Cesta na Kraj sveta bude toto leto určite stáť za to! Navyše, je to nadosah. Košický kraj je bližšie, než si myslíte.


7347   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Cesta na kraj sveta, Košický kraj

V Košickom kraji sa na nadchádzajúcu letnú turistickú sezónu tohto roku starostlivo pripravili. Domácim turistom sa chcú dostať pod kožu ako Kraj sveta. Uvoľnenie hygienických opatrení umožní aj prevádzku obľúbených turistických vlakov na juh Slovenského raja a na Gemer.

Obavy z cestovania do bližšieho či vzdialenejšieho zahraničia prirodzene pútajú pozornosť Slovákov na domáce dovolenkové možnosti. To si uvedomili aj v Košickom kraji, do ktorého chcú lákať slovenských návštevníkov aj prostredníctvom online komunikačnej kampane Kraj sveta. Destinačná kampaň vábi na najzaujímavejšie miesta kraja, pamiatky v Zozname kultúrneho dedičstva UNESCO a ďalšie turistické unikáty. Používatelia sa s ňou stretnú na Instagrame, Facebooku i YouTube.

Cesta na kraj sveta, Košický kraj, Herliansky gejzír

„Košický samosprávny kraj ponúka svetové unikáty, aj keď mnohým miestam sa hovorí, že sú „na konci sveta“. Ak si teda dovolenkári mysleli, že už všade boli a všetko videli, pozývame ich na „kraj sveta“. Objaviť môžu napríklad Arktídu pod zemou, objať dvestoročný buk, uvidia unikátny gejzír, turistiku môžu zažiť aj na Morskom oku alebo v raji na zemi – v Slovenskom raji. Návštevníkom chceme ukázať, že v našom kraji máme množstvo svetových miest, na ktorých sa – navyše – nemusia tlačiť v radoch alebo naháňať za selfíčkami. Kraj sveta je totiž bližšie, než by ste čakali,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Neprehliadnite:
Vzácna návšteva: Koniarek u Löfflera. Odhalené artefakty depozitára v múzeu v Košiciach.

„Už niekoľko rokov pracujeme pri propagovaní našej destinácie s témou UNESCO na dosah. Stretáva sa s pozitívnymi ohlasmi širokej, ale aj odbornej verejnosti doma i v zahraničí. Chceli sme však tento komunikačný koncept dostať ešte viac do povedomia slovenských turistov v mladších cieľových skupinách. A to je možné len v ich prirodzenom komunikačnom priestore – online – a dostatočne kreatívnym, zdravo provokujúcim spôsobom. Realita je taká, že cesta z Bratislavy na východné Slovensko, paradoxne, často trvá dlhšie, než opačným smerom. Je na čase tento mýtus prelomiť a ukázať aj Slovákom zo vzdialenejších častí krajiny, že Kraj sveta je bližšie, ako si myslia,“ uviedla výkonná riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus (kocr KRT) Lenka Vargová Jurková.

Cesta na kraj sveta, Košický kraj, Morske oko

Kampaň Kraj sveta pozostáva z dvoch fáz – v prvej je cieľom zvýšiť rozpoznateľnosť samotnej destinácie. Druhá fáza súvisí s marketingovou podporou aktérov v cestovnom ruchu, ktorá vzišla priamo z dopytov podnikateľov smerom ku krajskej organizácii Košice Región Turizmus.

„Aktuálny vývoj situácie v cestovnom ruchu vnímame veľmi citlivo, mnohí podnikatelia v cestovnom ruchu riešia existenčné problémy. Aj pre to sme realizovali prieskum, kde sme sa ich pýtali, na čo sa pri tvorbe tejto kampane zamerať. Najviac skloňovanou požiadavkou bola marketingová podpora, teda pomoc pri spropagovaní známych aj menej známych miest v našom kraji. Veríme preto, že Kraj sveta bude dostatočne lákavý na to, aby ho bližšie spoznali návštevníci zo všetkých kútov Slovenska,“ dodal župan R.Trnka.

Cesta na kraj sveta, Košický kraj

V lete budú jazdiť expresy, pripravené sú organizované jednodňové zájazdy aj novinka – individuálne výlety

Pandémia síce poškrtala niektoré aktivity plánované na uplynulé obdobie, no priaznivá epidemiologická situácia teraz ich realizáciu umožňuje. Na koľaje sa tak vracia obľúbený mimoriadny turistický vlak Ľadový expres, ktorý bude na juh Slovenského raja premávať z Košíc každú sobotu v júli. V auguste sa zas nadšenci cestovania môžu tešiť na Gemerský expres. „Naše turistické produkty priebežne vyhodnocujeme, vnímame aj dopyty a pripomienky cestovateľov. Aj preto sme ku každej jazde pri oboch expresoch pridali zaujímavý program pre tých, ktorí sa radšej zúčastnia na skupinových aktivitách. Čaká na nich skupinová turistika, nordic walking a trail running,“ načrtla riaditeľka kocr KRT.

Gemerský expres leto 2020

Ďalšou možnosťou, ako objavovať zaujímavé miesta v Košickom kraji, sú jednodňové zájazdy s programom. K nim, vzhľadom na novú situáciu súvisiacu s koronavírusom, pribudnú aj organizované výlety pre individuálnych cestujúcich.

Podrobné informácie o vlakoch a výletoch, vrátane predaja lístkov, nájdu záujemcovia na webe vylety.kosiceregion.com alebo osobne v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach.