Cykloturistika môže mať aj inú podobu: nové skvelé zážitky v štýle retro. To čaro je nesporné…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Cykloturistika Retrocyklo

Cykloturistika –  a pre zvýšenie atraktivity – navyše aj s nádychom minulosti a spomienok. To je zaujímavý spôsob ako si pripomenúť a oživiť roky už dávno minulé. A k tomu ešte možnosť zažiť aj množstvo zábavy. Klasická turistika je slovenský fenomén. Jeho doterajšie podoby obohacujú dnes aj menej časté varianty.

Aj sem presakujú nové podnety a trendy. Napríklad výstrojové kúsky, doplnky, navigácie,… To je obľúbený retrocykloštýl, ktorý si získava  viac obľúbenosti a obdivu. Čaro z turistického výletu by nemali zatieniť novodobé nástrahy. Skôr dobrý nápad a hoci aj návrat do minulosti. Že to ide, dokazujú podujatia v duchu retrocykloturistiky. Námet na spanilú jazdu na historických bicykloch ponúkame aj vám…

Cyklotúra v štýle retro

Cyklisti a bicykle – výhradne staršieho dátumy výroby! To je spoločný menovateľ podujatí, na ktorých sa stretávajú vyznávači histórie, zdravého životného štýlu i jednostopových technických pamiatok, ktoré už čosi pamätajú. Možno je preto namieste aj otázka, aby náš zážitok z očakávanej jazdy nezatienili vzácne historické kúsky a podujatie napokon neprerástlo do burzy starých bicyklov… A prečo aj nie? Takéto stretnutie má šancu postupne prerásť aj v burzu vzácnych historických kúskov.

retrocyklojazda


Vek účastníkov a ich bicyklov v priamej úmere

Nestáva sa bežne, aby sme na cyklistických chodníkoch stretávali toľko seniorov na špeciálnom cyklistickom podujatí. No, čo nebolo, stáva sa realitou a viaceré komunity sa zameriavajú na retro cyklistický výlet. Spanilá jazda historických bicyklov je v prvom rade nádhernou prehliadkou, na ktorej sa vynímajú legendárne skladačky a mnohé ďalšie vzácne kúsky napríklad aj z medzivojnového obdobia. Dokonca na takýchto podujatiach nie sú výnimkou napríklad ani kúsky spred ôsmich desaťročí.

Neprehliadnite:

cyklistické zážitky

Viete, kde nájdete kvalitné asfaltové cyklotrasy na Slovensku? 


Retrocyklojazda po cestách-necestách

Retrocyklojazdy a výlety sa organizujú napríklad vo viacerých turistických kluboch, kde účastníci nemajú problém podať výkon a dať viac ako 20 km. Na taký bicykel a po lesných cestách je to celkom slušný výkon…Viac riskovať netreba; veď ohľaduplnosť a opatrnosť musí byť najdôležitejšou podmienkou podujatia.

retrocyklojazda jazda


Cykloturistika v retro štýle a jej zásada 

Aj tu platí – žiadne rekordy, žiadne hazardy so zdravím. Veď ide o spôsob relaxu a načerpania duševných a fyzických síl. V prvom rade ide o dobrú náladu v kruhu priateľov a fanúšikov retro životného štýlu. Spanilá jazda bude mať isto svojich pokračovateľov a nových záujemcov. Pridáte sa k nám?

Text a medzititulky: redakcia
Foto: pixabay a archív redakcie