Generiká verzus originály: Čo všetko musia vedieť kardiologickí pacienti?


153   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
generiká

Generiká verzus originály. Túto dilemu riešia aj kardiologickí pacienti. Choroby srdca patria medzi najčastejšiu príčinu úmrtí v slovenskom aj celosvetovom meradle. Pacienti musia užívať viacero liekov, ktoré medzi sebou rôzne reagujú. Lacnejšie generiká majú rovnaký účinok ako originálny liek, ale najmä starší ľudia im stále nedôverujú.

Srdcovo-cievne ochorenia postihujú nielen seniorov, ale aj mladých ľudí vrátane detí. Medzi najčastejšie ochorenia patrí ateroskleróza (často je bez symptómov, preto dostala prezývku „tichý zabijak”). Ďalej kardiomyopatia (oslabený srdcový sval), na treťom mieste podľa frekvencie výskytu je ischemická choroba srdca, nasleduje angína pectoris a iné. Kardiologickí pacienti užívajú najväčšie množstvo liekov spomedzi všetkých pacientov, pretože okrem ochorenia srdca sa často liečia aj na ďalšie diagnózy.

Originál alebo generikum?

Na trhu je dostupných množstvo liekov, ktoré môžu kardiologickým pacientom pomôcť, no stále prebieha diskusia o účinnosti a bezpečnosti generických liekov v porovnaní s originálnymi liekmi.

„Podľa našich dát uprednostňuje generické lieky, ktoré sú za nižší doplatok alebo aj bez doplatku, asi 10 percent pacientov, zvyčajne ide o seniorov, ktorí užívajú lieky na úpravu hladiny cholesterolu alebo kvôli vysokému krvnému tlaku,“ povedala Kristína Chabadová, predsedníčka OZ Medicamentum, ktoré zabezpečuje vyzdvihnutie liekov v lekárni a ich dovoz až domov.

Lekárnička PharmDr. Kristína Malíková to v praxi vidí inak: „Je to viac-menej pol na pol. Časť pacientov generiká plne akceptuje a profituje z nižšej ceny alebo z nulového doplatku za lieky. Naopak, druhá skupina pacientov je skeptická a radšej si zvolí originálny prípravok, aj za cenu, ktorú si celú uhrádzajú sami.“

generiká


Čo preferujú pacienti? 

Mnohí pacienti preferujú originálne lieky, veriac, že sú kvalitnejšie a bezpečnejšie. Avšak, s rastúcim počtom informačných kampaní a skúseností pacientov, sa postoj postupne mení. Generiká sú stále častejšie predpisované lekármi a farmaceutmi, najmä kvôli ich cenovej dostupnosti.

37-ročný Michal z Bratislavy s generikami nemá problém. „Pokiaľ mi ich lekár predpíše alebo mi takúto náhradu ponúknu v lekárni, nemám dôvod lieku nedôverovať,“ povedal.

63-ročná pacientka Ľubica z Levíc lieky pravidelne užíva viac rokov. Generiká jej niekedy odporučia v lekárni, keď nie sú dostupné originálne lieky: „Dôverujem im, ak majú totožné zloženie s originálom a rozdiel je len vo výrobcovi. Ak by však boli rozdiely v prídavných látkach, dala by som prednosť originálu. Všeobecne pri užívaní liekov som opatrná, nakoľko mám veľmi citlivý žalúdok a musím si dávať pozor.“

Neprehliadnite:

opatrovateľky seniorov

Opatrovateľky seniorov.
Je ich čoraz menej a Slovensko stojí pred výzvou starnúcej populácie – ako ďalej?


Čo hovorí prax? 

Štúdie ukazujú, že pacienti, ktorí prešli na generiká originálnych liekov, dosahujú rovnaké klinické výsledky ako tí, ktorí užívajú originály. „Generiká, takisto ako originálne lieky, spĺňajú podmienky účinnosti, kvality a bezpečnosti. Možné riziká vyplývajú najmä z rozdielnych pomocných látok použitých pri výrobe liekov. Môže sa stať, že pacient je na pomocnú látku precitlivený, prípadne má na ňu alergiu,“ vysvetlila farmaceutka Kristína Malíková.

Prečo niektorí pacienti nedôverujú generikám?

Kardiologickí pacienti, ktorí generikám nedôverujú alebo ich nemôžu užívať napríklad kvôli precitlivenosti na látku, ktorú obsahujú, prípadne kvôli iným kontraindikáciám, môžu stále užívať originálne lieky. „Veľmi dobre sa nám darí zháňať originálne lieky na predpis. Tie, ktoré nie sú na Slovensku, vieme objednať zo zahraničia. Kľúčové je, aby mal kardiologický pacient vždy všetky lieky, ktoré potrebuje a užíva a aby v jeho liečbe nevznikla žiadna časová bublina,“ dodala Kristína Chabadová z Medicamentum.

Pravidlá pre kardiologických pacientov

Vynechanie lieku alebo jeho užitie v nesprávny čas môže byť pre pacientov trpiacich kardiologickým ochorením komplikáciou. Lieky dokážu vo veľkej miere pomáhať, avšak je potrebné užívať ich v správny čas, v správnej indikácií a v správnom množstve,“ potvrdila farmaceutka.

Dodala, že podľa dát čelia kardiologickí pacienti až 13-násobne vyššiemu riziku interakcie liečiv v porovnaní s pacientmi s inou diagnózou. „Je to zapríčinené vyšším počtom liekov, ktoré užívajú, ale taktiež charakterom samotných liekov. Predísť možným rizikám sa dá najlepšie tým, že pacient informujete svojho lekára, prípadne lekárnika o všetkých liekoch, ktoré užíva, vrátane voľnopredajných liekov, výživových doplnkov a vitamínov,odporúča Kristína Malíková.

generiká


Úprava životosprávy

Liečba srdca je celoživotná záležitosť a okrem dôsledného užívania liekov si vyžaduje aj úpravu životosprávy. Podľa štatistiky OECD sú srdcovo-cievne ochorenia spolu s nádorovými najčastejšími príčinami úmrtí v krajinách EÚ, pričom mortalita štandardizovaná podľa veku je u mužov vyššia o 40 percent.

„Je dokázané, že väčšine srdcovo-cievnych ochorení je možné zabrániť zmenou behaviorálnych faktorov ako napríklad úprava telesnej hmotnosti, konzumovanie zdravej stravy, nepitie alkoholu a samozrejme nefajčenie. Netreba zabúdať ani na dostatočnú telesnú aktivitu. Dôležitým faktorom je podchytenie srdcovo-cievneho ochorenia v čo najskoršom štádiu. Zlepšuje to manažment, poradenstvo a liečbu samotného ochorenia,“ uzatvára Kristína Malíková. (TRU)

Foto: pixabay, iStock