Kino Lumière uvádza projekcie, ktoré môžete navštíviť už aj v kinosále Slovenskej národnej galérie


1736   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Kino Lumiére

Kino Lumière a jeho pravidelní diváci sa dočkali. Konečne sa k nim môžete pridať a navštíviť premietania v kinosále Slovenskej národnej galérie. Pripravené projekcie sa budú niesť v dramaturgickej línii príbehov o umení a umelcoch. Dramaturgia v galerijných priestoroch bude oveľa bohatšia a partnerské Kino Lumière bude premietať tri dni v týždni – v utorok, sobotu a nedeľu.

Veľmi nás teší, že dlhodobé vzájomné partnerstvo Slovenskej národnej galérie a Kina Lumière stále pretrváva. Tentokrát naša spolupráca prinesie do priestorov Slovenskej národnej galérie (SNG) kvalitný a pestrý výber filmov, ktorý – veríme – ocenia návštevníci a návštevníčky oboch týchto inštitúcií,” hovorí Klára Hudáková, manažérka pre publicitu SNG.

Pestrá ponuka filmov

Okrem filmov o umení a umelcoch ponúkne Kino Lumière v kinosále SNG aj snímky pre detského diváka, klubové novinky a vybrané filmy z Medzinárodného filmového festivalu Febiofest. Diváci uvidia v predpremiére film z otváracieho ceremoniálu festivalu Pamfir (2022) režiséra Dmytra Sucholytkyja-Sobčuka. Je to dráma ešte spred vojny na západnej Ukrajine v predvečer tradičného karnevalu. Hlavný hrdina sa vydáva na riskantnú cestu na hrane zákona s nezvratnými následkami. Film mal premiéru minulý rok na festivale v Cannes v rámci sekcie Quinzaine des réalisateurs a získal Európsku filmovú cenu ako objav roka 2022.

Lumière deťom

Z ponuky Febiofestu kino ponúkne aj film režisérky Miry Fornay Mimi (2023). Svetovú premiéru mal na tohtoročnom Berlinale a získal hlavnú cenu v súťažnej sekcii filmov pre mladé publikum Generation K plus. Tento dobrodružný film je príbehom odhodlanej hrdinky, ktorá v divokom lese hľadá svoju stratenú andulku a nebojácne ide za svojím cieľom. Film je určený pre detské i dospelé publikum. V programe kinosály SNG je dramaturgickým návratom k cyklu Lumière deťom.

Kino Lumiére

Mimi

 Dokumentárna filmová tvorba

Medzi novinkami sa v kinosále SNG premietne dokumentárny film Hotel Chelsea (2022) od režisérskej dvojice Amélie van Elmbt a Maya Duverdier. Vracia sa do legendárneho newyorského hotela. Od roku 1884 v ňom bývali slávni spisovatelia, básnici, filmoví režiséri, herci a herečky či hudobníci a speváci. Stačí spomenúť maná ako Jack Kerouac, Allen Ginsberg, Stanley Kubrick, Miloš Forman, Ethan Hawke, Uma Thurman či Jim Morrison a Jimi Hendrix. Film je melancholickým portrétom fascinujúceho, umierajúceho ducha samotného hotela. Udržiavajú ho pri živote už len jeho súčasní obyvatelia. Film Blízko (2022) je o priateľstve dvoch trinásťročných chlapcov od talentovaného belgického režiséra Lukasa Dhonta. Jeho emocionálne silný portrét výnimočného chlapčenského zväzku hovorí o priateľstve a zodpovednosti.

Neprehliadnite:

Krajina za mapou, Knižnica Kornela Foldvariho, SNG
Experimentálne expozície v SNG. Krajina za mapou odkrýva tajomstvá Kornela a Nade Földváriovcov

Nepremeškajte…

V programe kinosály SNG diváci nájdu aj dánsky koprodukčný dokumentárny film Kuciak: Vražda novinára (2022) režiséra Matta Sarneckého. Do slovenských kín vstúpil vo februári. A to symbolicky na 5. výročie vraždy Jána a Martiny. A v neposlednom rade to bude slovenská koprodukčná dráma Arvéd (2022) režiséra Vojtěcha Mašeka, ktorá na nedávnom odovzdávaní cien Český lev získala štyri sošky.

Ocenené filmové hity

Po skončení Medzinárodného filmového festivalu Febiofest bude Kino Lumière uvádzať projekcie aj v kinosále Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení. Ponúkne ocenené filmy na medzinárodných filmových festivaloch. K divákom sa tak dostane multižánrová bláznivá komédia Všetko, všade, naraz (2022) režisérskej dvojice Daniel Kwan a Daniel Scheinert. So siedmimi soškami, vrátane ceny pre najlepší film a najlepšiu réžiu, sa stala víťazným filmom na udeľovaní cien Americkej akadémie filmových umení a vied Oscar. Z oscarových filmov sa premietne aj Veľryba (2022) Darrena Aronofského. Treba spomenúť, že hlavný predstaviteľ Brendan Fraser získal cenu pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe.

Všetko, všade, naraz, Kino Lumiére

Všetko, všade, naraz

Kino Lumière a Dni frankofónie

Môžete sa tešižť i na životopisnú, hudobnú drámu Il Boemo (2022) Petra Václava o úspechu najslávnejšieho českého skladateľa 18. storočia Josefa Myslivečka. Film tento mesiac získal šesť sošiek Český lev vrátane ceny pre najlepší film a najlepšiu réžiu. Po svetovej premiére na Berlinale a slovenskej premiére na MFF Febiofest sa divákom predstaví film Poznámky z Eremocénu (2023). Režisérka Viera Čákanyová vedie v ňom fiktívny dialóg so svojím budúcim virtuálnym ja. V spolupráci s Kanadským veľvyslanectvom na Slovensku sa v kinosále na FTF VŠMU premietne ako súčasť podujatia Dni frankofónie francúzska komédia Zbohom, šťastie (2021) od Kena Scotta.

 

Il Boemo, Kino Lumiére

Il Boemo

Kvalitné filmové príbehy uvidíte…

Kino Lumière premieta aktuálne na dvoch miestach v Bratislave. V kinosále SNG (vchod z Riečnej ulice) sa projekcie budú konať v utorok, sobotu a nedeľu, v kinosále Filmovej a televíznej fakulty VŠMU (na Svoradovej ulici) budú projekcie v stredu, štvrtok a piatok. Vstupné na projekcie v SNG je 5 eur, v kinosále na FTF VŠMU 6 eur. Na väčšinu filmov sa dajú uplatniť zľavy, a to 1 euro pre seniorov, ZŤP, študentov a pre držiteľov preukazu filmového klubu 2023, a 2 eurá na kartu Lumierka.

Program a vstupenky na projekcie Kina Lumière a viac informácií na: www.kino-lumiere.sk/