Mesto kultúry 2019


7571   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Mesto kultúry 2019 Banská Štiavnica

Najkrajšie mesto a najobľúbenejšia mestská turistická destinácia Slovenska, kedysi nazývaná aj Strieborným mestom. Historická Banská Štiavnica láka návštevníkov nielen svojimi pamiatkami, ale aj čulým kultúrnym životom, ktorý v tomto roku ako slovenské Mesto kultúry ešte viac rozprúdi…

Prednosti Banskej Štiavnice

Dlho bola najdôležitejším banským mestom Európy, tretím najväčším mestom Uhorska a zdrojom bohatstva Rakúsko – Uhorska. Jeho bohatstvo – tony striebra a zlata – pochádzali z tunajších baní. Bola i centrom technického pokroku, práve tu vznikla prvá technická vysoká škola sveta, po prvýkrát na svete sa použil pušný prach na odstrel horniny a vznikol jeden z najdokonalejších vodoenergetických systémov vtedajšieho sveta: štiavnické tajchy.

Mesto kultúry 2019 Banská Štiavnica

Jedinečné mesto a technické pamiatky okolia boli v roku 1993 zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Mesto naozaj vyzerá ako z rozprávky, nie sú tu reklamy, billboardy ani semafory. Zrekonštruované domy, labyrint striech, veží, mnohých historických pamiatok a kľukatých uličiek dotvára neopakovateľný kolorit mesta.

V okolí mesta sú expozície o baníckej histórii, tajchy, termálne kúpele Sklené Teplice a v Štiavnických vrchoch čaká na športovcov aj 250 km značených horských cyklotrás.

Oživenie a renovácia identity

Banská Štiavnica má dušu a nepostihnuteľnú mágiu. Väčšina návštevníkov sa rada do mesta opakovane vracia. Mesto žije aj súčasnosťou, organizuje si veľa kultúrnych a umeleckých aktivít. Nové možností pre obyvateľov otvorila aj súčasná snaha o komunitnú spoluprácu. Preto sa v roku 2017 na podnet primátorky mesta Nadeždy Babiakovej zapojilo, rovnako aj niekoľko ďalších slovenských miest, do projektu Ministerstva kultúry SR, ktorého cieľom je práve komunitná spolupráca.

Mesto kultúry 2019 Banská Štiavnica

Po takmer dvoch rokoch neúnavnej práce 19. januára 2019 bol starobylému baníckemu mestu udelený titul Mesto kultúry SR 2019. Banská Štiavnica ho získala za projekt Renovácia identity, ktorý je založený na objavovaní lokálnych príbehov ako súčasti modernej identity mesta, prepájaní minulosti s budúcnosťou a tradičného s moderným. Jedným z hlavných cieľov projektu je zvýšiť aktívne zapojenie obyvateľov do umeleckých a kultúrnych aktivít.

Bude vás zaujímať: Čičmianska folklórna jeseň

Počas celého roka 2019 bude mesto dejiskom rôznorodých kultúrnych podujatí, ktoré iste prilákajú ešte viac návštevníkov a turistov.

Banská Štiavnica

“Všetkých, ktorí do mesta v priebehu roka zavítajú, čakajú desiatky podujatí všetkých žánrov. Program sme postavili na tom, že profesionálny umelec, ktorý do Banskej Štiavnice príde, svojím prínosom ovplyvní dianie a život v meste,” potvrdil zámer vedúci oddelenia kultúry na mestskom úrade Rastislav Marko. Primátorka mesta Nadežda Babiaková ešte zdôraznila význam projektu slovami: „Dal pred nás nové výzvy v oblasti kultúry, ale aj medziľudských vzťahov, aby ľudia mali bližšie k sebe. Mnohokrát máme názory rôzne, ale čo máme spoločné je láska k Banskej Štiavnici a tá nás spája.“

Mesto kultúry 2019, Nový zámok v Banskej Štiavnici

Pri slávnostnom  vyhlásení Mesta kultúry 2019 – Banská Štiavnica ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková okrem iného s uspokojením poznamenala: “Myslím si, že výnimočnosť tohto mesta si dnes už uvedomuje celé Slovensko, o čom svedčí aj fakt, že sa stalo prvým Slovenským mestom kultúry.” 

Foto: archív mesta BŠ