Chcete vo svojej bytovke niečo zmeniť? Čo robiť v záujme dobrého spolunažívania?


1350   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
bývanie v bytovke, lexikon.sk

Bývať v bytovke a vo vlastnom dome je rozdielne. V určitom zmysle sa bývanie v rodinnom dome považuje za „komplikovanejšie“. Musíte sa predsa starať nielen o svoju domácnosť, interiér i exteriér, ale aj o celú stavbu a k tomu ešte o väčší, či menší pozemok. A čo v takej bytovke? Nie všetko sa týka všetkých, no dávať ruky preč, tiež nie je riešenie…

Ani bývanie v byte však nie je len o tom, v akom stave sa váš byt nachádza. Na to ako sa vám bude bývať, vplýva aj stav spoločných priestorov a celého bytového domu. Samozrejme, ten „problém“ nie je iba váš; dotýka sa aj vašich susedov. To však niekedy môže byť problém. Keď je totiž potrebné niečo urobiť, musí sa na tom zhodnúť veľká časť majiteľov bytov.

Moje, tvoje, naše…

Zatiaľ čo pri záležitostiach, ktoré sa týkajú všetkých, sa dá konsenzus nájsť ľahšie, pri záležitostiach, ktoré sa týkajú len časti obyvateľov, to už môže byť komplikovanejšie. Príkladom môže byť nová hydroizolácia strechy, ktorá sa dotýka hlavne obyvateľov horného poschodia, či rekonštrukcia výťahov, ktorá sa napríklad obyvateľov prízemia – prezmenu – vôbec netýka.

Neprehliadnite:

sťahujete sa? lexikon.sk,Sťahujete sa?
5 výborných tipov a rád – ako to zvládnuť rýchlo a bez zbytočného stresu

Pri zásadných veciach musíme ťahať za jeden povraz

Dôležité je si v takýchto situáciách uvedomiť, že aj keď sa niečo nedotýka priamo nás, v budúcnosti to môže byť naopak. A vtedy určite budete očakávať a chcieť podporu od ostatných. Takéto špecifické problém a požiadavky sa nájdu v každom byte. Tolerancia, empatia a spolupráca medzi susedmi je tak pre bývanie v bytovom dome maximálne dôležitá a nevyhnutná.

Má dať – dal…

Dobrým príkladom je situácia, keď príde „na pretras“ správa bytových domov. Aj to, ako si správcovská spoločnosť plní, resp. neplní svoje úlohy. Aj táto okolnosť výrazným spôsobom vplýva na kvalitu bývania v bytovom dome. Ak so správcovskou spoločnosťou prevláda nespokojnosť, je možné ju odvolať a nájsť náhradu. Pre tento proces je spolupráca medzi jednotlivými vlastníkmi bytov nanajvýš dôležitá. Odvolanie správcu totižto musí schváliť nadpolovičná väčšina všetkých majiteľov bytov a teda nie len tých prítomných na schôdzi.

Foto: Roman Babakin / Shutterstock.com