Rakúske Štajersko láka nielen na adventné prekvapenia. Neveríte?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Zimné Štajersko

Región Štajersko v Rakúsku, ktorý sa nachádza neďaleko od našich hraníc, patrí aj u nás k mimoriadne obľúbeným miestam na oddych a zimný šport. Má prívlastok zelené srdce Rakúska nielen pre nádhernú a zachovanú prírodu, ale aj preto, že v celom kraji sa veľmi dbá o ekologické poskytovanie turistických služieb.

Zimné Štajersko

Novinky zimnej sezóny 2019/2020

Oblasť Štajerska má v posledných rokoch za sebou mimoriadne úspešné zimné sezóny. Len vlani ho od novembra 2018 do apríla 2019 navštívilo 1 789 428 hostí s 5 870 085 prenocovaniami. Návštevníci zo Slovenska sa na týchto číslach podieľali počtom hostí 22 427 s 85 821 prenocovaniami. Zelené srdce Rakúska neprestáva stále vylepšovať svoju zimnú ponuku pre návštevníkov a osobitne pre lyžiarov.

Schladming Lanovka

Najdôležitejšou a najväčšou súčasnou investíciou je nová 10-miestna kabínková lanovka so 153 kabínkami, ktorej prepravná kapacita je 3800 osôb za hodinu. Návštevníci dostali tak k dispozícii najmodernejšie technické vybavenie s bezbariérovým nástupom a výstupom, väčšie kabínky, moderný dizajn a optimalizované priestory s pokladňami. Začne premávať od začiatku zimnej lyžiarskej sezóny v Schladmingu – od 6. decembra 2019. Okrem toho v lyžiarskych centrách zrekonštruovali či rozšírili ubytovacie kapacity alebo postavili niekoľko celkom nových hotelov, chát, penziónov. Skvalitňujú aj služby pre športovcov a turistov.

Schladming

Osobitnú pozornosť región venuje aj skvalitňovaniu gastronómie. Zaujímavosťou je, že v 14 vybraných horských chatách ponúka kulinárske špeciality nazvané Gastronómia na kolibách Richarda Raucha. Ide o kuchárske umenie na najvyššej úrovni, ktoré vychádza zo štajerských kulinárskych tradícií a je ponúkané na chatách pozdĺž zjazdoviek, bežkárskych tratí a zimných turistických trás.

Koliba Richarda Raucha

Sedem x sedem pre hostí

V regióne Horného Štajerska sa v novej sezóne spojilo 7 výnimočných lyžiarskych stredísk. Pripravili pre hostí 7 špeciálnych balíčkov a ponúkajú 7 nových športových atrakcií – jednoducho ponúka dovolenku ako v siedmom nebi zimných športov. Každé zo 7 lyžiarskych stredísk sa rokmi vyprofilovalo od raja s prírodným snehom cez tréningovú a lyžiarsku oblasť až po zážitkové lyžiarske svahy a každé ponúka balíček, ktorý zahŕňa 3 noci/4 dni vrátane dodatočných služieb, pričom v posledný deň môžu hostia navštíviť niektoré z ďalších stredísk v Hornom Štajersku zadarmo. Funguje to asi takto:

V lyžiarskom stredisku Präbichl si vyskúšate svoje prvé oblúky na lyžiach, zdokonalíte sa na svahoch v Stuhlecku, najväčšom lyžiarskom stredisku regiónu a zážitok z pretekania si vychutnáte v Schwabenbergarena v Turnau. Alebo môžete s pôžitkom začať v stredisku Brunnalm-Veitsch, potom otestovať raj s prírodným snehom Aflenzer Bürgeralm a nakoniec si prezrieť nové stredisko Mariazeller Bürgeralpe. Navyše, v rodinnom lyžiarskom stredisku Niederalpl jazdia všetky deti do 15 rokov v sprievode jedného z rodičov zadarmo.

