Aj vy ste začali rok s predsavzatiami? Výborná rada – pridajte si ďalšie a začnite s detoxikáciou organizmu


3504   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Začnite Nový rok s detoxikáciou organizmu, voda napomáha k detoxikácii

Cítite sa unavene, ťažkopádne alebo nie ste vo svojej koži? Cítite sa po nedávnom období sviatkov prejedení alebo nafúknutí? Rozmýšlali ste nad detoxikáciou organizmu, no nie a nie premeniť svoje zámery na skutky? Teraz je ideálne obdobie na novoročné predsavzatia. A začať ich aj napĺňať. Ak jedným z nich je aj očistenie tela, gratulujeme! Prinášame zopár výborných rád, vďaka ktorým nemusí byť očistenie organizmu unavujúce a náročné. Práve naopak, proces bude obrodzujúci a najmä dlhodobo prospešný. Je čas začať rok zdravo, energicky a v tej najlepšej kondícii!

Mnohí z nás si detoxikáciu predstavujú ako úplné obmedzenie jedla a konzumovanie len zeleniny a tekutín. V súčasnosti však existuje niekoľko foriem detoxikácie a detoxikačných diét. Určite si nájdete taký spôsob, ktorý bude pre vás ako ušitý. Na druhej strane, môže ísť o nekonečný proces a hľadanie tej správnej diéty často vedie k celkovej rezignácii na detoxikačné kúry.

Ponúkame univerzálne tipy, ktoré budú zaručene vhodné pre každého bez výnimky.

Aké kroky je potrebné spraviť k úspešnej detoxikácii?

 • dodržiavať pitný režim
 • zaradiť konzumáciu ovocia a zeleniny, obmedziť cukry či priemyselne spracované potraviny
 • zvýšiť príjem vlákniny
 • konzumovať bylinky, ktoré pomáhajú pri očiste
 • pravidelný pohyb

Voda ako najdôležitejší činiteľ pri odplavovaní škodlivín z tela

Voda je vo všeobecnosti nevyhnutnou k správnemu fungovaniu ľudského organizmu. Dodržiavanie pitného režimu je najdôležitejším prvkom správneho fugovania nielen v bežnom živote, ale aj pri detoxikácii. Počas detoxikačného procesu by ste mali každé ráno vypiť pohár vody, aby ste svoj metabolizmus naštartovali. Najideálnejší štartér je pohár vlažnej vody s citrónom. Dodá vášmu telu dostatočné množstvo vitamínu C potrebného k úprave pH močových ciest a odplavovaniu škodlivín z tela.

Začnite Nový rok s detoxikáciou organizmu, pitie čaju, vitamíny B1, B2, B3, fenoly, melanín, vláknina, minerály

Pitný režim je vhodné doplniť napríklad s čaga čajom, ktorý je výborným pomocníkom pri detoxe. Čaj z tejto zázračnej čiernej brezovej huby má kvantum výhod pre naše telo. Obsahuje vitamíny B1, B2, B3, fenoly, melanín, vlákninu a mnohé minerály. Je jedným z najsilnejších antioxidantov a práve preto je tou najlepšou voľbou. S detoxikáciou organizmu netreba otáľať.

Ovocie a zelenina

Najviac živín a vitamínov prirodzene prijímame zo stravy. Práve preto by sme si mali vyberať potraviny, ktoré sú pre naše telo prospešné a pomáhajú nášmu organizmu správne fungovať. Väčšou zložkou pri konzumácii by mala byť zelenina a v menšom množstve ovocie. Najideálnejšie je, keď ovocie budete konzumovať predpoludním, keďže telo je ešte schopné počas dňa fruktózu (cukor) a energiu spracovať a neukladať ju. Zo zeleniny sú najdôležitejšie takzvané zelené potraviny, ktoré obsahujú zelené farbivo chlorofyl. Chlorofyl pomáha z tela odstraňovať ťažké kovy a iné škodliviny. Samozrejme je dôležité obmedzenie, no najlepšie úplné vylúčenie cukrov a priemyselne spracovaných potravín z jedálnička.

Začnite Nový rok s detoxikáciou organizmu, ovocie a zelenina, živiny, vitamíny

Prijímajte viac vlákniny a bylinky pomáhajúce detoxikácii

Význam vlákniny pre ľudské telo je pomerne širokorozmerný.

Vláknina najmä pozitívne pôsobí na črevný trakt:

 • pomáha pri optimalizícii stolice, čo uľahčuje vyprázdňovanie
 • pomáha pri peristaltike – pohybov čriev, čo znižuje usadzovanie toxických látok v našom tele
 • znižuje hladinu cukru v krvi po jedle
 • má priaznivé účinky na črevnú mikroflóru a znižuje množenie patogénnych mikroorganizmov

Najznámejšie zdroje vlákniny nachádzame v jablkách, hruškách, avokáde, strukovinách, cvikle, orechoch, chia semiačkach a dokonca aj v ovsených vločkách či popcorne. Ďalším zdrojom je psyllium – skorocel indický, ktorý obsahuje až 80% vlákniny. Psyllium je rastlinný doplnok, ktorý pomáha pri vyprázdňovaní čriev či udržiavaní správnej hladiny cholesterolu.

Inými skvelými zdrojmi a pomocníkmi pri detoxikácii sú doplnky stravy ako napríklad pestrec mariánsky, ktorého môžeme konzumovať vo forme oleja alebo ako sušenú bylinku – napr. v čaji. Pestrec mariánsky pomáha pečeni vykonávať jej detoxikačnú funkciu a taktiež pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Nemožno vynechať ani jablčný ocot, ktorý pomáha pri trávení, odvodňuje, prečisťuje močové cesty a posilňuje imunitu.

Hýbte sa a vyskúšajte si otužovanie

Detoxitácia by nebola efektívna bez pohybu a iných aktivít, ktoré nás udržujú v kondícii. Pohyb podporuje fungovanie lymfatického systému, ktorý sa stará o odstraňovanie tukov, škodlivín a iných nežiadúcich látok. Takisto sa v tele naštartuje látková výmena, činnosť srdca a s ním aj správna cirkulácia krvi. Akokoľvek sa budete hýbať – cvičiť napríklad jógu, jumping, posilovanie alebo sa len proprechádzate – lymfatický systém sa vám poďakuje.

Neprehliadnite:
Nordic walking v zime – severská chôdza ako zaručene účinný liek proti pandémii

Pridajte k pohybu aj otužovanie. Nemusíte hneď plávať medzi ľadovcami, úplne zo začiatku postačí rýchla studená sprcha. So sprchovaním a znižovaním teploty vody začnite postupne. Každý deň sa pokúste sprchovať sa pod čoraz studenšou a studenšou vodou. Vaše telo sa za pár dní adaptuje a z tejto činnosti bude len prosperovať.

Začnite Nový rok s detoxikáciou organizmu, otužovanie

Otužovanie má pozitívne účinky na náš organizmus:

 • pôsobí blahodárne na imunitný systém
 • pomáha pri cirkulácii krvi a správnemu fungovaniu ciev
 • zmierňuje alergie, duševné choroby, stres
 • posilnenie obranyschopnosti

Otužovaním nielen dopomôžete detoxikácii, ale možno si túto aktivitu tak zamilujete, že ju zaradíte do svojho každodenného života. Inými slovami – s detoxikáciou organizmu sa posuniete výrazne dopredu na ceste za zdravím a plnohdnotnému životu.

Článok pre Vás pripravila Lenka
Foto: Pixabay