Šrobárova zbierka: Diela majstrov európskeho umenia 16. – 19. storočia na výstave v Tatranskej galérii.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Tatranská galéria Šrobárova zbierka

Šrobárova zbierka v Tatranskej galérii v Poprade prináša slovenskej kultúrnej verejnosti možnosť vidieť a zoznámiť sa s jedným z najzaujímavejších príbehov umeleckej zbierky diel 16. – 19. storočia na území Československa aj dnešného Slovenska a Česka, pod názvom Šrobárova zbierka. Zbierka od roku 1937 patrí Československému zemědělskému muzeu, dnes Národnímu zemědělskému muzeu v Prahe. 

Osud zbierky do roku 1934 zmapovala PhDr. Jaroslava Roguľová, PhD, pracovníčka Historického ústavu SAV. V roku 2001 v časopise História, Revue o dejinách spoločnosti publikovala článok, ktorý vzhľadom na okolnosti prípadu nazvala trochu ironicky „Zberateľská vášeň“ Vavra Šrobára (na obr.). Osudy zbierky po roku 1934 zmapoval kurátor zemědělského múzea na zámku Kačina Mgr. Martin Vlček, ktorý je zároveň kurátorom aj tejto výstavy.

Šrobárova zbierka portrét V. Šrobár


Príbeh zbierky

Výstava odkrýva príbeh zbierky, pozostávajúcej zo 153 diel majstrov európskeho umenia 16. – 19.storočia.  Po prvýkrát bola verejnosti predstavená v Prahe v roku 2018 a na Slovensku premiérovo v Tatranskej galérii, kde vystavujeme jej časť 52 diel. Návštevníci a čitatelia sa môžu zoznámiť s unikátnymi maľbami realisticky orientovaných maliarov v časovom období  od 16. do 19. storočia. Zahŕňa diela Britov, Holanďanov, Belgičanov, Španielov, Talianov, Francúzov, Maďarov a Nemcov. Z hľadiska námetov ide najmä o portrétnu maľbu, figurálne kompozície, krajinomaľbu, žánrové scenérie a zátišie.

Kultúrna spolupráca na zaujímavom projekte 

Výstavu a katalóg zorganizovala a pripravila Tatranská galéria (TG) v Poprade v spolupráci s Národním zemědělským muzeem, s. p. o Praha – Zámek Kačina, muzeum českého venkova, s podporou Prešovského samosprávneho kraja a mesta Poprad. Tatranská galéria po niekoľkoročnom úsilí získala súhlas na zapožičanie a uvedenie výnimočnej výstavy tzv. Šrobárovej zbierky, ktorá bola verejnosti predstavená v Prahe v roku 2018. Na Slovensku bude uvedená po prvýkrát, zásluhou ústretovosti českých kolegov, ale aj moderným priestorom TG, vyhovujúcim k vystavovaniu vzácnych diel. Výstava približuje mimoriadnu a súčasne takmer neznámu „Šrobárovu zbierku“, doposiaľ neprávom zabudnutú časť zbierok Národního zemědělského muzea v Prahe.

Neprehliadnite: 

ľudské telo zdravie

Ľudské telo a jeho signály, ktoré naznačujú zdravotné problémy. Nepodceňujme ich… 


Návrat do prvej Československej republiky

Vďaka tomuto súboru, vytvorenému v období prvej republiky za nie celkom jasných okolností, sa návštevníci budú môcť zoznámiť s unikátnymi maľbami realisticky orientovaných maliarov v časovom období od 16. do 19. storočia. Zahrňuje diela Britov, Holanďanov, Belgičanov, Španielov, Talianov, Francúzov, Maďarov a Nemcov. Z nich možno spomenúť napr. Mihálya Munkáscyho, Petra Paula Rubensa, Julesa Lefebvrea či Carla Spitzwega. Z hľadiska námetov ide o portrétnu maľbu, figurálne kompozície, krajinomaľbu, žánrové scenérie a zátišie. Súčasťou projektu je menšia výstava o Vavrovi Šrobárovi a vydanie obsiahleho katalógu, ktorý bude obsahovať všetky dostupné diela Šrobárovej zbierky.

Šrobárova zbierka

Ojedinelá možnosť 

Výstavou potvrdzujeme výnimočné kultúrne vzťahy nielen medzi slovenskou a českou kultúrnou verejnosťou, ale aj dobrú spoluprácu medzi renomovanými kultúrnymi inštitúciami. Veríme, že naše úsilie, sprístupniť túto zbierku a objasniť jej peripetie, podporíte informovaním širokej verejnosti, ktorá bude mať ojedinelú možnosť tieto dlho utajované diela uvidieť až do 27. októbra 2024.

Kurátor výstavy: Mgr. Martin Vlček  
Organizácia výstavy: Anna Ondrušeková                                                                                                                                       
Miesto konania: Tatranská galéria v Poprade, Hviezdoslavova 12, Poprad
Vernisáž výstavy: 2. august 2024 o 17. hod

Podujatie sa koná pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského.

Medzititulky: redakcia
Foto: archív Tatranská galéria a archív redakcie

Viac na: www.tatragaleria.sk