych snehových podmienok aj s upravovanou bežeckou stopou. Okrem profesionálne upravených tratí sa na Horehroní nachádza niekoľko lokalít vhodných aj pre tzv. backcountry bežkovanie. Ide o turistické bežkovanie vo voľnej prírode bez upravených tratí. Na svoje si jeho nadšenci prídu na rozsiahlych pláňach v okolí najvyššie položených obcí Lom nad Rimavicou, Sihla, Drábsko, ale aj v mnohých iných lokalitách regiónu.

Bežkovanie na Horehroní


Servis na počkanie

Potrebnú bežkársku výstroj si môže verejnosť zapožičať na základe telefonickej objednávky v Domčeku horskej služby na Čertovici. Tu funguje požičovňa bežiek i občerstvenie cez okienko, ďalej v Ski šport Bystrá, Active planet Skialp Point v Mýte pod Ďumbierom, v ISU športe v Brezne, na Horskej chate pod Kráľovou hoľou, v Ski Telgárt či Geo Športe Nemecká. K úprave bežeckých tratí prispievajú napríklad rôzni podnikatelia z regiónu Horehronie, občianske združenia, kluby i lyžiarske strediská. Bezpečné bežkovanie na Horehroní zabezpečujú najmä Ski Tále, Ski Telgárt, Združenie cestovného ruchu Nízke Tatry juh, Stodola Pohanské, OZ Horské spoločenstvo. Stačí sa prísť presvedčiť a ochutnať z bielej nádielky na Horehroní.

Text: redakcia
Foto: archív redakcie