Objavujeme menej známe lokality Slovenska: Horný lom a Vtáčí vŕšok – tajomná časť v Považskom Inovci


3715   -   3
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Považský Inovec a jeho dve lokality Horný lom a Vtáčí vŕšok sú domovom – chvalabohu – ešte početného množstva rôznych živočíšnych druhov. Niektoré druhy bez pestrého spoločenstva tunajších listnatých lesov nemôžu vôbec existovať. Iné hľadajú ochranu práve tu. Asi toto je ten najväčší magnet, ktorý ťahá do divokej prírody. Dôkaz z ďalšej takejto túry po menej známych lokalitách Slovenska máme naporúdzi.

Horný lom a Vtáčí vŕšok – POVAŽSKÝ INOVEC, Objavujeme menej známe lokality Slovenska: Horný lom a Vtáčí vŕšok - tajomná časť v Považskom Inovci

Nie náhodou padla naša voľba na túru do tejto lokality. Rozhodla skutočnosť o pestrosti tunajšej fauny. Jej najtypeckejšími reprezentatmi sú kuna hôrna, jazvec obyčajný, líška obyčajná, z hlodavcov v tunajších lesoch žije veverica obyčajná, párnokopytníky zastupuje jeleň obyčajný a srnec hôrny. Najčastejším obyvateľom je však ďateľ veľký, ďateľ prostredný a sojka obyčajná.

Neprehliadnite:
Čierna skala v pohorí Tribeč ako nuda v lese?
Niečo s nádychom recesie pre pobavenie i pre zdravie

Silný impulz jari

Verte, pre toto sa oplatí vidieť prebúdzajúcu sa tunajšiu považsko-inoveckú divočinu. Flóra i fauna je pestrá a zaujímavá. To však farebne a zvukovo vyznie v plnej kráse až o pár dní (nanajvýš týždňov), keď na zimný spánok už zabudnú početné spoločenstvá vzácnych rastlinných druhov…a živočíšne druhy za veľkej pomoci tých malých operencov o tom doslova vyspievajú árie.
Nikto nepochybuje o potrebe ochrany vzácneho druhov
ého bohatstva Považského Inovca a, pravdaže, našej prírody vôbec. Zachovať túto neopakovateľnú atmosféru pre ďalšie generácie je povinnosť. Aby to, čo zachytil videoreport z našej túry do ďalšej menej známej lokality Slovenska, zažili výletníci na Horný lom a Vtáčí vŕšok trebárs aj o 23 rokov…

Autor: Tomáš Grman, KST