Včely a ich nenahraditeľné miesto v prírode. Uvedomujeme si význam a produkty včiel pre ľudí a prírodu?


201   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
včela

Včely patria  k najdôležitejším tvorom na našej planéte. A to nielen pre ich schopnosť produkovať med, ale aj pre ich nezastupiteľnú úlohu v opeľovaní rastlín. Včely a ich produkty prinášajú nesmierne výhody pre ekosystémy, poľnohospodárstvo a ľudské zdravie. V tomto článku sa pozrieme na význam včiel a ich produktov pre ľudí a prírodu.

Význam včiel pre ekosystémy

Opeľovanie a zachovanie biodiverzity

Včely sú hlavnými opeľovačmi mnohých druhov rastlín. Odhaduje sa, že až 75% svetových potravinových plodín závisí od opeľovania hmyzom, pričom včely hrajú kľúčovú rolu. Opeľovaním pomáhajú zabezpečiť reprodukciu rastlín, čo je základom pre biodiverzitu a zdravé ekosystémy. Včely prispievajú k zachovaniu biodiverzity tým, že opeľujú širokú škálu rastlín, od ovocných stromov až po divoké kvety. To pomáha udržiavať rôznorodosť rastlinných druhov, ktoré poskytujú potravu a útočisko pre iné živočíchy.

včely opeľovanie


Význam včiel pre poľnohospodárstvo

Zvyšovanie úrody a ekonomický prínos

Včely zvyšujú úrodu plodín tým, že zabezpečujú efektívne opeľovanie. Plodiny ako jablká, čerešne, avokáda a mnohé iné závisia od včelích opeľovačov na produkciu kvalitného ovocia a zeleniny. Významný je aj ich prínos v komerčnom pestovaní mandlí, kde sa bez včiel nedá dosiahnuť vysoká úroda. Opeľovanie včelami má obrovský ekonomický význam. Odhaduje sa, že globálna hodnota opeľovania včelami dosahuje miliardy dolárov ročne. Vďaka včelám sú mnohé poľnohospodárske odvetvia ziskové a udržateľné.

Neprehliadnite: 

PandG, Planéta Zem, lexikon.sk

Planéta Zem si vyžaduje pozornosť. Záujem o ňu treba pestovať už v jej najmenších obyvateľoch.  

 

Význam včelích produktov pre ľudí

Boží dar – včelí vosk, propolis, materská kašička, peľ a medík

Včelí vosk sa využíva v kozmetike, medicíne, potravinárstve a remeslách. Je základom pre výrobu sviečok, balzamov na pery, krémov a mnohých ďalších produktov.
Propolis, tiež známy ako včelí tmel, má silné antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové vlastnosti. Používa sa na podporu imunitného systému, liečenie rán a zápalov.
Materská kašička je výživná látka produkovaná včelami robotnicami a je určená pre larvy a kráľovnú. Má vysoký obsah vitamínov, minerálov a bielkovín a je považovaná za silný doplnok výživy s mnohými zdravotnými výhodami.
Včelí peľ je bohatý na bielkoviny, vitamíny, minerály a aminokyseliny. Používa sa ako doplnok stravy na podporu energie, zlepšenie imunity a podporu celkového zdravia.
Med je najznámejším produktom včiel a má mnoho zdravotných výhod. Je bohatý na antioxidanty, má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti. Med je tiež prírodným sladidlom a používa sa v kuchyni, kozmetike a tradičnej medicíne.

včely, med


Hrozby a ochrana včiel

Hrozby a ochrana včiel 

Včely čelia mnohým hrozbám vrátane pesticídov, chorôb, straty biotopov a klimatických zmien. Tieto faktory vedú k poklesu včelích populácií, čo má vážne následky pre ekosystémy a poľnohospodárstvo.
Ochrana včiel je kľúčová pre udržanie ich populácií a zachovanie ich dôležitej úlohy v prírode. To zahŕňa obmedzenie používania škodlivých pesticídov, podpora biodiverzity prostredníctvom pestovania kvetov a rastlín vhodných pre včely, a podpora ekologického poľnohospodárstva.

SSOŠ Pod Bánošom, včela, lexikon, škola, vidiek


Včely a ich produkty – božie dary pre ľudí 

Včely a ich produkty sú skutočným darom prírody, ktorý má nesmierny význam pre ekosystémy, poľnohospodárstvo a ľudské zdravie. Ich ochrana je nevyhnutná pre zabezpečenie potravinovej bezpečnosti. Vážme si včely a starajme sa o ich prostredie, aby sme mohli aj naďalej využívať všetky benefity, ktoré nám poskytujú. (RE)

Foto: archív redakcie a pixabay