Rozčítané Slovensko: John Grisham exkluzívne pre slovenských čitateľov o svojej novinke Smeč


1514   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
John Grisham, Smeč, Ikar, lexikon.sk

John Grisham ponúka skvelú čitateľskú lahôdku slovenským fanúšikom. Majster právnických trilerov načrel tentoraz z iného súdka – ide o športovú knihu s problematikou utečencov na pozadí… „Napísal som ďalšiu knihu, no tentoraz je trochu iná – žiadni právnici, súdy, ani súdne spory. Je to kniha o športe, o basketbale, ktorý, ako vieme, je mimoriadne populárny na celom svete, najmä v Európe a východnej Európe,“ približuje exkluzívne pre slovenských čitateľov slávny spisovateľ.

Nákladné vozidlá s potravinami meškali, neskôr aj niekoľko dní a napokon prestali prichádzať vôbec. Zúfalí ľudia však vytrvalo stáli v dlhých radoch, a kým vyčkávali na pražiacom slnku, tie sa ešte predlžovali. Beatrice s chlapcami opustili jeden rad a prešli do druhého, potom do ďalšieho. Šepkalo sa, že na západnej strane tábora dávajú jedlo, a keď ta dorazili, okolo nákladného vozidla OSN stáli húfy ľudí…

Ten príbeh si získa aj vás…

Kniha má v origináli názov Sooley (v slovenčine Smeč). A Sooley je meno hlavného hrdinu, ktorým je 17-ročný Samuel „Sooley“ Sooleymon. Pochádza z Afriky, z Južného Sudánu, vojnou zničenej krajiny s množstvom problémov. Má však veľké sny. Sooley je vynikajúci hráč, takže v lete cestuje do Spojených štátov, aby na basketbalovom turnaji predviedol svoje zručnosti. Tieto basketbalové turnaje sú športové podujatia, na ktorých americké univerzity draftujú najlepších hráčov. Sooley hrá proti hráčom z celého sveta. No kým je v Amerike, v Južnom Sudáne začne občianska vojna a Sooley sa zrazu nemôže vrátiť domov, pretože žiadny domov už nemá. Jeho dom podpálili povstalecké vojská a zvyšky jeho rodiny sa dostali do utečeneckého tábora.

Neprehliadnite:

Po pohrebe, Ikar, lexikon.skPo pohrebe: bohatstvo, ututlaná vražda, nečaké rozuzlenie a…
opäť Hercule Poirot v napínavej detektívke

„V tomto príbehu sa zaoberám tým, čo sa deje v Afrike a utečeneckých táboroch. Ale píšem aj o tom, ako vyzerá študentský život a svet basketbalu. Písanie tejto knihy ma veľmi bavilo, pretože je to trochu zmena a dúfam, že sa bude páčiť aj vám,“ odkazuje John Grisham.

Úplne iný John Grisham

Smeč z vydavateľstva Ikar je naozaj úplne iný John Grisham, na akého sme zvyknutí. Je fajn nazrieť do sveta basketbalu. Zistíme ako to beží v USA lanárenie hráčov, vyhľadávanie po celom svete, stredoškolský a vysokoškolský basketbal, agenti, peniaze, zápasy a šampionáty. A na pozadí toho všetkého sa odvíja situácia s utečencami.

John Grisham, Smeč, Ikar, lexikon.sk

Úryvok z tejto zaujímavej knihy číta Boris Farkaš.

Na jednej strane je teda Sooley, ktorý si začal plniť americký sen: začal hrať milovaný basketbal, americká univerzita mu dala štipendium, prijali ho medzi seba…
A na strane druhej je jeho zavraždený otec, matka so synmi v utečeneckom tábore. On sa nemohol vrátiť po nich, zachrániť ich, pomôcť im… a tak chcel hrať čo najlepšie, aby zarobil a dokázal ich priviezť do Štátov.

Knižnú novinku do vašej pozornosti odporúča Milan Buno, knižný publicista

Viac na: www.bux.sk

 


TagsKnihy