Tóny slovenských filharmonikov pod taktovkou Jamesa Judda osviežia jarnú Bratislavu


2660   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Slovenská filharmónia James Judd, koncert

Jarný program pre priaznivcov vznešených tónov hudby pokračuje symfonickým koncertom pod taktovkou Jamesa Judda, bývalého šéfdirigenta Slovenskej filharmónie (2017 – 2020). Sólistom večera bude slovenský klavirista Matej Arendárik.

Na úvod koncertu zaznie skladba estónskeho skladateľa Arva Pärta. Kánon Cantus in memoriam Benjamin Britten vznikol v roku 1977. Meditáciu o smrti Pärt skomponoval na pamiatku jeho obľúbeného skladateľa Benjamina Brittena. V záverečnej časti programu zaznie v naštudovaní Jamesa Judda Symfónia č. 4 a mol op. 63 fínskeho skladateľa Jeana Sibelia. Na koncerte sa mal pôvodne interpretačne predstaviť Benjamin Grosvenor. Do Bratislavy však nepricestoval z dôvodu aktuálnych cestovateľských obmedzení.

Jarné hudobné osvieženie

V interpretácii Mateja Arendárika, zaznie najznámejší Beethovenov Koncert pre klavír a orchester č. 5 Es dur „Cisársky“, op. 73. V dejinách hudobnej literatúry sa dočítame, že skladateľ ho dokončil v roku 1810 a venoval ho svojmu mecénovi a žiakovi, arcivojvodovi Rudolfovi, olomouckému arcibiskupovi (od r. 1819). Názov „Cisársky“ mu dodal anglický vydavateľ vzhľadom na charakter diela.

Slovenská filharmónia pod taktovkou Jamesa Judda, klavirista Matej Arendárik,

Klavirista Matej Arendárik

Neprehliadnite:
Pozerať, počúvať, objavovať! Bratislava pripomína hodnoty a emócie svojich návštevníkov

Ako sa to celé začalo?

V roku 2007 navštívil prof. Marian Lapšanský, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie, fínsky symfonický orchester v Lahti, kde bol oboznámený s projektom ClassicLive – internetovými prenosmi koncertov a divadelných predstavení. Dostal ponuku na spoluprácu na technické riešenie prenosov koncertov SF v podmienkach. Spolupráca na projekte ClassicLive bola dosť adrenalínová výzva, nakoľko išlo o live stream a všetko muselo klapnúť na prvý pokus. Osobné presvedčenie, úsilie týmu i požiadavka doby vydláždili cestu obúbených internetových prenosov.

Slovenská filharmónia pod taktovkou Jamesa Judda

Slovenská filharmónia pod taktovkou Jamesa Judda

Vedeli ste, že…?

Prvý záznam koncertu sa uskutočnil 22. februára 2008. Pod vedením Alexandra Rahbariho hral orchester Slovenskej filharmónie Pucciniho Preludio sinfonico, op. 1, Mendelssohnovu 4. symfóniu „Taliansku“ a po prestávke Čajkovského Talianske capriccio, op. 45, a predohru-fantáziu Rómeo a Júlia. S dvoma kamerami sa toho veľa nedalo obrazovo vymýšľať, ale robili sme, čo bolo v našich silách. Po nejakom čase dorazili chýbajúce kamery a nám skúsenosti, čo sa odrazilo na kvalite prenosov a sledovanosti streamu.

Koncert pod taktovkou Jamesa Judda sa uskutoční v piatok 11. júna o 19.00 h a sledovať ho môžete v priamom prenose aj na: stream.filharmonia.sk/.

Text a foto: archív SF