Jasovský kláštor otvorený turistom

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Jasovský kláštor

Premonštrátsky Jasovský kláštor, neďaleko od Košíc, už od mája rád privíta vo svojom opátstve turistov. Aby im poskytol kvalitné turistické služby, zriadil pre návštevníkov turistické centrum. Vďaka finančnej podpore Košického samosprávneho kraja (KSK) v kláštore pribudlo niekoľko návštevníckych noviniek, vrátane audio-sprievodcu aj pre zahraničných turistov.

Dedinka Jasov

leží v nádhernej kotline Slovenského Rudohoria a jasovský kláštor je jedinečným kultúrnym a náboženským skvostom s bohatou historickou knižnicou a nádherným kláštorom. Rád premonštrátov je v Jasove s väčšími, či menšími prestávkami už skoro 850 rokov. Svojím “stabilitas loci” – stabilnosťou miesta – sú premonštráti živými svedkami času. Snažia sa byť Kristovými vyslancami, Jeho svedkami a  sprostredkovateľmi Jeho milosti. A chcú, aby Kláštor v Jasove spoznalo a šírilo jeho krásu stále viac ľudí.

Jasovský kláštor

V kláštore premonštráti oficiálne, aj s požehnaním opáta, otvorili nové turistické informačné centrum. Chcú hodnotnú historickú pamiatku viac priblížiť turistom aj vďaka audio-sprievodcovi. Projekt podporila košická krajská samospráva cez program Terra Incognita sumou 7 000 eur a kláštor ako žiadateľ sa podieľal na nákladoch ďalšími viac ako 2 000 eurami.

premonštrátsky

Mám radosť, že môžeme predstaviť a požehnať výsledky príjemnej spolupráce. Zrevitalizovali sme miestnosť prvého kontaktu pre návštevníkov. Hlavne sme sa snažili ešte začiatkom letných prehliadok pripraviť audio-sprievodcu aj pre zahraničných turistov. Chceme, aby sa o tomto nádhernom mieste mohlo dozvedieť čo najviac turistov, ideálne v ich rodnom jazyku,“ uviedol opát premonštrátov Martin Ambróz Štrbák, O. Praem. Turisti sa tak môžu nechať previesť kláštorom okrem slovenčiny aj v anglickom, nemeckom, maďarskom, poľskom a francúzskom jazyku.

Neprehliadni: UNESCO na dosah

Sme radi, že z dotačného programu Terra Incognita sa nám podarilo zrealizovať ďalší úspešný projekt. Jasov je síce menej známou, no turisticky veľmi atraktívnou lokalitou v našom kraji. Okrem Jasovskej jaskyne či hradu sa pýši Premonštrátskym kláštorom, kde sa nachádza jedna z najvzácnejších knižníc na Slovensku. Vďaka turistickému sprievodcovi v šiestich jazykoch sa o týchto zaujímavých miestach dozvedia viac aj zahraniční turisti. Verím, že zlepšením turistickej vybavenosti ich do Jasova príde opäť o čosi viac,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka

premonštrátsky.

Veľmi pozitívne je, že začína fungovať aj spolupráca v rámci celej lokality. Ak sa pri návšteve kláštora návštevník preukáže vstupenkou z Jasovskej jaskyne, má nárok na zľavu. Obec navyše pozitívne zareagovala na mimoriadnu turistickú prepravu Gemerským expresom, keď k nemu pripojila autobusovú dopravu do kláštora i k Jasovskej jaskyni.

Jasovský kláštor

Audio-sprievodca je aj podľa riaditeľky Košice Región Turizmus Lenky Vargovej Jurkovej vynikajúcou formou, ako pomerne jednoduchým spôsobom výrazne skvalitniť ponuku pre návštevníka: „Som presvedčená o tom, že takéto projekty posúvajú úroveň služieb poskytovaných turistovi míľovými krokmi.“

Jasovský kláštor

Kláštor je už od mája otvorený turistom a láka k prežitiu príjemného času i nákupu suvenírov, za ktoré už – podobne ako za vstupenky – možno platiť aj kartou. Od 14. júna k ponuke pribudnú pravidelné prehliadky kláštora s historičkami a lákadlom môže byť tiež prehliadka s opátom. Bude sa konať každú nedeľu. Termín konania záujemcovia včas nájdu na webe jasovského opátstva a na jeho facebooku.

www.kosiceregion.com