Pohyblivý Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej – galéria našich dejín, všedného života a viery


8691   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Slovenský betlehem

 

Takmer na polceste medzi Žilinou a rázovitými Čičmanmi sa nachádza malebná dedinka Rajecká Lesná. V Dome Božieho narodenia vedľa farského kostola Narodenia Panny Márie je ukrytá svetová rarita – najväčší drevený pohyblivý betlehem na svete. Stál sa magnetom pre tisícky návštevníkov zo Slovenska i z celého sveta, ktorí zatúžili vidieť majstrovské dielo na vlastné oči.

Na začiatku bola veľká túžba

Skúsený a mimoriadne nadaný rezbár Jozef Pekara (1920 – 2005) bol návrhárom v ľudovoumeleckom družstve REZBÁR v Rajci nad Rajčiankou. V šesťdesiatke, keď odišiel do starobného dôchodok, si začal plniť svoju dávnu túžbu – urobiť z dreva „niečo veľké“. Sníval o diele, na ktorom by sústredil všetky svoje doterajšie skúsenosti z práce s drevom, malo byť výnimočné a najmä reprezentatívne – slovenské. To rád zdôrazňoval, keď sa ho ľudia pýtali, prečo sa pustil do takej náročnej práce.

Slovenský betlehem

Zrod Slovenského betlehemu

Na betleheme začal majster Pekara robiť v roku 1980 a dokončil ho po pätnástich rokoch usilovnej práce. Ale už v roku 1995, bola pred Vianocami v miestnom kostole v Rajeckej Lesnej slávnostne otvorená a sprístupnená prvá časť zamýšľaného diela. Znázorňovala Božie narodenie a oblasť Stredoslovenského kraja. Postupne pridával po bokoch aj Západoslovenský a Východoslovenský kraj.

Scénu Božieho narodenia umiestnil v strede diela a zasadil ju priamo do obce Rajecká Lesná. Okolo nej sú zastúpené všetky slovenské regióny s najznámejšími miestami, končiarmi, hradmi, sakrálnymi stavbami, pamiatkami i známe moderné objekty. A pomedzi to umiestňoval remeselníkov zaujatých svojou prácou a mužov i ženy vykonávajúcich obvyklé pracovné činnosti okolo domu, na poli, v lese, bani. Znázornil mnohé práce, ktorým sa venoval slovenský ľud v minulosti. Napríklad vinobranie, dožinky, výrobu modranskej keramiky, zvážanie sena, podkúvanie koňa, stavanie mája, dobývanie rúd, pasenie oviec a pod. Obdivuhodná expozícia, na ktorú sa dá dlho s obdivom pozerať, nezobrazuje tak iba Kristovo narodenie, ale doslova dejiny slovenského národa. Je galériou bežného života aj pracovných činností slovenského ľudu v minulosti.

Slovenský betlehem

Slovenský unikát

Pohyblivý betlehem z lipového dreva je odkazom veriaceho človeka, obdivovateľa krás Slovenska, zručného rezbára a konštruktéra. Obsahuje 300 postáv, polovica z nich je v pohybe. Majster Pekara si vyplnil svoj sen, vytvoril pre Slovensko jedinečné dielo. Celé je 8,5 m dlhé, 2,5 m široké a 3 m vysoké. Tieto rozmery zaraďujú náš betlehem medzi najväčšie vyrezávané betlehemy v Európe a zároveň najväčšiu drevorezbu (svojho druhu) na svete.

Veľkosť skompletizovaného diela si napokon vyžiadala osobitnú stavbu – Dom Božieho narodenia, kde je Slovenský betlehem inštalovaný a kde si ho môžu návštevníci pozrieť.

Krytie finančných nákladov spojených v súčasnosti s prevádzkou a údržbou Slovenského betlehema zabezpečuje Farský úrad v Rajeckej Lesnej. Návšteva Slovenského betlehemu nie je spoplatnená, vyberá sa len dobrovoľný príspevok, ktorý je určený na údržbu a chod tohto majstrovského diela. Návštevník si betlehem môže pozrieť po celý rok od utorka do soboty v čase od 9.00 do 11.30 h. a od 13.00 do 17.30 a v nedeľu od 9.30 do 10.30, poobede od 13.00 do 16.00 h.

Foto: Slovenský betlehem