Leto v Podtatranskom múzeu v Poprade ponúka atraktívny program a zážitky, na ktoré sa nezabúda

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Podtatranské múzeum v Poprade

Leto v Podtatranskom múzeu sľubuje jedinečný program, ktorý je výpoveďou o histórii pre súčasníkov. Podtatranský región, ležiaci na úpätí majestátnych Tatier, je nielen domovom nádherných prírodných scenérií, ale aj bohatého kultúrneho dedičstva.

Múzeá v tomto regióne ponúkajú návštevníkom jedinečnú možnosť objavovať históriu, kultúru a tradície Slovenska. Počas letných mesiacov sa mnohé z nich otvárajú verejnosti so špeciálnymi výstavami, programami a aktivitami. Tu je prehľad pripravených expozícií na letné júlové dni v Podtatranskom múzeu v Poprade. 

STÁLE EXPOZÍCIE

Knieža z Popradu a jeho hrobka

Atraktívna a vyhľadávaná stála expozícia prezentuje návštevníkovi hrobku germánskeho kniežaťa z prelomu 4. a 5. stor. po Kr. V hĺbke 5 m sa v roku 2005 v Poprade-Matejovciach našla zachovaná zastrešená drevená zrubová stavba s dreveným sarkofágom, spolu s vnútorným zariadením, koženými a textilnými zvyškami odevu zomrelého. Expozícia poskytuje informácie o spôsobe života a dobe kniežaťa z Popradu, ktorého hrobka je jediným archeologickým nálezom svojho druhu v Európe.

Vstup po skupinách, každú celú hodinu.

Objednávanie kolektívov na: info.poprad@muzeumpp.sk

Leto v Podtatranskom múzeum Knieža z Popradu

Poprad a okolie v zrkadle vekov

Expozícia svojím obsahom, štruktúrou, členením poskytuje návštevníkom podstatné informácie o spoločenskom, politickom, hospodárskom, duchovnom, kultúrnom živote a prírodnom prostredí mesta Poprad a okolia od praveku až po súčasnosť. Svojím obsahom, prezentovanými predmetmi korešponduje s tematickým zložením zbierkového fondu Podtatranského múzea v Poprade.

VÝSTAVY

Umenie vo svete numizmatiky

Výstava sprístupňuje numizmatický a numizmatike príbuzný materiál z numizmatického fondu Podtatranského múzea v Poprade a zo zbierok členov Slovenskej numizmatickej spoločnosti pri SAV – pobočky SVIT-TATRY. Prezentuje ukážku mincí a platidiel od obdobia antiky, cez denárové, grošové, toliarové obdobie, po korunovú až súčasnú euromenu, vrátane medailí a odznakov z regiónu Spiša.

Podtatranské múzeum

Výstava je sprístupnená v expozičných priestoroch Podtatranského múzea v Poprade na Vajanského 72/4, 058 01 Poprad.

Vernisáž výstavy sa uskutoční v utorok 16. júla 2024 o 16:00 na Vajanského 72/4 v Poprade. Všetkých návštevníkov srdečne pozývame!  Vstup na vernisáž voľný. Ak vernisáž nestihnete, možnosť navštíviť expozície je počas nasledujúcich mesiacov nasledovne: 17. júl 2024 –  22. september 2024 v čase 9.00 h – 12.00 h, 13.00 h – 17.00 h.

 

PODUJATIA   

Letná čitáreň I.

 Štefánikove dedičstvo na Spiši / 3. júl 2024 / streda / 16.00 h.

Prednáša  PhDr. Ružena Kormošová, PhD.

Letná čitáreň II.

 Rastliny, ktoré zmenili svet / 17. júl 2024 / streda / 16.00 h.

Prednáša doc. RNDr. Danka Šubová, CSc.

Cyklus letných prednášok sa uskutoční v prednáškových priestoroch Podtatranského múzea v Poprade na Vajanského 72/4.

Vstupné dobrovoľné.


