30. výročie Nežnej revolúcie – symbolické zatvorenie hraníc na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi


4096   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Cyklomost slobody

17. novembra 2019 sa od 10. do 18. hodiny symbolicky zatvoria hranice medzi slovenskou a rakúskou stranou a to na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi, ktorý sa opäť stane spomienkovým miestom na obete režimu Železnej opony. Podujatie Víkend zatvorených hraníc organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národa. Príďte si s nami pripomenúť dôležitý moment našej histórie…

Cyklomost slobody

„Každoročne si pripomíname tento dôležitý medzník našich dejín. Tento rok je to zároveň 30. výročie Nežnej evolúcie. Je to spomienka na všetkých, ktorí nám umožnili slobodnejší a demokratickejší život. Zároveň je to pre nás všetkých aj možnosť zamyslieť sa nad tým, čo znamená sloboda. Uvedomiť si, aké šťastie, že ju máme a že by sme si ju mali viac vážiť a nebrať ju ako samozrejmosť. Je však našou povinnosťou si dobu neslobody pripomínať a ukazovať aj tým, ktorí ju nezažili. Ako v časoch pred Nežnou revolúciou vyzerala taká triviálnosť, ako je prechod cez hranice,“ zdôraznil bratislavský župan Juraj Droba.  

Hranice

Podujatie Víkend zatvorených hraníc sa uskutoční už po štvrtý raz na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi. Hranice sa symbolicky uzatvoria o 10. hodine a opäť sa otvoria o 18: hodine. Cez hranice sa bude možné dostať len s historickou “cestovnou doložkou”, ktorú vám organizátori pomôžu na mieste vybaviť. Vyvrcholením spomienkového podujatia bude sviečkový pochod k Pamätníku Obetí železnej opony, ktorý sa začne o 17. hodine čítaním mien obetí železnej opony. 

Hranice Devinska Nova Ves

Počas dňa sa môžu návštevníci zúčastniť aj zaujímavých prednášok v priestoroch Bar Grill tenis pri Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi o 13., 14. a 16. hodine. Na tému Úteky cez Železnú oponu povie viac Peter Mikle z Ústavu pamäti národa. Rastislav Šenkirik zase pripomenie historický aspekt Sna o slobode, ktorý roztrhala svorka útočných psov a Peter Mikle ešte porozpráva o tom ako sa vybavovala cesta do zahraničia za socializmu. Okrem prednášok si organizátori pripravili pre návštevníkov aj rôzne edukačné kvízy.

Strihanie Opony

Pristaviť sa môžete aj pri makete signálnej steny pod Cyklomostom slobody, ktorú vybudoval Bratislavský samosprávny kraj na základe nákresov a fotografií v rámci odbornej spolupráce s Ústavom pamäti národa. Predstavuje ukážku ostro stráženej hranice rozdeľujúcej Európu a prekážok, ktoré museli prekonať ľudia túžiaci po živote na slobode. Nájdete tam typické valce ostnatého drôtu či protitankové prekážky, ktoré pohraničiari používali na zabránenie útekom.

VÍKEND ZATVORENÝCH HRANÍC

Foto: Slovakiatravel.sk
www.region-bsk.sk