Ľadopády ako obľúbené ciele zimnej turistiky v rôznych lokalitách Slovenska. Poznáte ten najznámejší?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
ľadopád, lezenie

Ľadopády sa stávajú rovnocennými cieľmi zimných športov ako napríklad lyžiarske strediská. A ak sa takáto atrakcia nachádza neďaleko centra lyžiarov, niet, čo riešiť… Takúto výhodu má napríklad známe lyžiarske stredisko Skalka neďaleko Kremnice. Počas zimy je stredisko vyhľadávané pre všestranne dobré podmienky pre vyznávačov zimných športov. Ku kvalitnému lyžovaniu pribúda v zime za ideálnych klimatických podmienok aj táto ďalšia atrakcia – ľadopád. Samozrejme, že zaujíma nadšencov adrenalínu i obdivovateľov prírody a je nimi hojne navštevovaná. 

Ľadopád – vydarené dielo prírody i nadšencov zimných adrenalínov

Skalka pri Kremnici láka počas zimy turistov na atrakciu, ktorá poskytuje ďalší rozmer a možnosti zimných športov. K vychýrenej ferrate pribudol pred istým časom pre vyznávačov adrenalínových športov umelý ľadopád. O dôvod viac, prečo navštíviť toto stredisko. Ľadová stena sa aj tu stala naplneným snom mnohých turistických nadšencov. Nápady z okolitých krajín totiž boli silnou inšpiráciou pre tunajších turistov a horských záchranárov. Veď prečo by mali byť ľadové steny magnetom iba v neďalekých Alpách? Prírodné, no aj umelé ľadové steny môžu byť pre turistov a športovcov veľkou a zaujímavou atrakciou a prínosom. Aj pre slovenské strediská.

Ľadopád na Skalke

 

Umelá ľadová lezecká stena má svoje prednosti 

Milovníci adrenalínu neničia pri lezení prírodné ľadopády, ale prídu si na svoje aj na umelo vytvorenej ľadovej stene. Naplnenie sna si však vyžadovalo veľa presviedčania, hľadania správnych ľudí, ktorí by ochotne pomohli vlastnou prácou i finančnými prostriedkami. V Kremnici sa to podarilo v spolupráci s prevádzkovateľmi športových zariadení a dobrovoľníkmi. Spoločne bol vybudovaný pre priaznivcov adrenalínových športov atraktívny ľadopád. Stena vysoká takmer 20 metrov a široká 13 metrov sa nachádza v starej časti strediska, na pravej strane v lesíku na zjazdovke Turček, v areáli ferratového sveta.

Neprehliadnite: 

Výlet do Pienin

Aj zimný čas možno využiť na výlet do Pienin.
Je to náš najmenší národný park, no o to krajší kút Slovenska 
 


Ľadopády si vyžadujú na prvom mieste bezpečnosť

Okrem toho, že je určená pre lezcov po ľadovej stene, je to aj ďalšia atrakcia pre návštevníkov na Skalke, ktorú vie Kremnica ponúknuť aj v zimnej sezóne turistom. Netreba obzvlášť upozorňovať na ohľaduplné lezenie a dodržiavanie bezpečnostných pravidiel. Prosíme všetkých, ktorí budú ľadopád využívať, aby liezli opatrne a dodržiavali bezpečnostné pravidlá. Okrem toho, že lezci musia byť správne vystrojení čakanmi, mačkami a prilbami, musia prvolezci liezť spolu so skúseným inštruktorom.

Ľadopád na Skalke


Nevyhnutné je, samozrejme, rešpektovať aj počasie. Ľadopád môže byť pri vyšších teplotách krehký, preto sa na lezenie môže využívať maximálne do plus 10 stupňov. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k jeho vážnemu poškodeniu a prípadným zraneniam. Ale aj pri nižších teplotách je potrebné dbať o to, aby sa stena nepoškodila nešetrným zaobchádzaním. Treba dúfať a priať si, aby táto zimná sezóna bola k lezcom na ľadopádoch zhovievavá a dopriala priaznivé počasie.
A ak sa rozhodnete navštíviť Skalku pri Kremnici a vyskúšať lezenie na ľadopáde, treba rešpektovať pokyny záchranárov. (RE)

Foto: pixabay a archív redakcie