Tatranská ľadová krása


4671   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Tatranský ľadový dóm

Vysoké Tatry tohto roku pripravili okrem bohatej snehovej nádielky a výborných lyžiarskych podmienok aj nevšednú atrakciu – ľadový Tatranský dóm.

Otcom projektu Tatranského dómu v ľade je Martin Šabľa, ktorý každoročne vdýchne akcii nový život svojím nápadom na tému ľadovej bazilike. Tento rok sa ľadový dóm nesie v téme Baziliky Sv. Petra v Ríme spolu s Berniniho kolonádou.

Tatranský ľadový dóm

Ľadový unikát, na ktorého tvorbe sa podieľalo 17 sochárov zo Slovenska, Česka, Poľska, Walesu a z USA pod vedením Adama Bakoša, láka na Hrebienok tisíce turistov. Na stavbu svojich diel použili neuveriteľných 1880 ľadových blokov, ktoré spolu tvoria viac ako 225 ton ľadu.

Tatranský ľadový dóm

Tatranský dóm na Hrebienku je tento rok umiestnený v kupole s priemerom 25 m. Ľadový chrám je teda väčší a veľkolepejší ako vlani. O tvorbu sklenených vitráží sa postaral Achilleas Sdoukos, sklár a dizajnér slovensko-gréckeho pôvodu. Svoj umelecký život orientuje na tvorivé hľadanie v magickom materiáli – skle. Už po tretíkrát vytvára do Tatranského ľadového dómu unikátne umelecké diela.

Tatranský ľadový dóm

Majestátna stavba ľadového Tatranského dómu nemá na Slovensku obdobu, rozhodne stojí za návštevu. Očarí dospelých i detí svojou krásou, precíznou prácou i detailmi, ktoré podčiarkuje príjemné osvetlenie. V ľadovej bazilike sa iste na chvíľu prenesiete do sveta tatranskej ľadovej rozprávky. Ešte silnejšiu emóciu ponúka ľadový dóm v čase, keď sa rozozvučí vďaka živým hudobným koncertom, ktoré organizátori pripravujú počas celej zimnej sezóny.

Foto: archív TM