Aj muži majú svoje dni – online komédia s tlmočením do posunkového jazyka


4331   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Aj muži majú svoje dni Divadlo Nová scéna

Aj muži majú svoje dni. O tom niet pochýb. Alebo predsa? Táto obľúbená komédia bratislavského Divadla Nová scéna má aj zaujímavú verziu pre nepočujúcich, tlmočenú do posunkového jazyka. Pôjde o záznam inscenácie, ktorá mala v tejto netradičnej forme premiéru pred divákmi v divadelnej sále koncom minulého roka 24. novembra 2020. Online záznam umožní sledovať komédiu nepočujúcim i počujúcim divákom na celom Slovensku. Určite preto nepremeškajte výbornú príležitosť na odľahčenie a dobrú zábavu.

Umeleckému tlmočeniu divadelného predstavenia predchádzala niekoľkomesačná príprava. Tlmočníci museli text komédie najskôr previesť do posunkového jazyka a potom ho naskúšať bez reálnych hercov. Každý zo štyroch hercov mal svojho tlmočníka, ktorý doslova hral jeho postavu v posunkovom jazyku. S výrazom, náladou, gestikuláciou, mimikou.
Takýmto spôsobom umelecky tlmočené živé divadelné predstavenie malo mimoriadny ohlas u nepočujúcich ale aj počujúcich divákov. Aby mali rovnako kvalitný zážitok z tlmočenia aj nepočujúci diváci z online záznamu, bolo potrebné, aby sa tlmočníci stretli ešte raz a zahrali si predstavenie aj bez divákov. Ako to dopadlo?

Podľa tlmočníčky Barbary Randuškovej (na videopozvánke), to bola pre nich poriadna výzva:
„Dodatočné tlmočenie bez divákov bola pre nás opäť nová skúsenosť a za mňa aj náročnejšia. Keď máme pred sebou v hľadisku nepočujúcich divákov, cítime spätnú väzbu, dodáva nám to energiu a ani nevieme, ako rýchlo nám to prejde. Tlmočiť pred prázdnym hľadiskom si vyžadovalo oveľa väčšie sústredenie, aby sme zostali naladení v takej atmosfére, aby na nás nebolo poznať, že sme tam len sami štyria a  predstavenie počujeme iba z reproduktorov. Verím však, že si takúto online formu predstavenia užijú rovnako počujúci ako Nepočujúci diváci.“

Aj muži majú svoje dni, Divadlo Nová scéna, tlmočené do posunkovej reči

Neprehliadnite:
Pozvánka na výstavu Divadelné storočie – stopy a postoje
v Roku slovenského divadla. Inšpirácia pre mnohé generácie!

Tlmočníci – hlavní aktéri

Divadelné predstavenie, tlmočené do posunkového jazyka, uviedlo Divadlo Nová scéna vo svojej histórii vôbec po prvýkrát. O tom, že to bola nová skúsenosť aj pre ostatných pre tvorcov predstavenia, hovorí režisér Svetozár Sprušanský:
„Sme vďační za túto skúsenosť, bola radosť sledovať, ako si nepočujúci diváci užívajú tlmočené predstavenie a ako reagujú a spontánne tlieskajú ich špecifickým spôsobom – zdvihnutím a otáčaním rúk nad hlavou. Skutočne to bol zážitok aj pre nás počujúcich, pretože išlo o umelecké tlmočenie a jednotliví tlmočníci doslova svoje postavy hrali. Bolo to pre nás úplne niečo nové, neočakávané. Lebo cesty sa budujú, aby sme sa spájali. A nám sa to v tomto prípade podarilo. Takže, srdečne pozývame na online záznam komédie Aj muži majú svoje dni na portáli navstevnik.online.“

Aj muži majú svoje dni, Divadlo Nová scéna, tlmočené do posunkovej reči

A ktoríže muži to majú svoje dni?

Mário (hasič) – Jevgenij Libezňuk – tlmočí Kamila Trévaiová
Andy (manažér) – Martin Kaprálik – tlmočí Maroš Sovák
Karol (pilot) – Marcel Ochránek – tlmočí Barbara Randušková
Roland (programátor) – Martin Šalacha – tlmočí Eva Šoltýsová

Ústretovosť slovenských umelcov

Pre zaujímavosť ešte spomenieme, že vôbec nejde o ojedinelý príklad predstavenia v posunkovej reči. Slovenská umelecká scéna uviedla pre nepočujúcich divákov napríklad predstavenia:

  • SND: „Popolvár“ (pred natočené klipy) 2008
  • SND: „Narodil sa chrobáčik“ (statické tlmočenie) 2009
  • LUDUS: „Popletená punčocha“ (tieňové tlmočenie) 2013, 2014
  • LAB: „Ticho“ (balkónové tlmočenie) 2018
  • SĽUK: „Gašparko“ (statické a tieňové tlmočenie) 2019
  • LAB: „Nože v sliepkach“ (tieňové tlmočenie) 2019
  • Nová scéna: „Aj muži majú svoje dni“ (statické tlmočenie) 2020

Divadlo Nová scéna uvedie online predstavenie tlmočené do posunkového jazyka Aj muži majú svoje dni – 15. apríla 2021 o 20.00 hod.
Foto: René Miko
Viac na: www.novascena.sk