…a nazvali ju Dobro®


8357   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Gitara Dobro

Slovenské národné múzeum-Hudobné múzeum sprístupnilo v decembri 2018 vo výstavnom priestore Brämerovej kúrie (Žižkova 16, Bratislava) výstavu s názvom „…a nazvali ju Dobro®”, ktorá potrvá do januára 2020.

Gitara Dobro

Dobro® Model 175 Special De Luxe (1929 – 1932)

Rezofonická gitara je dnes považovaná za americký ľudový hudobný nástroj a je súčasťou amerického kultúrneho dedičstva. V posledných desaťročiach je aj symbolom „unplugged” hudby. Svoj domov s výnimočným zvukom si našla najmä v country, bluegrassovej, havajskej i bluesovej hudbe. Pomenovaním DOBRO® sa dostalo slovenské slovo dobro do slovníka hudobníkov na celom svete.

Gitara Dobro

John Dopyera s rezofonickými husľami (dokončené 1936), okolo 1960

Neprehliadni: Nové aktivity Galérie Jána Koniarka

Prvú rezofonickú gitaru na svete pod názvom Tricone a neskoršie aj jej slávny drevený model so slovenským menom Dobro® skonštruovali v 20. rokoch minulého storočia v Spojených štátoch amerických slovenskí rodáci, bratia Ján/John Dopjera/Dopyera (1893 − 1988) a Rudolf/Rudolph „Rudy” Dopjera/Dopyera (1885 – 1978). Narodili sa v Strážach a detstvo prežili v Dolnej Krupej pri Trnave.

Gitara Dobro

Rudy Dopera s rezofonickou balalajkou – Lulabajkou, 1973

Príbeh vzniku rezofonických a elektroakustických nástrojov, ako aj vybudovanie spoločnosti na ich výrobu, dokumentujú na výstave autentické fotografie a jedinečné zbierkové predmety. Niektoré sú dary rodiny Dopyerovcov. Zaujímavú výstavu autorsky pripravil Mgr. art. Peter Jantoščiak, kurátor zbierky hudobných nástrojov Hudobného múzea.

Foto: archív SNM-HuM