Atraktívna dominanta na Dunaji. Vedeli ste, že nový most pri Komárne bude najvyšší?


6565   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Najvyšší dunajský most, vizualizacia most Komarno

Cestný most, ktorý bude spájať slovenské Komárno a maďarský Komárom, bude najvyšším mostom na celom toku Dunaja. Výstavba mosta je spoločným projektom Slovenska a Maďarska a je financovaná z eurofondov cez Nástroj na prepájanie Európy. Výstavbu mosta osobne skontroloval minister dopravy a výstavy SR Arpád Érsek.

„Som rád, že aj napriek rôznym úskaliam a nepredvídateľným klimatickým podmienkam, ktoré prináša stavba na vode, sa pri tomto náročnom projekte darí držať tempo výstavby, skonštatoval na kontrolnom dní 13. novembra 2019 minister dopravy a výstavy SR Arpád Érsek a dodal: „Komárňanský most bude mať okrem praktického významu aj svoj symbolický. Bude najvyšší most na Dunaji. Obyvateľom a návštevníkom Komárna a Komáromu ho plánujeme odovzdať do užívania už v budúcom roku.“

Neprehliadnite: 365-dňová diaľničná známka už od februára 2020

Práve tento týždeň si stavbári pripísali dôležitý míľnik: Na priečne naklonený pylón bol umiestnený posledný diel. Jeho celková výška od dna Dunaja je 118 m. Vo svojej celkovej výške bude zároveň najvyšším mostom na Slovensku. V tele pylóna je točité schodisko so 405 schodmi a osem rebríkov na vrcholnú vyhliadkovú plošinu. Vyšliapanie z úrovne vozovky na vrchol pylóna sa dá prirovnať k výstupu na 32-poschodový mrakodrap. Pylón je umiestnený asymetricky a leží na slovenskej strane Dunaja.

Alžbetin most

Nový cestný most po dokončení pomôže odľahčiť starý Alžbetin most v Komárne. Okrem hlavnej cesty s dvoma pruhmi, tu bude aj chodník pre peších a cyklocesta. Celkový rozpočet projektu je vyše 117 miliónov eur. Plánované odovzdanie hotovej stavby je v júni 2020.

www.mindop.sk