Nápady ako skrášliť exteriér domu. Tu sú námety, ktoré urobia radosť domácim a hostí očaria.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
nápady , rodinný dom

Nápady a výzvy na skrášlenie exteriéru rodinného domu prináša so sebou nové ročné obdobie. Plánujete aj vy využiť teplejšie dni na úpravu okolia svojho domu? Verte, len zopár maličkostí dokáže priestor okolo rodinného domu zmeniť na nepoznanie a priniesť vám veľa radosti. Dodajte exteriéru svojej domácnosti nezabudnuteľné čaro, ktoré bude odrážať vlastný štýl a vkus. Naše tipy sú inšpiráciou ako skrášliť exteriér domu.

Dlažby a chodníky

Neunáhlite sa s výberom dlažby a spevnených plôch okolo domu. Ide o rozhodnutie, ktoré robíte na niekoľko rokov dopredu. Hlavným cieľom je, aby vám dlažba slúžila a zároveň ladila s fasádou vášho domu. Na výber máte pritom množstvo materiálov a možností, ktoré tiež závisia od ich využitia a prostredia domu. Inú dlažbu vyberiete na príjazdovú cestu alebo parkovisko, a inú do záhrady a okolia domu. V takom prípade by dlažba mala mať protikĺzavý povrch, zvyčajne však už ide o štandard. Zaujímavé sú aj rôzne farebné kombinácie alebo odlišné vzory a tvary. Cena takej dlažby sa môže výrazne líšiť, ale nezabúdajte, že ide o investíciu, ktorá sa oplatí.

nápady, rodinný dom


Zažiarte novou fasádou

Už prvý pohľad na fasádu domu o vás dokáže veľa prezradiť. Dovoľte mu skutočne vyniknúť. Vyberajte si takú farbu fasády, ktorá sa vám v prvom rade páči, ale zohľadnite aj svoje okolie. Ide o dom v zástavbe alebo niekde v horách? Myslite tiež na to, že na veľkých plochách vyzerajú farby inak ako vo vzorkovníku. Vplyvom slnka môžu tiež časom blednúť, a preto radšej zvoľte o stupeň tmavší odtieň.
Farebná fasáda má tiež iný vzhľad ráno, na obed a večer, kedy na ňu dopadá iné svetlo. Moderné sú tiež rôzne obklady, či už kamenné alebo drevené. Stále viac obľúbeným je rhombus. Rhombusový obklad sa vyrába z odolných severských drevín, ktoré majú jedinečný vzhľad. 

Neprehliadnite:

záhradný nábytok

Aký záhradný nábytok?
Nasledujúce rady pomôžu správne sa rozhodnúť a mať radosť z príjemných chvíľ! 
 

Pergola a terasa

Okrem spestrenia vzhľadu celého interiéru ide aj o prakticky využiteľný priestor. Obzvlášť v slnečnej oblasti vám vytvorí príjemný priestor na oddych a pomôže aj ochladiť interiér domu. Ide o takzvané bioklimatické pergoly, ktoré majú otočnú lamelovú strechu. Tá efektívne reguluje tienenie a odvetrávanie prehriateho vzduchu.
Terasa k rodinnému domu jednoducho patrí. Ide o priestor a súčasť záhrady, ktorý dokážete prispôsobiť svojim požiadavkám. Skvelá je aj jej kombinácia s grilom a príjemným posedením, či rôznymi záhradnými rastlinami. Tie vám poskytnú prirodzené útočisko pred slnkom a prinesú do vašej záhrady trochu života.

exteriér domu


Ďalšie doplnky a dekorácie

Aj exteriérové steny sa dajú obohatiť o rôzne dekoračné prvky ako napríklad zrkadlo a obrazy. Obohaťte stenu v okolí svojej terasy alebo v jej blízkosti použite zaujímavé osvetlenie. Použitie zrkadla na vonkajšej stene je podľa niektorých dizajnérov kontroverzné, vo viacerých prípadoch však vytvára zaujímavý vzhľad. A to obzvlášť v kombinácii so zeleňou. 
Vhodným doplnkom sú aj lampy, ktoré osvetľujú chodník a priestor okolo domu. Fungujú na solárnu energiu, a tak ich môžete umiestniť prakticky kamkoľvek. Dobre vyzerajú aj v kombinácii s rôznymi malými a nenápadnými sochami. Ak vás baví starať sa o rastliny, porozmýšľajte aj nad zavesením kvetináčov s popínavkami alebo farebnými kvetmi. (RE) 

Foto: shuterstock, pixabay