Horehronie v znamení nárastu cestovného ruchu

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Horehronie

Aktivity, ktoré vykonali oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE a združenie cestovného ruchu Klaster HOREHRONIE v minulom roku, boli úspešné. Znamenali veľký nárast počtu turistov v regióne i nárast vybratej dane z ubytovania v členských obciach.

„Horehronie je región s veľkým turistickým potenciálom, dôkazom je pozitívny trend vývoja počtu turistov, o čom svedčí vývoj počtu prenocovaní v ubytovacích zariadeniach členských obciach OOCR v období rokov 2014 až 2018. V roku 2018 zaznamenali medziročný nárast počtu prenocovaní v sledovanom území takmer o 13 % zo 173 301 na 195 418 prenocovaní.“

Horehronie

Uviedla na výročnom zasadnutí členov oboch organizácii v Brezne Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE a dodala: „Vývoj počtu návštevníkov na Horehroní predstavuje medziročný nárast o viac ako 16 %, čo v prepočte na osoby znamená celkom 83 360 turistov, čím sme presiahli aj percentuálny nárast turistov v Banskobystrickom kraji (10 %). Čiernohronská železnica v roku 2018 zaznamenala až 47 572 návštevníkov, čo je medziročný nárast o 5 %, a v priebehu desaťročia nárast o 31 %, v roku 2018 navštívili 60 691 návštevníkov aj Lesnícky skanzen v Čiernom Balogu.“

Horehronie

„Zaujímavý ukazovateľ je aj vývoj počtu tržieb za ubytovanie návštevníkov v členských obciach oblastnej organizácie cestovného ruchu (ďalej len OOCR), ktorý vzrástol zo 6 027 741 € v roku 2017 na 7 479 950 € v roku 2018, čo je nárast o 24 %, ktorý činí nadpriemer aj voči Banskobystrickému kraju (19 %),v celkovej výške tržieb je to 44 932 437 €.“ uviedol predseda organizácií Ing. Ľuboš Ďurinďák.

Nárast pociťujú najmä členské obce OOCR

„Nárast vybratej dane za ubytovanie sme sledovali za posledných päť rokov v celkovej výške o 47 810,07 € v území OOCR, t. j. o 69 %, čo je slovenský nadpriemer a hovorí o prínose OOCR, produktoch a službách, ktoré motivujú stále viac turistov prísť do regiónu Horehronie, ale predovšetkým do členských obcí, kde sme zaznamenali najstrmší nárast vybratej dane z ubytovania.“ uviedla výkonná riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE.

Horehronie

Podporu Banskobystrického samosprávneho kraja v rámci rozvoja cestovného ruchu pocítila oblastná organizácia najmä ku koncu kalendárneho roku. Vznikla Krajská organizácia cestovného ruchu BBSK, ktorej členom sa stala OOCR REGIÓN HOREHRONIE. Odhalením spoločnej identity kraja Za horami, za dolami“ počas Medzinárodného veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour 2019 v Bratislave sa začal písať nový príbeh rozvoja cestovného ruchu a značky zastrešujúcej Banskobystrický kraj. Klaster HOREHRONIE rozšíril v roku 2018 i začiatkom tohoto roku svoju členskú základňu. K dnešnému dňu má už 22 riadnych členov.

Aktivity prvého štvrťroka 2019

V zimnej sezóne jazdil Skibus aj pre bežkárov priamo z Brezna cez Pohanské – bežecké trate, Mýto pod Ďumbierom, Ski centrum Mýto, Bystrú, Ski Tále až do Krupovej v lyžiarskom stredisku Jasná. Druhou aktivitou bol i Skibus 4×4“, ktorý zabezpečoval Banskobystrický kraj v spolupráci s OOCR a spájal 4 regióny a 4 lyžiarske strediská z maďarského Salgotarjánu cez Ski centrum Košútka, Ski Mýto, Ski Tále a Jasná. OOCR prevádzkuje od leta 2018 aj nové turisticko-informačné centrum TIC HOREHRONIE v obci Bystrá, kde mohli návštevníci počas zimy absolvovať každú stredu tematické remeselné dielne a dozvedieť sa nové informácie o regióne, či nakúpiť regionálne remeselné výrobky a produkty z Horehronia.

Horehronie

Úspešnou novinkou bol aj produkt Astrovlak, ktorý prvýkrát štartoval i v zime a celkom previezol 80 nadšencov do Lesníckeho skanzenu, kde v jednej z najstarších horární absolvovali astronomickú prípravu a pozorovanie hviezd profesionálnymi elektrickými ďalekohľadmi. V spolupráci s lyžiarskymi strediskom Jasná a mestom Brezno bolo pripravené top podujatie Medzinárodné krňačky na Chopku s otváracím ceremoniálom v Brezne, ale i ďalšie podujatia počas hlavnej zimnej sezóny. Viac informácií o všetkých aktivitách aj v roku 2018 a plánoch na rok 2019 si záujemcovia môžu pozrieť aj na www.horehronie.net v rubrike Napísali o nás“.

Foto: Horehronie.net
www.horehronie.net