66 dôvodov a odpovedí – PREČO sa oplatí nezištne pomôcť? Príbeh Malej knižky veľkej pomoci.


7236   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
66 dôvodov PREČO sa oplatí nezištne pomôcť – malá knižka VEĽKEJ POMOCI

Ako vznikol jeden zaujímavý nápad? Na začiatku bol telefonát o tom, aké jednoduché je pomáhať. A ako to mnoho ľudí robí nezištne. A aké by bolo krásne, keby každý človek robil denne skutky z čistej lásky. Tak sa zrodil nápad napísať knižku nápadov a tipov – ako sa dá nezištne a bezhranične pomáhať. Začínali sme piati; 5 osobností, ktoré hľadali dôvod, prečo by sme mali pomáhať.

Nakoniec je nás 66. Ľudia z rôznych oblastí; tých známejších ale i menej známych. No v spoločnosti všetci radi robíme svoje projekty s láskou. Je to malé dielko, veľkosti primeranej, aby sa zmestilo do ruky a do tašky. Má byť inšpiráciou a pomôckou na každodenné používanie. Aby sme si vyskúšali aj pomoc, o ktorej sme možno predtým nevedeli. Od zrodu myšlienky uplynul mesiac. Kniha je na svete aj vďaka sponzorovi, ktorý nám zabezpečil prvých 500 kníh. 

Malá kniha vo veľkom svete internetu.

Kniha je len začiatok. Cieľom je vytvorenie instagramového profilu a facebookovej skupiny, kde bude možné zdieľať príbehy ľudí, ktorí pomáhajú. Ale aj tých, ktorí pomoc potrebujú. Preto každý z autorov môže získavať províziu z predaja a následne sa rozhodne ako túto províziu využije. Hneď – akonáhle pominú pandemické obmedzenia – začneme chodiť do terénu a prinesieme rôzne zážitky pre ľudí, ktorí si ich inak dovoliť nemôžu. Napríklad pre deti z detského domova je pripravená možnosť navštíviť najväčšiu parkúrovú halu na Slovensku, animačný program pre nízkoprahové centrum a podobne. Naši autori budú informovaní o pripravovaných aktivitách. Ak ste videli film POŠLI TO ĎALEJ – tam je krásna myšlienka pomoci a ľudskosti. Chceme, aby sa láska šírila medzi ľuďmi ďalej a “nakazila nás všetkých ešte viac” ako tento nešťastný vírus…

66 dôvodov PREČO sa oplatí nezištne pomôcť – malá knižka VEĽKEJ POMOCI

Pre koho je projekt určený?

Na jednej strane pomáhame tým, ktorí nemajú také šťastie ako my. Na druhej strane chceme, aby sa aktivizovali aj ľudia, ktorí majú toho povestného šťastíčka viac ako iní. Už tento rok by sme chceli vytvoriť networkingové víkendové podujatie pre 15 organizácií, ktoré ponúkajú pomoc. Cieľom je prepájať sektor biznisu a neziskový sektor v prírode pri rôznych kontaktných aktivitách. Dnes je ťažké odhadnúť predajnosť knihy i ohlas na tento počin. No sme pripravení pôsobiť na poli inšpirácie vo vzájomnej pomoci, ktorá je určená pre každého.

Kto sa doň môže zapojiť?

Každý! Už len tým, že vykoná denne aspoň jeden dobrý skutok. Samozrejme, vieme, že ľudia často zneužívajú dôveru iných ľudí a preto premýšľame aj nad zabezpečením proti zneužitiu tejto ušľachtilej myšlienky. 

Neprehliadnite:
PODAJME KULTÚRE ZÁCHRANNÉ KOLESO

Viaceré možnosti aktivít.

1. Zakúpenie knižky s tým, že peniaze z predaja idú na účet Občianskeho združenia Cakumprásk a následne po uvoľnení ochranných opatrení sa začnú realizovať networkingové víkendy a rôzne aktivity pre ľudí     

2. Organizovanie podujatí či už dobrovoľne s inšpiráciou z knihy, alebo organizovane v spolupráci s nami

3. Sponzorstvo; tu vzniká priestor – čo, za akú cenu a pre koho aktivitu zrealizujeme

66 dôvodov PREČO sa oplatí nezištne pomôcť – malá knižka VEĽKEJ POMOCI

Pomáhať je jednoduché.