Zimné Štajersko

Atrakcie na obohatenie lyžovania

Novinkou zimnej sezóny je napríklad balíček Radosť z lyžovania a jogy. Spája v sebe kulinárske zážitky s lyžovaním a jogou na lyžiarskych svahoch. Zaujímavá je i snežnicová turistika ako aj najväčší rakúsky snežnicový festival (od 24.1. do 2. 2. 2020) v regióne Murau-Murtal, alebo biatlon pre ľavákov na bežkárskej trati Joglland-Loipe v St. Jakob im Walde, na ktorom si účastníci môžu vyskúšať športové vzduchovky pre ľavákov. Návštevníci iste uvítajú aj nový lyžiarsky areál Ski GaalaXie, s ponukou pre začiatočníkov a všetkých, ktorí túžia po zábave na snehu.

Neprehliadnite: Po stopách duchov a strašidiel

Ponúka skvelé možnosti pre lyžiarov, sánkarov a bobistov. Na kopec sa dá dostať na 60 m dlhom zastrešenom dopravnom páse a hore je pre divákov pripravená zastrešená „obývačka“ ideálna pre rodičov, ktorí chcú sledovať svoje deti. Obohatením iste bude aj lyžiarsky festival FamilienSkiFest Steiermark, Deti, hurá na lyže!, ktorý sa uskutoční 14. a 15. decembra 2019. Pre malých návštevníkov sú pripravené hry a poriadna dávka zábavy na štajerských zjazdovkách, bežkárskych tratiach. Pre deti do 15 rokov platia 50 % zľavy na skipasy, požičanie lyží i na lyžiarske kurzy.

Zimné Štajersko

Adventný čas v regióne Horného Štajerska

Vďaka viac ako 60 Vianočným trhom a podujatiam počas adventu je región Horného Štajerska považovaný za centrum predvianočného pokoja a pohody. Tento rok sú v Mariazelli adventné podujatia v čase od 21. novembra do 22. decembra (každý štvrtok – nedeľa) To, čo sa pred 20 rokmi začalo ako pôsobivá inscenácia predvianočného obdobia pred Mariazellskou bazilikou, sa v súčasnosti premenilo na jeden z úspešných príbehov rakúskeho cestovného ruchu.

Návštevníci

Advent každý rok láka návštevníkov zo širokého okolia i zahraničia. Vyzdobené drevené stánky, sviečky a obrovské girlandy zdobia v čase adventu hlavné námestie a lákajú návštevníkov na prechádzku, stretnutia s priateľmi i na nákupy. Môžete tu obdivovať pôvodné vidiecke remeslá, vianočné ozdoby, chutné medovníčky, drevorezby a drevené hračky. Vône živice a kadidla sa miešajú s vôňou škorice a pomarančového punču a prenikajú priamo do srdca.

Mariazelli Advent

Program dopĺňajú koncerty speváckych zborov v bazilike. K 20. výročiu adventných trhov v Mariazelli si pre návštevníkov pripravili zvláštnosť. Prvý adventný kalendár na svete, po ktorom sa dá prejsť. Jednotlivé stanoviská budú krásne vyzdobené na tému adventu a Vianoc a samozrejme, s dôrazom na miestne tradície. Na klasickom papierovom adventnom kalendári v podobe ilustrovanej mapy mesta si môžete postupne otvoriť jednotlivé okienka, ktoré vám ukážu miesta, ktoré môžete v ten deň navštíviť na veľkom adventnom kalendári. Pri každom okienku nájdete krátke popisy daných miest, ktoré môžete zbierať a vziať si so sebou domov.

Vordernberg, banictvo, sv. Barbora

Vo Vordernbergu, v stredisku štajerského baníctva majú predvianočné podujatia trochu inú podobu: sústreďujú sa najmä na oslavy sv. Barbory, patrónky baníkov – 30. novembra. Tento rok si pripomínajú už 90. výročie konania osláv sv. Barbory v meste. Začnú slávnostným svätobarborským sprievodom, pochodom baníkov a budú pokračovať svätou omšou, baníckymi vianočnými trhmi a tiež pochodom s fakľami, Svätobarborskou omšou v kaplnke sv. Barbory na zámku Thörl a polnočnou šichtou v bani Leobene i ďalšími tradičnými atrakciami.

Ak si teda chcete obohatiť adventný čas a zažiť ešte viac romantiky, urobte si výlet k susedom do Rakúska a zúčastnite sa na niektorej z pripravených akcií.

www.steiermark.com