Najdlhšia bobová dráha je na severe Slovenska. Nájdete tu aj ďalšie námety na zimné výlety


1608   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
zimná turistika, kozie chrbty, zilinsky turisticky kraj

Bobová dráha a ďalšie početné a zaujímavé tipy na zúročenie zimného času. Takéto tipy nájdeme nielen na severe krajiny, ale aj po celom Slovensku. Veď naša krajina priam nedbalo hýri svojimi krásami a rozdáva ich štedro na všetky strany. Prečo teda nevyužiť vzácne dary ako dobré námety spoznania napríklad doposiaľ v lete odsúvaných lokalít? Čaro zimy je v tomto neopakovateľné a zopár aktuálnych tipov na turistiku ponúkame práve teraz na prelome rokov.

Vodopád je v zime kráľovstvom ľadu

Vodopád sa nachádza na západnom okraji Nízkych Tatier pri ústí do Revúckej doliny. S výškou 55 m je najvyšším vodopádom v Nízkych Tatrách a zároveň sa radí do prvej päťky najvyšších vodopádov na Slovensku. Dostanete sa k nemu z obce Podsuchá pri Ružomberku. Množstvo vody, ktoré preteká vodopádom je závislé od zrážok, teda aj od ročného obdobia. V zimných mesiacoch sa premieňa na čarovnú ľadovú stenu pokrytú mnohými cencúľmi a inými ľadovými útvarmi.

Väčšia priazeň turistov raz príde…

Málo navštevovaná, zato turisticky zaujímavá dolina sa nachádza v Nízkych Tatrách. Je dlhá 9 km a rozrezáva triasové vápence a dolomity, z ktorých sa skladajú okolité vrchy. V dolnej časti je široká a smerom na sever sa zužuje. Dolina sa začína v mestskej časti Liptovského Mikuláša, v Iľanove. Iľanovskou dolinou vedú turistické trasy začínajúce z obcí Iľanovo a Ploštín, vedúce na vrchy Poludnica a Krakova hoľa.

Prinášame pár skvelých tipov na príjemnú prechádzku alebo zimnú turistiku, zilinsky turisticky kraj

Turistika na Poludnicu z Liptovského Jána

Panoramatický výhľad z Poludnice (1549 m n.m.) je nezabudnuteľný. Celý Liptov budete mať ako na dlani. Trasa začína v Liptovskom Jáne a vedie cez lokálne lyžiarske stredisko. Počas výstupu sa vám otvárajú pekné výhľady na celý Liptov. Trasa vedie aj popri jaskyni, v ktorej sa podľa pamätnej tabule od jesene 1944 schovávalo asi 40 Židov zo Slovenska a Poľska. Všetci prežili vďaka obyvateľom Závažnej Poruby, ktorí im pomáhali, riskujúc pritom vlastné životy.

Prinášame pár skvelých tipov na príjemnú prechádzku alebo zimnú turistiku, zilinsky turisticky kraj

Neprehliadnite:


Eric Clapton – autobiografia ikony hudobnej scény
plná úprimných spovedí a odhalení vlastného života

Jánska dolina

Jánska dolina je jednou z najkrajších a najdlhších dolín Nízkych Tatier. Okrem pestrej fauny a flóry je bohatá na výskyt prírodných a krasových útvarov. Nachádza sa tu množstvo podzemných priestorov, jaskýň i niekoľko vodopádov. Najväčším lákadlom doliny je Stanišovská jaskyň. Dokonalým zážitkom je objavovanie čarovného podzemia so sprievodcami-jaskyniarmi. Budete kráčať popri stenách, ktoré voda a matka príroda vymodelovala do neopísateľných tvarov. Pred vstupom dostane každý návštevník čelovku. No tieto atrakcie sú nateraz mimo turistického dosahu. Raritou Jánskej doliny je i krasová plošina Ohnište so skalným útvarom Okno. Dolina začína v Liptovskom Jáne, v ktorom sa nachádza i Park Mini Slovensko, park vybraných slovenských kultúrnych pamiatok.

Prinášame pár skvelých tipov na príjemnú prechádzku alebo zimnú turistiku, zilinsky turisticky kraj

Bobová dráha a Beskydsko – Javornícka lyžiarska bežecká magistrála

Upravená trať, rozprávkové výhľady, pokoj sálajúci z horských osád. Toto všetko ponúka návštevníkom Beskydsko – Javornícka lyžiarska bežecká magistrála. Upravená trať v dĺžke 50 km vedie z Husárika pri Čadci až na slovensko – moravské pomedzie v časti Makov – Kasárne, odkiaľ trasa po hrebeni Javorníkov pokračuje až na Kohútku. Najlepšie je trasa magistrály prístupná z Čadce, lokality Husárik, z Melocíka, ktorý sa nachádza medzi obcami Kolárovice a Makov a taktiež z časti Makov – Kasárne. Na trase sa nachádza viacero zaujímavostí, ako sú rozhľadne a umelecké objekty v tejto galérii v prírode.

Foto: archív ŽTK, Š.Trnka, M. Hajkovský, J. Moravčík