Nepotrebujeme k tomu peniaze, stačí nám naše telo a chuť priložiť ruku k dielu. Často však nevieme, kde začať. Zrazu sa objaví inšpiratívny človek so svojim príbehom, ktorý nás povzbudí a my sa do pomoci okamžite púšťame. Sme si istí, že na svete žije veľa ľudí, ktorí chcú pomáhať.

Preto sme uskutočnili malý brainstorming nápadov – ako pomáhať nezištne, dobrovoľne. Ako spraviť malou troškou, zato pravidelne kus dobra. Sme naivní rojkovia, lebo veríme, že ľudstvo nie je na tom tak katastrofálne, ako sa opisuje v médiách a to najmä v tomto čase. Veríme, že sa dokážeme aktivizovať, priložiť ruku k dielu a zlepšiť tento svet.

Autori motivačnej literatúry hovoria, že zmena začína od nás samotných. Predstav si, milý čitateľ: každý deň urobí každý človek jeden dobrý skutok. Koľko dobrých skutkov by sa denne preukázalo iným? Koľko pozitívnej energie by sa vo svete šírilo? Vôbec to nemusia byť stámiliónové investície.

Svoje námety, dobre mienené rady, nápady, výzvy, … sme zhrnuli do tejto MALEJ KNIŽKY VEĽKEJ POMOCI.

To, že existuje množstvo ochotných priložiť ruku k dielu, potvrdzujú ľudia, ktorých mená, fotky a projekty nájdete na stranách tejto útlej “zbierky poézie ľudskej pomoci”. Všetky “verše” v nej prezradia dôvody prečo sa oplatí nezištne pomáhať. Poď medzi nás a pridaj pomocnú ruku svojim blížnym.

66 dôvodov PREČO sa oplatí nezištne pomôcť – malá knižka VEĽKEJ POMOCI

CHCEM POMÁHAŤ, AKO NA TO?

Našim cieľom bolo spísať knihu nápadov AKO môže KTOKOĽVEK pomôcť KOMUKOĽVEK, v AKÝKOĽVEK čas. Hneď na úvod je nápad AKO sa dá nezištne pomôcť a pod tým nájdeš inšpiratívneho človeka, ktorý ti dá dôvod PREČO sa oplatí pomôcť. Ďalšia strana je venovaná tebe. Možno nie všetky formy pomoci sú pre teba to pravé orechové, prípadne nemáš vek či schopnosť na realizáciu. Preto si na tejto stránke zhodnoť, či sa táto rada dá aplikovať do tvojho okolia.  Kniha vznikla vďaka Andrejke, Ivanke, Janke a všetkých ostatných spoluautorov. Inšpirujú nás vlastným príbehom a svojou pomocou a aj vďaka našim detským dušiam, ktoré stále veria v silu nášho spoločenstva.

Vieme, že…

  • existuje veľa anjelov, ktorí chcú pomáhať
  • sa ľudstvo zobudí a projekty jednotlivcov sa spoja v nádherné spoločenstvá pomoci
  • ekologické projekty sa nebudú brať ako konkurencia, ale nájdu spoločný prienik a dokážu veľké veci
  • školy prestanú medzi sebou bojovať o žiakov a budú sa vzájomne inšpirovať príkladmi pozitívnej praxe
  • ľudia sa budú zjednocovať tak, ako sa zjednotili ľudia rôznych profesií v tejto našej spoločnej knižke.

Je to kniha o nás všetkých,…

  • aby sme dokázali pomôcť čo najväčšiemu počtu ľudí na svete, mohli zabezpečiť čo najkvalitnejšie podmienky na život
  • aby hierarchia potrieb mohla byť u každého naplnená
  • aby sa každý človek cítil milovaný

Veľká matematika o malých číslach.

Čo keby sme za svojich asi 70 rokov na svete spravili denne jeden dobrý skutok. Viete koľko by to bolo? Neuveriteľných 25 550 dobrých skutkov za celý život. A keby sme spravili  priemerne 5 dobrých skutkov za deň? Bolo by to 127 750 za každého človeka na zemi. Ako 6-členná rodina by sme urobili 766 500 takýchto činov. A keby toto spraví 5 000 000 ľudí?

Zdá sa, že svet sa po tejto pandémii veľmi zmení. Tak ho poďme spoločne zmeniť k lepšiemu miestu na život… Ďakujeme, ďakujeme, ďakujeme,…

Knihu záujemcom pošleme poštou. Svoje otázky môžete posielať na adresu: simkovic.juri@gmail.com , príp. telefonicky na číslo: 0903 704 055