Tatry a Spiš ako klenotnica výtvarnej kultúry. Tatranská galéria ponúka zaujímavý prierez umeleckej tvorby.


140   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Tatry a Spiš

Tatry a Spiš sú regióny, ktoré sa môžu pochváliť mimoriadne bohatým fondom pamiatok stredovekej architektúry, dreveného sochárstva i nástennej a tabuľovej maľby. Pamiatky architektúry sú lákavým magnetom pre turistov v každom ročnom období. Jeseň nevynímajúc.

Práve opatrne nastupujúce jesenné obdobie bude magnetom pre milovníkov umenia aj z iných častí Slovenska. Ak k záujmu o výtvarné umenie pripočítame nevšednú krásu prírodného bohatstva, je celkom prirodzené, že Tatry a Spiš sú pre umelecky založené duše tým najlepším septembrovým tipom…

Spiš v období neskorého klasicizmu

V období neskorého klasicizmu vzniká na Spiši dokonca nová maliarska tradícia. Hovorí sa jej – spišská maliarska škola. Tá dala základ neskoršej slovenskej výtvarnej škole, ktorá sa orientovala na idey národného obrodenia. Spišskú maliarsku školu rozvíjal maliar dánskeho pôvodu Ján Jakub Stunder, známy portrétnou klasicistickou tvorbou, neskôr s príklonom k romantizmu. Spišskí maliari ako Jozef Czauczik, Teodor Boemm, Ján Jakub Müller, Titus Szent-Istványi či Karol Tibély okrem portrétu pestovali aj krajinomaľbu.

Tatry a Spiš

Spišský maliarsky okruh

V prvej polovici 19. storočia sa stal Spiš popredným umeleckým centrom Slovenska. Mnohí z umelcov sa však popri maľovaní venovali svojmu občianskemu povolaniu. Umelci s vyššími ambíciami odchádzali do sveta. V druhej polovici 19. storočia sa do centra Uhorska, teda do Budapešti, rozhodli odísť aj Ladislav Medňanský, Ferdinand Katona, Andrej Bača a ďalší. Kontakt s krajinou Spiša však nestratili, dôkazom sú ich početné krajinárske práce s námetmi tatranskej prírody.


Šrobárova zbierka diel majstrov umenia 16. – 19. storočia

Výnimočná výstava originálnych diel, pochádzajúca zo zbierky slovenského politika Vavra Šrobára po prvýkrát uvedená na Slovensku. Zorganizovaná v spolupráci s Národním zemědelským muzeem v Prahe – Zámek Kačina.
S českým prostredím sa spája aj výber z tvorby českého sochára Jakuba Vlčeka, autora súsošia svätého Egídia na Námestí sv. Egídia v Poprade.
Obe výstavy
potrvajú do 27. októbra  2024. 

Tatry a Spiš


Jan Hála – maliar ľudu pod Tatrami 

Výstava 30 diel známeho autora zo zbierkového fondu Tatranskej galérie v Poprade, ktorý podstatnú tvorivú časť svojho života prežil vo Važci. Výstavu organizujeme pri príležitosti 65 výročia úmrtia autora (17. 5. 1959, Važec) a 135. výročia narodenia (nar. 19. 1. 1890, Frymburk-Blatná). Výstava potrvá do 27. októbra 2024.

Tatry a Spiš


Odkryté hodnoty APP

Ide o stálu expozíciu diel zo zbierkového fondu Tatranskej galérie. Predstavuje to najlepšie z tvorby takmer 80 autorov. Výstava je spracovaná v aplikácii APPTG a doplnená obsažným edukačným katalógom.

Láska v tráve ako ju vnímajú Adrián a Ida Harničárovci

Zaujímavá fotografická výstava zachytávajúca drobných živočíchov vo svojom autentickom prostredí. Výstava potrvá do 20. septembra  2024. Miestom výstavy je ArtKlub TG. 

Neprehliadnite: 

H. Hildenbrand National Geographic Magazine 1927, lexikon.sk

National Geographic objavil naše Tatry malebné.
Bolo to pred 100 rokmi „v jednom zábere”.

Tatranská galéria a kurzy kresby

Pokračujeme v kurze kresby pre začiatočníkov aj pokročilých. Bližšie informácie o jednotlivých lekciách kurzu na webovej stránke TG. Kurz sa uskutoční od 12. septembra každý štvrtok od 16.00 do 18. hodiny

Nedeľné tvorivé dielne pre rodičov s deťmi

Tvorivé dielne budú inšpirované aktuálnou výstavou Šrobárova zbierka  Diela majstrov európskeho umenia 16. – 19. storočia. Poplatok 3,00 € / os. zahŕňa vstup do galérie a materiál na tvorivé dielne. Na tvorivé dielne s podtitulom Maľujeme podľa diel slávnych majstrov je potrebné sa prihlásiť vopred na t. č.: 0915 610 756.
Tvorivé dielne sa uskutočnia 29. septembra 2024 o 14. hodine.

Text: Tatranská galéria
Medzititulky: redakcia
Foto: Soga, archív Tatranská galéria a archív redakcie

Viac na: www.tatragaleria.sk