Sign in / Join

Gróf Csáky venoval Slovensku viac ako 100 predmetov vysokej kultúrnej hodnoty

Share:
Gróf Moritz Csáky

Prof. Moritz Csáky, potomok jedného z najvýznamnejších šľachtických rodov v Uhorsku, darovacou zmluvou venoval Slovenskej republike umelecké diela nevyčísliteľnej hodnoty. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková mu osobne poďakovala za toto gesto, ktoré obohatí slovenskú históriu a súčasnú kultúru.

Gróf Moritz Csáky

Gróf Moritz Csáky už v roku 2017 prejavil vôľu darovať Spišskému múzeu v Levoči súbor predmetov, ktoré majú pre Slovensko a Spiš veľký význam. Prezentujú históriu aristokratického rodu, ktorý zohral v dejinách Uhorska veľkú úlohu. „Vážim si úctyhodný postoj člena aristokratickej rodiny pána prof. Csákyho, ktorý Slovenskému národnému múzeu daruje viac ako 100 predmetov vysokej kultúrnej hodnoty.

Gróf Moritz Csáky

Obrazy, kazeta na šperky a predmety umeleckého remesla s erbom rodu obohatia kultúru a históriu Spiša. Gróf Csáky si praje, aby sa umelecké predmety vrátili domov, do krajiny v ktorej sa narodil,“ povedala po stretnutí s profesorom ministerka Ľubica Laššáková, ktorá mu v mene rezortu kultúry osobne poďakovala.

Neprehliadnite: Rok Milana Rastislava Štefánika…

Dejiny rodu Csákyovcov, ktorého korene siahajú až do Sedmohradska, sú spojené najmä s regiónom Spiša. V tridsiatych rokoch 17. storočia sa stali vlastníkmi Spišského hradu, ktorý im spolu s kaštieľmi a pôdou na základe Benešových dekrétov vyvlastnili.

Spišské Múzeum Levoča

Na konci 2. svetovej vojny rodina emigrovala do Rakúska, kde žije v súčasnosti aj univerzitný profesor Moritz Csáky. Ako známy rakúsky historik učí, že k tolerancii vedie cesta prostredníctvom poznania rozdielov, ktoré robia Európu Európou. Zároveň poukazuje na heterogénnosť nášho kontinentu. Na Spiš nikdy nezanevrel a pokladá ho za svoj domov.


Aktivujte si

Prihlásením k odberu noviniek súhlasíte so zasielaním marketingových e-mailov a potvrdzujete súhlas so zásadami ochrany osobných údajov.