Čičmany ako maľované – výlet do krajinky malebných dreveníc v každom ročnom období


4123   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
ČIČMANY zdobí okrem maľovaných dreveníc aj zrekonštruovaný kaštieľ

 

Rázovitá obec Čičmany je známa ako svojrázna a nezameniteľná národopisná lokalita. Charakteristická je starobylými krojmi, svojráznym folklórnym prejavom a predovšetkým drevenicami s bielym maľovaným jedinečným ornamentom. Čičmianske ornamenty sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a jeho prvky majú roky na olympijskom oblečení aj naši športovci. V obci je expozitúra Považského múzea v Žiline. K magnetom pre turistov pribudol aj vynovený barokovo – klasicistický kaštieľ, v ktorom je dnes penzión.

Miestne domy zaujali i najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Jurkoviča, ktorý pre Národopisnú výstavu v Prahe v r. 1895 vypracoval projekt Čičmianskeho gazdovstva. Pri tej príležitosti zakreslil mnohé čičmianske usadlosti a ich originálnu výzdobu. Vďaka čomu sa mohla obec po ničivom požiari v roku 1921 obnoviť. Celkovo je v dedine 110 chránených objektov, z ktorých je 36 vyhlásených za kultúrnu pamiatku.

Čičmany – sídlo zemepánov

V obci sa nachádza niekdajšie hrdé sídlo zemepánov uhorskej šľachty. Posledným známym majiteľom bol gróf Leopold Berchtold, ktorý zastával funkciu ministra zahraničia rakúsko-uhorskej monarchie. Po vzniku Československého štátu patril Spoločenstvu vlastníkov lesov. Neskôr slúžil ako turistická ubytovňa. Po revolúcii v roku 1989 začal v rukách súkromníka chátrať, kým ho nekúpil a nezrekonštruoval súčasný majiteľ. Nie je v zozname kultúrnych pamiatok, napriek tomu sa jeho obnova – podľa projektu architekta Milana Mosného a architektky Lucie Vlasákovej – niesla v duchu zachovania jeho historickej podoby.

Čaro minulosti pre súčasných návštevníkov

Objekt si zachoval svoj barokovo – klasicistický výzor, pôvodnú dispozíciu i sedlovú strechu. Pre hostí je sprístupnené prvé poschodie, na ktoré sa vystupuje exteriérovým schodiskom cez krytú arkádovú pavlač. Interiér bol obnovený a je opäť funkčný a poskytuj pre hostí pohodlie. Návštevníkom okrem ubytovania slúži reštaurácia a typická krčma s ponukou jedál domácej kuchyne.

Zopár tipov do okolia

Obec má lyžiarske stredisko Ski Čičmany, kde sú na troch zjazdovkách ideálne podmienky pre rodinnú lyžovačku. V okolí Čičmian možno navštíviť kúpele Rajecké Teplice (27 km), Znievsky hrad (26 km), Slovenský Betlehem a Ski Park Rajecká Lesná (16 km), Golf Park Rajec (15 km) a tiež mesto Bojnice so zámkom, kúpeľmi a zoologickou záhradou (37 km).

Viac na:  www.kastielcicmany.sk