Slovinsko vás pozýva! Sprievodca jazdou po krajine s úžasnou prírodou i množstvom pamiatok

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Slovinsko

Slovinsko je nádherná krajina s úžasnou prírodou, očarujúcimi mestami a bohatým kultúrnym dedičstvom. Jedným z najlepších spôsobov, ako preskúmať všetko, čo ponúka, je vydať sa na cestu a podniknúť výlet. Poruke je náš šikovný sprievodca pre vodičov. Pomôže naplánovať vaše zaujímavé dobrodružstvo na cestách po Slovinsku.

Pohyb po Slovinsku

Slovinsko má dobre rozvinutú verejnú dopravu, ktorá uľahčuje cestovanie autom. Krajina je relatívne malá a do väčšiny destinácií sa dostanete z hlavného mesta Ľubľana za niekoľko hodín jazdy. K najobľúbenejším cestám na výlety v Slovinsku patrí vyhliadková jazda údolím rieky Soča, trasa cez vinárske oblasti Brda a Goriska Brda a jazda okolo nádherného jazera Bled.

Pravidlá cestnej premávky v Slovinsku

Predtým, ako sa vydáte na cestu v Slovinsku, je dôležité oboznámiť sa s pravidlami cestnej premávky v krajine. V Slovinsku jazdia autá po pravej strane cesty a na diaľniciach je povolená rýchlosť 130 km/h. Používanie bezpečnostných pásov je povinné a vodiči sú povinní mať pri sebe vždy platný vodičský preukaz, doklady o registrácii vozidla a doklady o poistení. Slovinské diaľnice sú spoplatnené a vodič musí mať platnú diaľničnú známku.

Slovinsko

Julské Alpy na dosah

Prenájom auta

Ak cestujete do Slovinska a potrebujete si požičať auto, na výber máte niekoľko medzinárodných a miestnych auto požičovní. Väčšina autopožičovní vyžaduje, aby mal vodič minimálne 21 rokov, platný vodičský preukaz a kreditnú kartu. Ceny za prenájom auta sa líšia v závislosti od veľkosti a typu auta, ako aj od doby prenájmu.

Diaľničné známky

Ako už bolo spomenuté, ak plánujete využívať spoplatnené cesty v Slovinsku, musíte si zakúpiť diaľničnú známku. Diaľničné známky vám ušetria množstvo problémov a taktiež nemalé peniaze, keďže užívanie spoplatnených ciest bez platnej diaľničnej známky je trestané pokutou. Diaľničné známky sú k dispozícii v rôznych dĺžkach platnosti, od 7 dní do 1 roka, a cena závisí od dĺžky platnosti diaľničnej známky a typu vozidla, ktoré riadite.

Parkovanie

Parkovanie v Slovinsku môže byť v niektorých väčších mestách krajiny náročné. Väčšina miest má vyhradené parkovacie zóny, v ktorých je povolené parkovať len s platným parkovacím lístkom alebo povolením. Parkovacie lístky si môžete zakúpiť v parkovacích automatoch, zatiaľ čo povolenia je potrebné získať na miestnych úradoch. Nezabudnite si pozrieť parkovacie predpisy v každom navštívenom meste, aby ste sa vyhli pokutám a sankciám.

Neprehliadnite:

Toto je Island
Vzdialený Island má prívlastok “krajina ohňa a ľadu”. Oba živly túto ostrovnú krajinu vystihujú

Plánovanie trasy po Slovinsku

Slovinsko je malá krajina a za jeden deň môžete ľahko prejsť z jedného konca na druhý. Ak však chcete skutočne spoznať prírodné krásy a bohatú kultúru Slovinska, musíte si nájsť čas a trasu si vhodne naplánovať. Krajina je rozdelená na niekoľko regiónov, z ktorých každý má svoje vlastné jedinečné atrakcie. Jednou z obľúbených ciest je trasa cez Julské Alpy, kde sa nachádzajú niektoré z najúžasnejších horských scenérií Slovinska i Európy. Svoju cestu začnite v pôvabnom mestečku Bled, ktoré je známe svojím malebným jazerom a hradom. Odtiaľ sa vyberte do Triglavského národného parku, ktorý ponúka nekonečné možnosti na turistiku, rafting a ďalšie outdoorové aktivity. Cestou sa nezabudnite zastaviť v malebnom mestečku Kranjska Gora, ktoré je v zimných mesiacoch obľúbeným lyžiarskym strediskom.

jazero Bled Slovinsko

Jazero Bled, vyhľadávaná turistická destinácia

Na ceste s chuťou za poznaním

Ďalšou obľúbenou trasou je vinárska krajina Primorska, ktorá sa nachádza na juhozápade Slovinska. Cestu začnite v prímorskom meste Piran. Odtiaľ sa vyberte do vnútrozemia do údolia Vipava, ktoré je známe výrobou vína. Nezabudnite sa zastaviť v niektorom z miestnych vinárstiev a ochutnať slávne vína tohto regiónu.

Objavovanie slovinských miest

Slovinsko je domovom niekoľkých krásnych miest, z ktorých každé má svoj vlastný jedinečný charakter. Ľubľana, hlavné mesto krajiny, je miestom, ktoré musíte navštíviť. Mesto je známe svojím malebným starým mestom, ktoré je plné barokovej architektúry, kaviarní a reštaurácií. Odtiaľ sa vyberte do pobrežného mesta Koper, ktoré je známe svojou benátskou architektúrou. Medzi ďalšie mestá, ktoré sa oplatí navštíviť, patrí Maribor, ktorý sa nachádza vo vinárskej krajine na severovýchode Slovinska, a Ptuj, ktorý je známy svojimi rímskymi zrúcaninami a stredovekým hradom.

Slovinsko

Ľubľana, hlavné mesto krajiny

Tipy na šoférovanie

Šoférovanie v Slovinsku je pomerne jednoduché, potrebné je však mať na pamäti niekoľko vecí. Cesty sú dobre udržiavané a mimo miest je premávka vo všeobecnosti slabá. Pripravte sa však na to, že v niektorých oblastiach, najmä v horských oblastiach, sa stretnete s úzkymi cestami a ostrými zákrutami. Je tiež dôležité si uvedomiť, že v Slovinsku platia prísne zákony, pokiaľ ide o požívanie alkoholu a šoférovanie. Povolený limit je 0,05 % a tresty za jazdu pod vplyvom alkoholu môžu byť prísne.

Na záver…

Možno povedať, že výlet po Slovinsku je fantastický spôsob, ako spoznať prírodné krásy a bohatú kultúru. Krajina ponúka pre každého niečo, či už ide o objavovanie Julských Álp, vinárskej tradície Primorska alebo očarujúcich miest. Len si nezabudnite naplánovať trasu, vybaviť potrebné dokumenty a jazdiť bezpečne. Prajeme Vám šťastnú cestu a veľa nádherných zážitkov! (WP)

Foto: pixabay