Spomienky na minulosť: Ľanová nedeľa v Múzeu slovenskej dediny. Ako sa vyrábali odevy?


5793   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Ľanová nedeľa 2020, cistenie odevu, v Múzeu slovenskej dediny

Od ľanového semienka k hotovému odevu viedla dlhá cesta. Ako sa v minulosti vyrábal textil? Ako sa bolo treba starať o odev? Zaujímavé a pomaly zabudnuté odpovede, ktoré sa dozviete na podujatí Ľanová nedeľa v Múzeu slovenskej dediny 9. augusta.

Ľanová nedeľa 2020, cistenie odevu

V programoch Bielenie plátna a Podhradské novoty ukáže Folklórna skupina z Podhradia zvyky pri bielení plátna a ako sa do Podhradia dostal prvý šijací stroj. Folklórna skupina Podšíp zo Stankovian predvedie postupy pri praní a žehlení textilu v minulosti – napríklad rajbanie kobercov, ručné pranie v koryte na „rumpli“ alebo v ručnej drevenej práčke, hladenie bielizne žehličkou na uhlíky či ručným stolovým mangľom.

Ľanová nedeľa 2020, folklór

Ľudový odev z rozličných kútov Slovenska a jeho súčasti predstaví Folklórny súbor Lysec z Belej-Dulíc. Počas celého dňa – návratu do nedávnej minulosti Slovenska – bude vyhrávať Podhradská muzika.

Neprehliadnite:
Kam za tradíciami? Tradičné kysucké jedlá ochutnáte v Múzeu kysuckej dediny na podujatí Kuchyňa starých materí

Počas programovej nedele od 10.00 do 16.00 hod. predstavia organizátori práce pri spracovávaní ľanu – od česania a trepania po tkanie plátna na krosnách. Pri ukážkach sa dozviete, ako vyzerá vretienko alebo tkáčsky člnok, čo je šteť či trlica a mnoho iných nástrojov, ktoré sa pri zhotovovaní textilu používali.

Ľanová nedeľa 2020, cistenie odevu, v Múzeu slovenskej dediny

Pre najmenších návštevníkov bude pripravená tvorivá dielňa, kde si budú môcť vyrobiť tkanice na krosienkach, „špuľke“, doštičke alebo na prstoch, utkať koberček na stolových krosienkach, vyskúšať zápästkovú techniku, plstenie vlny a odtlačky na ľanové obrúsky. O 13.30 hod. sa v drevenom kostole z Rudna uskutočnia ev. a. v. služby Božie.

Ľanová nedeľa 2020, cistenie odevu, v Múzeu slovenskej dediny

Počas podujatia sa musia dodržiavať zdravotné opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Počet návštevníkov bude teda limitovaný, no nič to na jeho atraktivite neuberie. Naopak, odpovede na naše úvodné otázky budú o to vzácnejšie! Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

Foto zdroj: slovakiatravel
www.snm.sk