Čarovanie s hubami na tanieri

Aké čary sa dajú urobiť s hubami v kuchyni porozpráva predseda Podtatranského mykologického klubu Ing. Ján Kubaľa 11. júla o 16.00 h. Prednáška sa uskutoční v priestoroch  Podtatranského múzea v Poprade, Vajanského 72/4. Vstupné dobrovoľné.
 

Umenie vo svete numizmatiky

Výstava sa uskutočňuje v spolupráci so Slovenskou numizmatickou spoločnosťou pri SAV, pobočka Svit-Tatry. Prezentuje numizmatický a numizmatike príbuzný materiál, sprístupňuje ukážky mincí a platidiel od obdobia antiky, cez denárové, grošové, toliarové obdobie, po korunovú až súčasnú euromenu, vrátane medailí a odznakov z regiónu Spiša. Vernisáž sa uskutoční 16. júla 2024 o 16.00 h v expozičných priestoroch Podtatranského múzea v Poprade na Vajanského 72/4, 058 01 Poprad. Vstup je voľný.

numizmatika Podtatranské múzeum

 

LEGENDARIUM 2024 – dobrodružná výprava

Kampaň Legendarium pripravila tamojšia Krajská organizácia cestovného ruchu. Hlavnou myšlienkou kampane je podpora cestovného ruchu v Prešovskom kraji, propagácia tých najkrajších unikátnych miest, ktoré sú na severovýchode Slovenska a – v neposlednom rade – motivácia pre rodiny s deťmi objavovať krásy kraja a užiť si množstvo letných zážitkov a dobrodružstiev. Dobrodružná výprava sa začína 14. júla a trvá až do 8. septembra 2024.

Nuž, vydajte sa s nami na dobrodružné spoznávanie Prešovského kraja, kde vás bude tými najkrajšími miestami sprevádzať 17 legendárnych hrdinov. Pripravené sú výlety plné zábavy a spoznávania!

Zbierajte SÚŤAŽNÉ NÁLEPKY a PEČIATKY v zariadeniach po celom Prešovskom kraji. Získať môžete vecné odmeny v 3 hraniciach a na záver leta bude súťaž o hodnotné ceny vo veľkom žrebovaní. Viac informácií nájdete TU.

­­­­­­­­­­­­­­

Neprehliadnite: 

Bardejov

Bardejov – mesto v Zozname pamiatok UNESCO je na letnú sezónu pripravené.
Neveríte? Treba sa prísť presvedčiť… 

 

Patina časovej osi v Spišskej Sobote

Nie menej zaujímavé expozície má Podtatranské múzeum v Poprade vo svojej pobočke v Spišskej Sobote (Sobotské námestie 33, 058 01 Poprad-Spišská Sobota). Táto dnes už mestská časť Popradu je romantickým miestom s atmosférou dávnej histórie, čo je zreteľné na každom kroku po malebnom námestí a okolitých uličkách.

Spišská Sobota


STÁLE EXPOZÍCIE

Cechy a remeslá na hornom Spiši

Prezentuje zbierky cechového charakteru (vývesné štíty, cechové truhlice, listiny, pečatidlá) i samostatné výrobky remeselníkov.

Meštianske bývanie

Expozícia prezentuje pracovňu (prezidentský salónik), spálňu, bytové a odevné doplnky meštianskej rodiny.

Vznešenosť a pokora

Predstavuje verejnosti sakrálne historicko-umelecké pamiatky zo 17.-19. storočia, ktoré tvorili súčasť interiérov niektorých spišských kostolov.

Spišská Sobota


Osobnosti Spišskej Soboty

Stála výstava predstavuje významné osobnosti, ktoré pochádzali, žili a tvorili v Spišskej Sobote. Otváracie hodiny: streda – piatok 10.00 h – 16.00 h, sobota 13.00 h  – 17.00 h. V nedeľu, pondelok a utorok sú výstavné priestory zatvorené.

Podtatranské múzeum


Tešíme sa na  Vašu návštevu!
Zmena programu uvedených podujatí a výstav je vyhradená.

Text: Podtatranské múzeum v Poprade
Medzititulky: redakcia
Foto: fotoarchív, Podtatranské múzeum v Poprade

Podtatranské múzeum v Poprade

 

 

 

Viac na: www.muzeumpp.sk