Cyklobusy začínajú v Žilinskom kraji skôr

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Cyklistické zážitky

Žilinský samosprávny kraj štartuje sezónu cyklobusov skôr ako po minulé roky. Autobusy s prívesmi (Cyklobusy) na bicykle vyrazia na Kysuce do Bystrickej doliny a do Turca už 1. mája, do Terchovej budú jazdiť od 9. júna.

Milovníci cyklistiky sa vďaka preprave bicyklov autobusmi môžu pohodlne a bezpečne dostať k atraktívnym trasám a vyhnúť sa frekventovaným cestám. Cyklobusy vstupujú v Žilinskom kraji už do piatej sezóny. Doposiaľ prepravili vyše 4700 cestujúcich s bicyklami a záujem stále stúpa.

Cyklovýlety na zaujímavé miesta regiónu

Počas práve otvorenej sezóne sa cyklisti môžu odviesť cyklobusmi zo Žiliny po trase do Novej Bystrici, Turčianskych Teplíc a do Terchovej. Prepravu financuje Žilinská župa. Vlani zorganizovala aj cyklovýlety so skúsenými sprievodcami, ktorí cyklistov vzali na zaujímavé trasy v Turci. Iste bude v tejto tradícii pokračovať.

Cyklobusy

Práve od cestujúcich prišla požiadavka, aby cyklobusy vyrazili na cesty už skôr ako v júni. Rozhodli sme sa vyskúšať to zatiaľ na dvoch trasách – Kysuce a Turiec. Cestujúci, ktorí odštartovali cyklosezónu 1. mája a odviezli sa cyklobusom na Kysuce, získali aj 50 % zľavový kupón na vstup do Skanzenu Vychylovka, ktorý tiež otvoril 1. mája svoje brány po zimnej prestávke,“ uviedla žilinská županka Erika Jurinová.

Neprehliadni: CYKLOKORYTNIČKA – cyklovýlet pre celú rodinu

V tejto sezóne budú jazdiť cyklobusy okrem Novej Bystrice aj do Turčianskych Teplíc. Do Terchovej  budú premávať od 9. júna. Všetky cyklobusové spoje jazdia počas víkendov a sviatkov, od 12. júla aj v piatky. Sezóna trvá do 29. septembra. Cestujúci s bicyklami platia v cyklobusových spojoch štandardnú cenu autobusového lístka a poplatok za bicykel je 50 centov. Kapacita cykloprívesu pri spojoch na Kysuce a do Turca je 24 bicyklov, autobusy do Terchovej jazdia s nosičmi, na ktoré sa zmestí 6 bicyklov.

Cyklistický Žilinský kraj

Cyklobusy

Na území Žilinského kraja je vyznačených 218 cykloturistických trás. „Rozvíjať cyklodopravu a cykloturistiku na území nášho kraja je jednou z priorít župy v oblasti cestovného ruchu. I naďalej pokračujeme v príprave budovania Vážskej cyklodopravnej magistrály, momentálne je vybudovaný úsek od hradu Budatín cez vodné dielo Žilina po začiatok obce Strečno,“ povedala županka. V príprave sú projekty 25-kilometrového úseku od hranice Žilinského kraja s Trenčianskym krajom, cez Bytču až do Žiliny a tiež takmer 17-kilometrového úseku zo Strečna do Vrútok. V samotnej Žiline by mal tento rok pribudnúť ďalší takmer 4-kilometrový úsek asfaltovej cyklotrasy popri Váhu v úseku Budatínsky most – Hydrouzol.

Zdroj: www.zilinskazupa.sk