Slovenská história vo virtuálnom priestore. Vedeli ste, že digitálna výstava na Bratislavskom hrade je svetovo unikátna?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Digitálna výstava, Bratislavský hrad

Na Bratislavskom hrade je sprístupnená digitálna výstava o slovenskom kultúrnom dedičstve. Slovensko sa tak zaradilo medzi 3 najmodernejšie krajiny na svete v múzejných trendoch 21. storočia.

Digitálna výstava, Bratislavský hrad

„Otvorením digitálnej výstavy na Bratislavskom hrade sa Slovensko zaradilo medzi štáty s najmodernejšími múzejnými trendmi 21. storočia. Progresívnou formou prezentujeme návštevníkom kultúrne dedičstvo Slovenska prostredníctvom digitálnych technológií. Výstava tohto druhu je iba v Soule, Kyjeve a od dnešného dňa aj v Bratislave. Dôležitým aspektom je aj ich archivácia pre budúce generácie,“ uviedla ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková na otvorení výstavy.

Neprehliadnite: Michal Milan Harminc – najaktívnejší architekt a staviteľ 20. storočia

Digitálna výstava, Bratislavský hrad

Digitálna výstava

Projekt vznikol v spolupráci Ministerstva kultúry SR, Slovenského národného múzea a Národného osvetového centra. Prvá prezentácia digitálnych technológií pre verejnosť bola prezentovaná na technologickej výstave IXPO 2019. Hlavným ideovým zámerom takejto výstavy je ukázať návštevníkovi a širokej verejnosti kultúrne dedičstvo atraktívnym digitálnym spôsobom.

Neprehliadnite: Začína u nás proces Európske hlavné mesto kultúry 2026

Najmodernejšie technológie zabezpečia zachovanie výstav alebo expozícií v digitálnom svete aj po ich ukončení vo forme virtuálnych prehliadok. Atraktivita múzejných expozícií prispeje aj k rozšíreniu ďalších múzejných a iných výstav v digitálnom svete.

Digitálna výstava, Bratislavský hrad

„Nové technológie postupne, čím ďalej tým viac, prenikajú do prostredia múzeí. Nemôžu však byť samoúčelné. Pri ich tvorbe je potrebná veľká miera invencie a originality, rovnako ako aj výskum. Ak budú tieto predpoklady spojené, zaujmú návštevníkov a vhodným spôsobom doplnia naše zbierkové predmety, ktoré sú a navždy aj zostanú ústredným bodom našej činnosti,“ povedal pri otvorení výstavy generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis.

Digitálnu výstavu, Bratislavský hrad

Ministerstvo kultúry SR počíta do budúcnosti s rozširovaním obsahu týchto riešení, a to najmä spracovaním virtuálnych výstav a expozícií tak, aby sa zachovala ich podoba aj v tejto novej virtuálnej forme. Záujemca bude môcť priamo v múzeu, doma alebo v škole navštíviť touto formou kultúrnu inštitúciu, čím sa bude zvyšovať aj všeobecný prehľad a informovanosť populácie.

Foto: SNM
www.culture.gov.sk